
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Po Německu se nadále pohybuje nejméně 7000 žadatelů o azyl, kteří porušili zákon a zemi měli opustit. Vyplynulo to z průzkumu, který zveřejnila veřejnoprávní televize ARD a server Focus. Ve skutečnosti bude ale číslo ještě mnohem vyšší, dodávají německá média.
Většina obcí a okresů nemohla uvést přesná čísla, pouze 17 procent z nich sdělily konkrétní údaje o azylantech, kteří měli povinnost opustit zemi. Zpravidla se nejedná o teroristy, jde spíše o pachatele drobných krádeží, ale někdy i těžkých ublížení na zdraví a vražd.
Spolkové ministerstvo vnitra neuvedlo přesná čísla a odkázalo na jednotlivé spolkové země. Ze všech německých spolkových zemí dodalo nejpřesnější informace Bavorsko. Tam je podíl zločinců mezi osobami s povinností opustit zemi zhruba 20 procent.
„Je to velký problém, když úřady nemají dokonalý přehled. To je právě symptomatické pro situaci, kterou tu máme,“ řekl profesor Daniel Thym z univerzity v Kostnici.
Německé úřady jsou vzhledem k velkému počtu žádostí o azyl přetíženy. Zhruba 62 procent obcí udává, že je problémy s azylanty porušujícími zákony velice zatěžují, 38 procent udává střední až malou zátěž. Obce si stěžují, že je komplikované zbavit se každé jednotlivé osoby. Některé státy vyžadují „prohlášení o dobrovolnosti“ od azylantů, kteří mají být vyhoštěni. To má nahradit chybějící pas. Bez tohoto prohlášení pak vyhoštění osob není možné.
Musí se změnit pravidla
Státní sekretář pro migraci v Bádensku-Württembersku Siegfried Lorek (CDU) požaduje přísnější pravidla, aby bylo možné těžší zločince snadněji zatknout, pokud systém vyhošťování nefunguje. „Každý zločinec, který už není v Německu, je výhrou pro bezpečnost lidí v zemi,“ řekl Lorek.
O požadavku se už týdny diskutuje a někteří odborníci na migraci ho kritizují. Profesor Hannes Schammann, který zasedá ve vládní radě pro integraci a migraci, upozornil na lidskoprávní problém, který se týká třeba Afghánistánu, kde vládne hnutí Tálibán. Mnozí Afghánci mají uloženu povinnost opustit zemi, ale realizovat to nelze.
„Pokud je možné, že je někdo roky ve vězení, aniž by se dopustil trestného činu, může to být právně obtížné,“ dodal Schammann.