V Kyjevě pokračuje proces derusifikace veřejného prostoru. Kyjevská městská rada na svém čtvrtečním zasedání přejmenovala celkem 26 městských objektů. Jedním z nich je i nově projektovaná stanice metra. Původně měla nést název Prospekt Pravdy. Nově se ale bude jmenovat Varšavská. Ukazovat má na přátelství mezi Ukrajinou a Polskem.
„Obracíme list, abychom vytvořili novou historii skutečného přátelství – pro nás i pro budoucí generace,“ okomentovala změnu názvu na sociální síti twitter poslankyně Nejvyšší rady Ukrajiny Kira Rudyková.
Nová stanice kyjevského metra je projektována na lince Syrecko-Pečerska. Původně měla být otevřená již na konci roku 2021, ale stavební práce se zdržely a nová stanice i s novým názvem by měla být otevřena ještě v květnu letošního roku.
„Proces derusifikace v Kyjevě pokračuje. Je velmi důležité zbavit hlavní město sovětských a ruských názvů a symbolů spojených s agresorskou zemí. A my to děláme,“ řekl podle ukrajinského webu Delo.ua starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko.
Nový název mají ale od čtvrtka i další stanice kyjevského metra, jehož stanice Arsenalna je nejhlubší na světě. Stanice Družby národů se nově jmenuje Zvirynetska a stanice Náměstí Lva Tolstého ponese název Náměstí ukrajinských hrdinů.
Kyjevská městská rada na svém čtvrtečním zasedání přejmenovala ale i 22 ulic hlavního města. I mezi nimi se dá najít polská stopa. Jedna z ulic ponese název Stanisława Lema podle polského spisovatele, filozofa, lékaře, futurologa a satirika. Už dříve přitom vedení Kyjeva pojmenovalo ulice například po polském papeži Janu Pavlu II. nebo po polském židovském autorovi literatury pro děti Januszi Korczakovi.
Ukrajinská města derusifikují veřejný prostor od letošního dubna, kdy prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon o odsouzení a zákazu propagace ruské imperiální politiky na Ukrajině a dekolonizaci toponymie. Ten zakazuje šíření symbolů ruské imperiální politiky na celém území Ukrajiny včetně názvů ulic.
Podle jeho znění je zakázána výroba, distribuce a veřejné používání symbolů ruské imperiální politiky na Ukrajině. Mezi symboly ruské imperiální politiky patří podle ustanovení pomníky věnované osobám, které zastávaly vysoké funkce ve vládních a správních orgánech, politických organizacích, stranách, ozbrojených složkách státních útvarů Ruska a které se podílely na provádění ruské imperiální politiky.
Zakázané jsou podle znění zákona i pomníky věnované osobám, které veřejně podporovaly, oslavovaly nebo ospravedlňovaly ruskou imperiální politiku, vyzývaly k rusifikaci nebo ukrajinofobii.
Stejně tak na Ukrajině nejsou možné názvy zeměpisných objektů a objektů místní toponymie na počest výše uvedených osob nebo názvy na počest ruských měst a jiných zeměpisných, historických a kulturních objektů Ruska, vlajky a hymny ruských státních útvarů.
Za účelem splnění požadavků tohoto zákona musí státní orgány a orgány místní samosprávy odstranit z veřejných prostranství pomníky věnované osobám, které se podílely na realizaci ruské imperiální politiky, a také přejmenovat ulice, náměstí, parky, náměstí a geografické objekty, které obsahují symboly ruské imperiální politiky.