Některá tvrzení ruské propagandy se opakují tak často, že už je publikum pod jejím vlivem považuje za samozřejmé a nic neověřuje. Přitom třeba údajné tvrzení bývalé americké ministryně zahraničí, že je nutné zbavit Rusko Sibiře a Dálného východu, je zcela vymyšlené. Přišel s ním v 90. letech ruský spiritista, který údajně v hypnóze pronikl do myšlení Madeleine Albrightové. Představa, že Západ si chce rozdělit Rusko a vzít si jeho přírodní zdroje, je trvalou součástí rétoriky Kremlu a jeho propagandistů.
Tuto kauzu připomenul investigativní novinář Oleg Kašin v létě 2015, tedy už po anexi Krymu. Demonstroval na ní, v jakém myšlenkovém světě žijí ruské elity a čemu jsou schopné věřit a podle toho se rozhodovat třeba i v geopolitických záležitostech.
Nikolaj Patrušev, tehdejší tajemník ruské bezpečnostní rady a jeden z nejvyšších představitelů země, poskytl rozhovor listu Kommersant. V něm mimo jiné tvrdil, že Amerika žárlí na velké přírodní zdroje Ruska a domnívá se, že „je ovládáme nezákonně a nezaslouženě, protože je podle jejich názoru nevyužíváme tak, jak by se využívat měly“. Své tvrzení zdůvodnil slovy: „Jistě si vzpomínáte na tvrzení bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové, že Dálný východ ani Sibiř Rusku nepatří.“
Kašin píše, že věta „jistě si vzpomínáte“ je zavádějící, lidé často mívají dojem, že si opravdu vzpomínají. Je to tak ale kvůli stálému opakování nějakých tvrzení, která nesnesou kritické přezkoumání.
Podle Kašina v ruském politickém jazyce koluje řada řízných zahraničních citátů, které se berou jako samozřejmost. Když je však někdo hledá v originálním jazyce, nikdy je nenajde. Je tu Dullesova doktrína (údajný plán CIA na zničení Sovětského svazu) a Churchillovo údajné tvrzení, že „Stalin přišel k moci, když Rusko mělo jen dřevěný pluh, a zanechal ho v držení atomových zbraní“. Je tu Margaret Thatcherová, která prý řekla, že ruské obyvatelstvo by se mělo zredukovat na třetinu, a je tu citát Albrightové o tom, že Sibiř a Dálný východ Rusku právoplatně nepatří.
„Když tyto citáty vytahují ruští ‚vlastenci‘, přitahují pozornost pouze nekritických přisluhovačů. Patrušev je naproti tomu významná osobnost a jeho slov se chytili novináři, kteří se všichni vrhli na odhalení původu citátu Albrightové. Našli ho,“ popisuje novinář.
Bylo to takto. „V roce 2006 zveřejnil vládní deník Rossijskaja gazeta obsáhlý rozhovor s ruským generálem ve výslužbě Borisem Ratnikovem o okultních a parapsychologických aktivitách bezpečnostní služby. Alexandr Koržakov, bývalý generál KGB, který v letech 1993-1996 působil jako šéf prezidentské bezpečnostní služby, měl zástupce Georgije Rogozina, který se těmito záležitostmi speciálně zabýval. „Vzkřísil duše zemřelých, pronikal do podvědomí lidí prostřednictvím fotografií a sestavoval horoskopy pro Borise Jelcina. Taková to byla doba. Rogozinovi současníci si z něj samozřejmě dělali legraci, ale čas je velký nivelizátor… Ratnikov řekl, že jeho šéf Rogozin pomocí fotografie pronikl do podvědomí Madeleine Albrightové, kde objevil myšlenky o nutnosti zbavit Rusko Sibiře a Dálného východu.“
Ruská reakce BBC pak Ratnikova vypátrala a on své tvrzení zopakoval. Rogozin si lehne, upadne do hypnotického stavu a díky němu pak může komunikovat s Albrightovou.
Všechno tedy proběhlo tak, že Rogozin si podle svých představ z hypnózy něco myslel, Koržakov věřil Rogozinovi a Jelcin věřil Koržakovovi a nakonec se Patrušev v roce 2015 odvolává na to, že si jistě všichni „vzpomínají“. Patrušev byl velmi důležitý a vlivný činitel, který byl s vůdcem Vladimirem Putinem od samého počátku jeho nástupu k moci v roce 1999. Pak se stal tajemníkem Rady bezpečnosti a pod jeho kompetence spadaly nejzávažnější státní záležitosti, včetně války a míru. Zároveň je schopen opakovat slova připisovaná Albrightové, ačkoliv pocházejí pouze z úst výstředního generála, který se zabýval spiristismem.
„Ukazuje se, že halucinace dávno mrtvého kremelského média by mohly vyústit ve skutečnou válku nebo přinejmenším ve skutečnou krizi zahraniční politiky. Představte si, že se Patruševův spis dostane k Putinovi a ten při setkání se svým americkým protějškem přemýšlí o tom, jak se Američané chtějí zmocnit našich přírodních zdrojů… My Rusové máme skutečný problém, který dalece přesahuje příběh s Albrightovou. Naše autority jsou neměnné a izolované. Na to, co se jim honí hlavou, můžeme usuzovat pouze z jejich náhodných přehmatů, jako v případě Patruševa,“ psal ruský novinář v roce 2015.
Tehdy už začala nevyhlášená válka Ruska proti Ukrajině, která nakonec vyvrcholila úplnou invazí v roce 2022.
Důvěra v různé „paranormální“ schopnosti není v ruském vedení a v armádě ničím novým. V roce 2019 časopis ruského ministerstva obrany Armejsky sbornik přinesl článek s názvem „Supervoják pro války budoucnosti“. Popisuje se v něm práce armády s „bojovou psychikou“. Informaci pak dále šířila a komentovala různá média, například ruské servery Meduza.io, Lenta.ru a také zahraniční.
Ruská armáda údajně používá paranormální taktiky, které mají vojákům pomoci učit se cizí jazyky, léčit zraněné vojáky v bitvě, odhalit zálohy, skrýše, a zbraně, narušit počítačové programy, odposlouchávat rozhovory a narušit telekomunikace včetně televizních a rádiových vln. Rusko má prý i odborníky, kteří tyto metody používají při výslechu vězňů a udělování rozkazů delfínům.