Během letošního července zemřelo v Chorvatsku nejvíce lidí za posledních deset let. Příčinou jsou zejména extrémní vedra, která v letních měsících panují nejen v této oblíbené destinaci. Odborníci se obávají, že v následujících letech bude klimatická situace ještě náročnější.
Podle údajů tamního Státního statistického úřadu zemřelo v červenci na území Chorvatska 4 509 lidí, což je o 13 procent více než v loňském roce. Lékaři se domnívají, že tato statistika je důsledkem extrémního horka, které v této hojně navštěvované zemi panuje již řadu týdnů. Odborníci podle webu 24sata.hr odhadují, že již v loňském roce zemřelo kvůli vysokým teplotám v Evropě více než 47 000 lidí.
Autoři tohoto výzkumu vycházeli z údajů Eurostatu, který posuzoval příčiny úmrtí v 823 regionech 35 evropských zemí. Z výsledků vyplývá, že nejvyšší úmrtnost v souvislosti s vysokými teplotami mají státy jižní Evropy.
Na prvních čtyřech místech se umístily Řecko (393 úmrtí na milion obyvatel), Bulharsko (229), Itálie (209) a Španělsko (175). Téměř ve všech zkoumaných zemích zemřelo na následky horka výrazně více žen oproti mužům. Početnou skupinu pak tvořili také starší lidé.
Experti se nyní obávají, že od poloviny století zemře kvůli rychlému oteplování Evropy každý rok o 370 procent více lidí v porovnání se současnou dobou. Podle nové zprávy společnosti Urban Insigmht totiž rostou teploty v Evropě dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr.
„Toto extrémní horko představuje významné riziko pro veřejné zdraví, energetickou infrastrukturu a ekonomickou produktivitu v městských oblastech. Úmrtí související s horkem se za posledních dvacet let zvýšila asi o 30 procent. Navzdory těmto rizikům jsou obavy související s horkem v klimatických plánech měst často přehlíženy,“ cituje zprávu deník The Brussels Times.