V celé Asii sehrály čínské vakcíny klíčovou roli v imunizaci lidí proti covidu-19. Miliony lidí dostaly vakcínu Sinovac nebo Sinopharm. V posledních týdnech však vzrostly obavy o jejich účinnost. Některé asijské země, pro které byly čínské vakcíny klíčovým prvkem jejich imunizačních programů, nyní oznámily, že budou používat jiné vakcíny. Problémy jsou i v Maďarsku.
Podle zprávy BBC.com se objevují pochybnosti o tom, jak jsou na tom čínské vakcíny s účinností. Minulý týden Thajsko oznámilo, že mění svou očkovací politiku – namísto dvou očkování vakcínou Sinovac budou nyní obyvatelé dostávat kombinaci Sinovac a AstraZeneca. Zdravotničtí pracovníci, kteří jsou již plně očkováni vakcínou Sinovac, dostanou také jinou injekci jako posilující očkování.
„Indonésie oznámila podobný krok předminulý týden s tím, že zdravotnickým pracovníkům očkovaným vakcínou Sinovac dává posilovací injekce Moderna. Tato rozhodnutí následovala po zprávách, že stovky plně očkovaných zdravotnických pracovníků se nakazily virem covid, přičemž někteří z nich – dva v Thajsku a 30 v Indonésii – zemřeli. Obě země, v nichž se očkovací programy zavádějí pomalu, bojují s novými ohnisky nákazy. Thajsko nyní hlásí rekordně vysoký počet nakažených a úmrtí, zatímco Indonésie – nové epicentrum covidu v Asii – zaznamenala přeplněné nemocnice a nedostatek kyslíku. Thajsko a Indonésie uvedly, že k této změně přistoupily, aby zvýšily ochranu, a thajští představitelé citovali místní studie, které ukázaly, že míchání vakcín může zvýšit imunitu.“
Indonéská ministryně cestovního ruchu Sandiaga Uno také nedávno řekla BBC, že vakcína Sinovac je „poměrně účinná“.
Tím, že se thajská a indonéská vláda rozhodly změnit vakcíny, však v podstatě „vyjádřily, že se obávají selhání vakcíny,“ uvedl Dale Fisher, který vede Globální síť Světové zdravotnické organizace pro varování před epidemiemi a reakci na ně. Zároveň však upozornil, že o nákaze a úmrtí zdravotníků není dostatek informací, a vyzval úřady, aby provedly „důkladné vyšetřování“. Společnost Sinovac se k tomu zatím nevyjádřila.
Malajsie oznámila, že po ukončení dodávek vakcíny Sinovac přechází na vakcínu společnosti Pfizer. Jiné země, například Filipíny a Kambodža, však čínské vakcíny používají i nadále.
V klinických studiích po celém světě se ukázalo, že inaktivované virové vakcíny Sinovac a Sinopharm jsou v prevenci symptomatické infekce Covid účinné z 50 procent až 79 procent. Stále jsou však vysoce účinné v prevenci hospitalizace nebo úmrtí na covid. Studie zjistily, že vakcína Sinovac je stoprocentně účinná v Brazílii a z 96 až 98 procent účinná mezi indonéskými zdravotníky.
Skutečnost, že u plně očkovaných osob stále dochází k četným infekcím, může být způsobena několika faktory, říká epidemiolog profesor Benjamin Cowling z Hongkongské univerzity. Jedním z nich je, že účinnost čínských vakcín, stejně jako mnoha jiných vakcín, může časem slábnout. Thajská studie zveřejněná tento týden zjistila, že protilátky u osob plně očkovaných vakcínou Sinovac klesají každých 40 dní o polovinu. Dalším důvodem je, že klinické studie měly menší soubory dat ve srovnání s reálnými infekcemi, zejména v Indonésii, kde počet nakažených denně stoupá v řádu desetitisíců. Příčinou může být také infekčnější varianta delta, která byla zjištěna u 60 procent nedávných případů v Indonésii a u 26 procent případů v thajském hlavním městě Bangkoku.
Zatím nejsou k dispozici žádné veřejné údaje o účinnosti čínských vakcín proti některé z variant covidu-19. Předběžné studie však podle profesora Cowlinga naznačují, že inaktivované virové vakcíny, jako jsou vakcíny společností Sinopharm a Sinovac, by mohly poskytovat o 20 procent nižší ochranu proti variantě delta než proti původnímu viru.
Obavy i v Maďarsku
Pochybnosti o účinnosti čínských vakcín se objevují také v Maďarsku. Web Hungarytoday.hu píše:
„Po pěti měsících používání v Maďarsku se kolem čínské vakcíny Sinopharm stále vedou spory. Zatímco vláda nadále propaguje její účinnost, mnoho lidí bere věci do vlastních rukou a zjišťuje, že dvě očkování nevedou vždy k vytvoření protilátek. Rektor Semmelweisovy univerzity Béla Merkely vakcínu nadále hájí, kritika však rychle sílí.
Soukromá skupina na facebooku s názvem Očkováni Sinopharmem s negativními výsledky laboratorních testů se od svého založení rozrostla na pět tisíc členů. Organizace nadále vyzývá vládní úředníky nebo zdravotnické odborníky, aby něco udělali s nedostatkem protilátek, které mají lidé po dvou očkováních Sinopharmem.
Rektor Semmelweisovy univerzity Béla Merkely je hlasitým zastáncem společnosti Sinopharm a prohlásil, že výsledkům osobních testovacích sad na protilátky nelze věřit. Merkely, povoláním kardiolog, si stojí za svým tvrzením, že v závislosti na různých očkováních a infekcích se vyvíjejí různé typy imunity, a proto je obtížné je porovnávat pouze prostřednictvím hladiny protilátek.
Merkely zdůraznil, že po očkování se počet protilátek zhoršuje, zatímco paměťové buňky v případě potřeby ‚iniciují buněčnou imunitu‘. Je přesvědčen, že bez ohledu na úroveň imunity ‚potřebujeme dostat do ramene tato dvě očkování, a jakmile je máme, musíme se uklidnit a nenechat se testovat na protilátky‘… Revmatoložka na penzi Hajnalka Bodó řekla serveru 24.hu, že napsala Merkelymu, jak po březnovém kompletním očkování vakcínou Sinopharm podstoupila tři testy na protilátky a všechny tři testy byly negativní.
Bodó ve svém dopise vznesla otázku, zda se může nechat očkovat vakcínou Pfizer, a připomněla rektorovi jeho předchozí prohlášení, že na univerzitě zatím nenašli nikoho, kdo by dostal obě dávky Sinopharmu a neměl protilátkovou imunitu.
Jeden z testů, který Bodó podstoupila, byl profesionální laboratorní test, který Merkely označil za jediný důvěryhodný typ testu, nicméně i zde se výsledky vrátily negativní. Rektor ve své odpovědi zopakoval své tvrzení, že výsledky testů na protilátky nedávají odpověď na ochranu proti covidu. Bodó se zeptala, jaký test by měla podstoupit, aby zjistila, zda je chráněna, či nikoli, ale na to nedostala odpověď.
Virolog a profesor na univerzitě v Szegedu Ernö Duda řekl deníku Szabad Európa, že nejlepší je nečekat na vládu a že pokud lidé nemají po očkování protilátky, měli by se nechat očkovat vakcínou společnosti Pfizer-BioNTech. Duda nesouhlasí s tvrzením Merkelyho, že ochranu nelze změřit. Naopak se domnívá, že hladina neutralizačních protilátek se musí testovat.“