Dopingový skandál okolo ruských atletů, který hýbe celým sportovním světem se začíná rozrůstat i na další odvětví. Ze zneužívání nepovolených látek byla usvědčena například i nejlepší ruská tenistka Maria Šarapovová, která dostala dvouletý distanc. Blížící se olympiáda v Brazílii se zase bude muset obejít bez zástupců ruské atletiky. Na protest proti dopingu, který podle vyšetřování podporoval přímo stát, se před ambasádou Ruska v Londýně objevil box, do kterého mají neprávem ocenění sportovci vrátit své medaile. Anglický nápis Put-in your medals jasně odkazuje na prezidenta Vladimira Putina, který je brán jako jeden z viníku skandálu.
Mezinárodní olympijský výbor zatím o případném trestu pro Rusko za státem organizovaný doping nerozhodl. Chce počkat na verdikt mezinárodní arbitráže CAS, která by měla ve čtvrtek vyřešit odvolání ruských atletů, jež Mezinárodní atletická federace vyloučila z her v Riu de Janeiro.
MOV po dnešním mimořádném zasedání výkonného výboru však zavedl několik předběžných opatření. Představitelé ruského ministerstva sportu nesmějí do Ria stejně jako osoby, jejichž jména se objevila ve zprávě vyšetřovací komise o organizovaném dopingu v době zimní olympiády v Soči.
Výbor také nechá znovu přezkoumat vzorky všech ruských sportovců ze Soči a nebude Rusku přidělovat pořadatelství sportovních akcí. Současně stanovil pětičlennou komisi, která se bude dalšímu vyšetřování skandálu věnovat. MOV také pověřil právníky, aby zjistili právní následky případného vyloučení Ruska z her v Riu.
„Začali jsme zjišťovat právní možnosti s ohledem na kolektivní vyloučení všech ruských reprezentantů z her v Riu oproti právu jednotlivce na spravedlnost,“ uvedl v prohlášení MOV, který už zahájil řízení s funkcionáři, jejichž jména se ve zprávě objevila.
Rovněž také vyzval federace zimních sportů, aby Rusku odebraly přidělené akce a uspořádaly je jinde. V Moskvě se má začátkem listopadu konat mistrovství světa v krasobruslení a Nižnij Tagil má v prosinci hostit závody Světového poháru ve skocích na lyžích.
O možném vyřazení Ruska z olympiády v Brazílii se začalo mluvit už poté, co IAAF kvůli systematickému dopingu vyloučila z her všechny ruské atlety. Tlak ještě zvýšily v pondělí zveřejněné výsledky vyšetřování nezávislé komise, která potvrdila, že ruské ministerstvo sportu od roku 2011 krylo doping sportovců a ve spolupráci s tajnou službou zaměňovalo odevzdané vzorky.
Proti kolektivnímu trestu pro Rusko už vystoupila federace letních olympijských sportů, podle které by měly být všechny dopingové případy řešeny jednotlivě. „Nesmíme zapomenout na nutnost individuální spravedlnosti,“ uvedla federace v prohlášení s tím, že pokud by se mělo sáhnout k plošným trestům, měly by se týkat jednotlivých sportů.