Závěr prezidentské kampaně přináší nečekané zápletky. Voliči antibabišovského tábora uvažují nad taktikou, jak zastavit kandidáta ANO. O totéž se pokouší jeho opoziční konkurence SPD. Může to ovlivnit výsledek voleb? Co znamená odstoupení Josefa Středuly?
Do řady Babišových oponentů se v poslední době překvapivě rázně zařadil kandidát SPD Jaroslav Bašta. Získává podporu antisystémových radikálů z obou okrajů politického spektra. Mnozí z nich na Baštu sázejí jakožto na jediného adepta, jenž je schopen odvolat vládu a navázat údajně výhodné vazby s Ruskem bez ohledu na to (nebo právě proto), že se od něj odklání západní společenství.
Tyto záměry narážejí na Ústavu ČR a kolizi s vládní exekutivou, jež má hlavní slovo v zahraniční politice. To je však nepodstatné. Stoupenci odvolání vlády prezidentem žijí s touto myšlenkou jako s hotovou věcí.
Okamurův kalkul
Tomio Okamura si spočítal, že se hraje i o nejbližší volby do poslanecké sněmovny. V boji o dominanci v opozičním táboře nyní používá nebývale ostré útoky na Andreje Babiše. Jeho tým s tímto „zákeřným“ útokem z boku nepočítal a neví si s ním moc rady.
SPD nemá důvod posilovat svého hlavního opozičního konkurenta. Bývalý Zemanův ministr a spojenec Bašta, jenž se také může cítit dotčen, že ho prezident Zeman zcela přehlédl, pokud považuje Babiše za jediného kandidáta s politickými zkušenostmi, dává nyní najevo, že nikoho ve druhém kole nepodpoří.
Vyostřená taktika začíná SPD vycházet, což prokázaly poslední dva průzkumy agentur STEM pro CNN Prima NEWS a modelu Data Collect a Kantaru CZ pro Českou televizi. Není podstatná přesnost čísel, neboť čtvrtina voličů stále váhá, ale trendy a ty jsou zřejmé.
Agresivní Okamurova rétorika Baštovi zvedla preference. Kantar mu přisuzuje už sedm procent. Babiš stagnuje nebo klesá, nahoru jde Petr Pavel. Za určitých okolností by šéf ANO ani nemusel postoupit do druhého kola.
Cinknutý průzkum
Zatopit mu může Bašta, jehož Okamura představuje jako jediného autentického odpůrce Fialovy vlády, „poklonkování“ Západu a pomoci Ukrajině. Tento spor se projevil i v Partii na Primě, kde šéf SPD zopakoval svoji výzvu, aby Babiš odstoupil a uvolnil místo Baštovi „se skvělou minulostí“, který jde opticky nahoru.
Sdílel přitom nezvykle cinknutý „průzkum“ agentury STAR Research, podle něhož má Bašta už 18 procent a dýchá trojici favoritů na záda. Tato agentura ovšem neexistuje a Okamura nebyl schopen doložit, jak k tomuto průzkumu přišel.
V Partii se bránil, že žádnou agenturu nezná a žádné nevěří. „Já nevím u žádné agentury, jestli existuje. Žádnou jsem nikdy nepotkal,“ uvedl, jenže jako obvykle fabuloval.
Před několika lety byly propírány vazby SPD a agentury SANEP, jejíž objektivita je zpochybňována kvůli spornému sběru preferencí z internetových databází. Okamurovo hnutí poslalo 7,4 milionu korun za mediální poradenství společnosti Play Net Jana Fulína, zároveň majiteli agentury SANEP. Před sněmovními volbami v roce 2017 zveřejňovala průzkumy nápadně dobře vycházející pro SPD.
Pokud Okamura metodou nejlepší obrana je útok kritizuje manipulativní praktiky některých agentur, na SANEP zapomněl. Dnes ovšem vynáší Baštovy šance tak vysoko, že si musí průzkumy vyrábět sám.
Kdo má odstoupit?
V této souvislosti vznikl bizarní spor mezi Babišem a Okamurou, kdo z nich lže víc, přičemž pravdu mají svým způsobem oba a nemají u nás v tomto směru konkurenci.
„Nejlepší by bylo, kdyby Andrej Babiš skutečně odstoupil z voleb a podpořil Baštu. Babiš nemá šanci ve druhém kole. Podle všech průzkumů vychází, že ho nesnáší 70 procent voličů,“ vyzval šéf SPD expremiéra před několika dny.
„Pan Okamura vede politiku stylem, který je lživý, a pan Bašta slibuje věci, které jsou lež a nelze je splnit,“ reagoval Babiš, který vzkázal, že neodstoupí. Překvapuje ho, že SPD tímto způsobem vede kampaň.
„Andrej Babiš měl upřesnit, v čem lžu, protože on lhal mnohokrát. Například říká, že tady hájí české zájmy. Minulý měsíc se spolčil s Fialovou vládou, prohlasovali výcvik čtyř tisíc ukrajinských vojáků v České republice,“ opáčil Okamura v Partii. Dále mu vytknul přijímání afghánských migrantů a povinné očkování.
Svého šéfa hájila bývalá ministryně Klára Dostálová. Varovala Okamuru, že nelze srovnávat kandidáty s pěti a třiceti procenty hlasů. „Mně by dávalo smysl, kdybyste řekli, že chceme kandidáta opozice. Pan Bašta se vzdává své kandidatury ve prospěch Andreje Babiše, ale opačně to působí opravdu humorně,“ pravila.
Okamurův postoj rozlítil řady skalních fanoušků ANO na sociálních sítích. Jeho výzvu k odstoupení Babiše považují za sprostou, drzou a netolerantní. Vyčítají mu, že zmenšuje šance jejich favorita. Baštovi sympatizanti zase vykreslují jeho protivníka jako stoupence covidové totality a bruselského protektorátu.
Středula překvapil
První kolo voleb může ovlivnit i další vývoj. Hlavními zprávami první Superdebaty kandidátů v České televizi byla zbabělá neúčast Andreje Babiše a odstoupení Josefa Středuly z kampaně ve prospěch Danuše Nerudové.
Středulovo rozhodnutí je překvapivé, nicméně nevyřčené důvody se dají pochopit. Jeho kandidaturu inicioval prezident Miloš Zeman, ale když zjistil, že nemá šanci na úspěch, podrazil ho podporou Andreje Babiše. Odborový předák ale musel s podrazem počítat. V této disciplíně je současná hlava státu společně s Babišem nepřekonatelná.
Středula nemá Zemanovi co vracet, proto se postavil proti jeho preferenci, když se vůči Babišovi do této doby vymezoval. Zkritizoval například nedůstojně nízké mzdy v jeho potravinářských firmách. Končící prezident s oligarchou obnovil mocenský pakt hlavně proto, že půjde jeho lidem nejvíc na ruku. O žádné zkušenosti z politiky nejde, jen o souhru polomafiánských struktur.
Dalším důvodem Středulova kroku jsou nízké šance, pohybující se kolem tří procent hlasů. Podpora Nerudové také dává smysl, jelikož je mu programově nejblíže. V éře ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) vedla důchodovou komisi.
Nezdá se, že by na rozdíl od Bašty zásadněji ubíral hlasy Babišovi, jak bylo původně očekáváno, ale podporou Nerudové dal najevo, koho na Hradě nechce. Přesto zůstává otázka, ke komu se nakonec přelijí všichni jeho voliči, nejednoznačná. ČSSD, jež Středulu podporovala, nebude mít ovšem po devastujících vládních zkušenostech zájem posílit Babiše.
Babiš proti všem
V závěru kampaně se tak vytváří pozoruhodná protibabišovská fronta. Volby jsou přesto otevřené. Je otázka, zda se zase nezmění situace po potenciálním Babišově postupu do druhého kola. Okamura se dnes tváří jako jeho úhlavní oponent, ale pojímá politiku jako komerční projekt. Nelze vyloučit jeho ochotu kšeftovat s vlivem, přestože jejich rozkol vypadá dramaticky a může řadu váhajících voličů ovlivnit.
Ti, kdo mají společný zájem zabránit nástupu toxické oligarchické struktury na Hrad, by se proto neměli nechat ukolébat průzkumy. Prosté součty preferencí jsou jen orientační. Rozhodne i to, kdo k volbám ve druhém kole nepřijde, nebo naopak přijde z těch, kdo se prvního kola nezúčastní. Andrej Babiš v žádném případě neprodá kůži lacino.