U dětí a teenagerů, které se švédským gangům podařilo získat do svých služeb, policie nachází granáty a podomácku vyrobené bomby ukryté například v nočních stolcích či na balkoně. Výbušninu určenou k páchání trestné činnosti někdy převážejí i hromadnou dopravou.
„Máme případ, kdy bylo v nočním stolku v dívčím pokoji uloženo šest odjištěných ručních granátů,“ řekl Jon Wåhlander, operační ředitel Národní pyrotechnické jednotky. Policie již na začátku července bila na poplach, že letní prázdniny jsou rizikovým obdobím, protože mladí lidé snadněji podléhají nabídkám zločineckých gangů, aby pro ně pracovali.
„A jejich úkoly jsou stále brutálnější,“ uvedla policie na svém webu. Zatímco dříve byli nezletilí pověřováni například hlídáním vstupů do objektů nebo měli za úkol varovat členy gangu před policií, dnes jsou čím dál častěji vysíláni na vražedné mise.
Ve vazbě čerstvě sedí dva teenageři, kteří 22. července prohodili ruční granát skleněnými dveřmi obchodu s potravinami v Södertälje nedaleko Stockholmu. Následná exploze zranila šedesátiletou ženu těžce a několik dalších osob lehce. Policie událost spojuje s válkou tamních gangů.
V posledních letech došlo ve Švédsku k dramatickému nárůstu počtu výbuchů. V rekordním roce 2023 bylo v této souvislosti evidováno 149 dokonaných trestných činů obecného ohrožení, zatímco v roce předchozím jich bylo devadesát.
Granáty, které do země proudí ve velkém, podle Jona Wåhlandera pocházejí výhradně z Balkánu a z války v bývalé Jugoslávii. Šéf švédských pyrotechniků však upozornil, že nebezpečnější než granát může být podomácku vyrobená bomba, například dynamit napěchovaný do termosky, která může obsahovat mnohem více výbušniny.
„Když absolvujete vojenskou službu, projdete důkladným výcvikem. Tady dítě nedostane vůbec žádné informace. Pokud skladuje výbušninu například doma, může ji najít mladší sourozenec, pro kterého je to vzrušující,“ řekl Jon Wåhlander.
Jak už deník FORUM 24 informoval, ve verbování čím dál mladších lidí jsou zločinecké gangy ve Švédsku v poslední době velmi úspěšné. Daří se jim přitáhnou nejen děti z vyloučených lokalit, ale zejména pomocí sociálních sítí také ty z takzvaných lepších rodin. Slibují jim peníze či mobily, ale také „vzrušující životní styl“.