![Chorvatský poloostrov Istria patří k vyhledávaným letním letoviskům.](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/772729/02_Umag_aerial_view_-_Istria_Croatia_aerial_view_free_photo-1440x810-c.jpg)
Chorvatský poloostrov Istria patří k vyhledávaným letním letoviskům. FOTO: Wikimedia Commons, Marek Ślusarczyk (Tupungato), Creative Commons Attribution 3.0
FOTO: Wikimedia Commons, Marek Ślusarczyk (Tupungato), Creative Commons Attribution 3.0
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/720991/Vavra_Martin-100x100-c.png)
V romantické dovolenkové destinaci turisty šokovala hnědá slizovitá tekutina, která v moří vytvořila výraznou skvrnu. Na chorvatském poloostrově Istria tato událost donutila lidi k rychlému opuštění pláže. Podle expertů by však neměla způsobovat zdravotní rizika.
Nevábně vypadající hnědá tekutina v moři zaskočila turisty u města Poreč na Istrii. Podle webového portálu Danas však tentokrát nešlo o splašky, nýbrž o přemnožení mořských řas a sinic, kterému se říká mořský květ. Tento jev sice podle odborníků nemůže způsobit zdravotní problémy, přesto je však velmi odpuzující.
Chorvatské úřady informovaly o tom, že tento úkaz se ve vodách severního Jadranu objevuje relativně pravidelně. Místní obyvatelé pak tvrdí, že řasy připlouvají od italského pobřeží.
S nepříjemným mořským květem se lidé nejčastěji mohou setkat během letní sezóny – v červnu a v červenci. V letošním roce byl však tento jev mnohem výraznější než v minulosti. Experti tvrdí, že množství řas bude v dalších letech přibývat. Teplejší moře jim totiž údajně velmi svědčí.
„Tyto řasy jsou běžnou součástí ekosystému, jde o celkem rozšířený jev. Aby řasy produkovaly slizovitou hmotu, musí k tomu mít vhodné podmínky. Činnost mikrořas ovlivňuje například velký přísun sladké vody. Tyto řasy neprodukují toxiny, tudíž je hmota zcela neškodná pro lidské zdraví a jiné mořské organismy,“ vysvětluje pro web Diario FVG italský biolog Marco Seagarich.