Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček v kampani před říjnovými volbami sliboval, že ochrání lidi před koronakrizí. Dnes patří Česko ve zvládání epidemie mezi nejhorší země na světě, Hamáček řeší kapacity krematorií a ze současného stavu viní hlavně veřejnost.
Letos poprvé zasedal Ústřední krizový štáb, jemuž předsedá ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Už tento fakt stojí za pozornost, protože by se dalo za normálních okolností předpokládat, že krizový štáb bude v dané složité situaci zasedat prakticky permanentně. Statut štábu je však od léta ponížen, vznikla paralelní Rada vlády pro zdravotní rizika v čele s premiérem Babišem, a rozhodnutí o protiepidemických opatřeních padají na vládě na návrh ministerstva zdravotnictví.
Hamáčkova okrajová role
Ústřední krizový štáb dnes tvoří pouze jakousi koordinační spojnici mezi vládou a hejtmany. Že to příliš nefunguje, o tom naposledy svědčí i chaos a zpoždění při rozjezdu vakcinace. Hamáčkova role je nyní nezřetelná, kromě občasných glos v médiích ve stylu „já jsem to říkal“ při komentářích aktuální situace na covidové frontě.
Šéf sociální demokracie nyní oznámil, že krizový štáb řešil přetížené kapacity krematorií. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji. Bylo rozhodnuto, že z ostravského krematoria, kde nestíhají zpopelňovat, bude převezeno padesát těl do krematoria v Hustopečích.
Situace je však kritická i jinde, proto se bude podle Hamáčka obdobně postupovat i v dalších případech a těla budou rozdělována mezi regiony. „Aktuálně se zpracovává statistika vytíženosti jednotlivých krematorií v Česku a bude připraven přehled, aby se vidělo, kde mohou být kapacity vyčerpány,“ uvedl ministr.
Krizový štáb proto zřídil speciální pracovní skupinu pod vedením Hasičského záchranného sboru. S koordinací bude vypomáhat sdružení pohřebních služeb. Zato si Hamáček pochvaloval, že zásoby ochranných pomůcek vydrží na dva měsíce. Tvoří stále dominantně tyto zásoby nekvalitní Tvrdíkův dovoz z Číny?
Červený svetr
Poněkud morbidní téma přetížených krematorií signalizuje, kam jsme se dostali od loňského léta, kdy začínala kampaň před krajskými a senátními volbami. Tehdy byla u nás ještě velmi příznivá epidemická situace. Babišova vláda triumfalisticky poučovala ostatní země, jak se vypořádat s čínským koronavirem, a usnula přitom na vavřínech.
Na této jarní „vítězné“ vlně se tehdy vezl i Jan Hamáček. V té době bodoval v žebříčcích popularity, když zastínil chaotického premiéra, který tragikomicky selhal v komunikaci vládních opatření.
V polovině srpna představila volební kampaň ČSSD, zosobněnou billboardy s Janem Hamáčkem v rudém svetru. Hlavní slogan zněl „V krizi vás ochráníme“, což v dnešním kontextu, kdy má Česko nejvyšší počet nových případů covidu-19 na světě a v čele je i v počtu úmrtí, vypadá jako špatný černý humor.
„Červený svetr, který se stal symbolem jara, to není o Janu Hamáčkovi, ale že se ty věci dají dělat jinak a lépe,“ komentoval vizuál kampaně šéf ČSSD s narážkou na tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. „Celý ten příběh je o tom, že jsme to zvládli,“ chválil se.
Mrazáky v ulicích
Postupem času se však ukázalo, že šéf ČSSD prokázal spíš schopnost sebenaplňujícího proroctví. To se projevilo v jeho říjnovém rozhovoru pro deník Právo, kdy plédoval za zpřísnění restrikcí. Epidemická situace se u nás zhoršovala už od začátku září, ale premiér Babiš nechtěl z politických důvodů před volbami přitvrdit, aby mohl voličům prodávat pozitivní scénář domnělých úspěchů ANO v kampani „Ukázaná platí“.
„Tady nám hrozí kolaps zdravotnictví. Reálně hrozí Itálie, hrozí New York. Chápu, že vláda v některých věcech dělá chyby, špatně komunikuje, ale to gros je naprosto jasné: pokud to neuděláme, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly,“ uvedl doslova ministr vnitra a vysloužil si v té době ostrou kritiku, že straší.
Uplynuly tři měsíce a Hamáčkova katastrofická předpověď se v podstatě naplňuje. Jak je to možné, když vláda mezitím několikrát zpřísnila svoje nařízení, která se zatím minula účinkem za cenu dalšího vážného poškození malého podnikání?
Hlavními důvody jsou kromě populistického předvolebního kalkulu premiéra Babiše, který v srpnu zmírnil navržená opatření ministerstva zdravotnictví, podcenění příprav vlády na druhou vlnu koronaviru, pozdní a nepříliš funkční systémy chytré karantény, trasování a testování.
Vládní výmluvy
Hamáček však současný nepříznivý vývoj vysvětluje jinak. Na vině jsou podle něj prý hlavně ti, kdo nedodržují vládní opatření. „Nálada ve společnosti se nezlepšuje, ba naopak. Ale já věřím tomu, že lidi pochopí, že jiná cesta není,“ dodal. Žádná konkrétní data, jimiž by svoje tvrzení dokázal, však nedoložil.
Výmluvy vládních představitelů, kromě Jana Hamáčka i premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Jana Blatného, že za současnou situaci mohou lidé svojí neukázněností, jsou nehorázné a alibistické. Určité procento těch, kdo ignorují vládní opatření, je v každé zemi, a situace tam většinou není tak dramatická jako u nás.
Babišově vládě se zato podařilo vypěstovat u většiny obyvatel Česka nedůvěru v její schopnosti, že ví, co má dělat. Porušuje vlastní pravidla a dopouští se mnoha omylů a nelogických rozhodnutí, které vedou ke skeptickým náladám veřejnosti a ztrátě respektu. Ministr Jan Blatný, který se dostal do vlády z personální nouze a dopouští se řady přehmatů, na roli klíčového ministra nestačí.
A šéf Ústředního krizového štábu? V porovnání s jarním nouzovým stavem je upozaděný a ve vládě není brán vážně. Neustálé stěžování, že chtěl víc přitvrzovat a míň rozvolňovat, z něho ovšem spoluodpovědnost za současný vývoj nesejme.
Ještě jedna věc se však změnila. Hamáček na poslední tiskové konferenci krizového štábu vyměnil rudý svetr za černou mikinu. Jak symbolické, a to i pro budoucí vývoj. Před pádem do krize neochrání ani sociální demokracii.