Pokrok nezastavíš. Vývoj politického jazyka postupuje. Sdružení Mostečané Mostu.cz zveřejnilo svoje Volební desatero 2018. Hned první bod zní: „Vesnice pro lůzu – vytěsníme nepřizpůsobivé z města, zavedeme bezdoplatkové zóny ve všech ohrožených bytových okrscích.“

Jakápak jazyková citlivost. Prostě lůza. Kdo by se dnes třeba ještě zabýval tím, že že je rozdíl mezi nepřizpůsobeným a nepřizpůsobivým. Když o někom řekneme, že je „nepřizpůsobivý“, což jako označení převažuje, naznačujeme, že už je takový a nepřizpůsobí se nikdy. „Nepřizpůsobený“ je občas skoro každý a někdy se přizpůsobí, někdy ne.

To už je ale detail. Zajímavé jsou ty „vesnice pro lůzu“. Zřejmě něco jako ghetta. Pokud by někdo takové útvary vytvářel, muselo by se rozhodnout, kdo je lůza. Aby to mělo smysl, tedy aby byla lůza oddělena od nelůzy, bylo by třeba příslušníkům lůzy nějak zamezit v mísení se do řad nelůzy. Protože je ale lůza nepřizpůsobivá, tak se nepřizpůsobí a bude tedy nutno vymyslet nějaké represe. Na represe obvykle lůza zareaguje tak, že se rozčílí a protože ze své lůzovské podstaty nemá co ztratit, tak nelůza ještě uvidí.

Pak bude tedy třeba na následná opatření ušetřit nějaké peníze z dalších bodů programu, třeba z toho, kde se hlásá: „postavíme interaktivní modely domů královského města Mostu“ (bod 3). To by snad mohlo chvíli počkat, protože bude nutno interaktivně oplotit lůzu. Na hlídání drátů (z vnější strany) by se zatím mohla vyčlenit ona „čtyřicetičlenná pracovní skupina na denní úklid města“ (bod 7) a místo uklízení hlídat. Lůzu.

A je to.

Jedničkou na kandidátce tohoto sdružení je MUDr. Jan C.

Pane doktore, my víme, že to v tom Mostu není jednoduché, ale vážně si myslíte, že vesnice pro lůzu budou to pravé? Vám se to označení líbí?

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora