Vakcína proti koronaviru vyvinutá na University of Oxford se zdá bezpečná a trénuje imunitní systém, uvedly stránky BBC.com. Zkoušky zahrnující 1077 lidí ukázaly, že aplikovaná injekce vedla k tomu, že vznikly protilátky a bílé krvinky, které mohou bojovat s koronavirem.
Zjištění jsou slibná, ale je ještě příliš brzy na to, abychom věděli, zda to bude pro ochranu lidí stačit, a probíhají další, rozsáhlejší testy. Spojené království již objednalo 100 milionů dávek vakcíny.
Jak vakcína funguje?
Vakcína zvaná ChAdOx1 nCoV-19 se vyvíjela s bezprecedentní rychlostí. Vyrábí se z geneticky upraveného viru, který způsobuje nachlazení šimpanzů.
Byla silně upravena, aby nemohla způsobit infekci u lidí a aby „vypadala“ spíše jako koronavirus.
Vědci provedli přenos genetických pokynů pro „spike protein“ koronaviru – to je klíčový nástroj, který používá k invazi do našich buněk – do vakcíny, kterou vyvíjeli. To znamená, že vakcína připomíná koronavirus a imunitní systém se může naučit, jak na něj zaútočit.
Velká část výzkumu ohledně obrany proti koronaviru se dosud týkala protilátek, ale to se jedná pouze o jednu část naší imunitní obrany. Protilátky jsou malé bílkoviny vytvořené imunitním systémem, které „ulpí“ na povrchu virů.
Neutralizující protilátky mohou deaktivovat koronavirus. T-buňky, což je typ bílých krvinek, pomáhají koordinovat imunitní systém a jsou schopny zjistit, které z tělních buněk byly infikovány, a zničit je.
Téměř všechny účinné vakcíny indukují jak protilátku, tak odpověď T-buněk.
Hladiny T-buněk dosáhly vrcholu 14 dní po vakcinaci a hladiny protilátek dosáhly vrcholu po 28 dnech. Studie netrvala dostatečně dlouho, aby bylo možné zjistit, jak je tomu s dlouhodobou imunitou.