V jednom z největších úniků finančních dokumentů, který má nyní název Pandora Papers, bylo odhaleno tajné bohatství a obchody světových vůdců, politiků a miliardářů. Ve spisech offshorových společností figuruje přibližně 35 současných a bývalých politických světových lídrů a více než 300 veřejných činitelů.
„Globální projekt Pandora Papers, za nímž stojí Mezinárodní konsorcium asi šesti set investigativních novinářů ze 117 zemí, zveřejnil miliony dokumentů o využívání offshorů, o daňových únicích a praní špinavých peněz, kterých se prý dopouštějí významné osobnosti. V Česku je zveřejnil web Investigace.cz. Premiér Andrej Babiš (ANO) si podle nich přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Babiš odmítá, že by udělal cokoli nezákonného, pokládá to za pokus o očernění a ovlivnění voleb. V projektu Pandora Papers podle Investigace.cz figuruje přes tři sta Čechů a stovky světových osobností. Jsou mezi nimi exministr, lokální politici, zbrojaři i nejbohatší lidé Česka.“ (ct24.ceskatelevize.cz)
Lidé z Česka jsou samozřejmě jen částí seznamu osob, o kterých se teď ve světě píše. Dokumenty ukazují, že třeba jordánský král tajně nashromáždil ve Velké Británii a USA majetek v hodnotě 70 milionů liber (přes dvě miliardy korun). Únik informací také spojuje ruského prezidenta Vladimira Putina s tajným majetkem v Monaku a ukazuje, že český premiér Andrej Babiš, kterého koncem tohoto týdne čekají volby, nepřiznal offshorovou investiční společnost, kterou použil k nákupu dvou vil za 12 milionů liber (355 milionů korun) v jižní Francii. Můžeme se v nich dočíst, že bývalý britský premiér Tony Blair a jeho žena ušetřili 312 000 liber (devět milionů korun) na kolkovném při koupi londýnské kanceláře. Pár totiž koupil offshorovou firmu, která budovu vlastnila.
Jak píše BBC.com, jedná se o poslední z řady úniků informací za posledních sedm let, které následovaly po dokumentech FinCen Files, Paradise Papers, Panama Papers a LuxLeaks. Zkoumání těchto dokumentů je největší akcí organizovanou Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ), které se účastní více než 650 reportérů.
„BBC Panorama v rámci společného vyšetřování s deníkem Guardian a dalšími mediálními partnery měla přístup k téměř 12 milionům dokumentů a spisů 14 společností poskytujících finanční služby v zemích, jako jsou Britské Panenské ostrovy, Panama, Belize, Kypr, Spojené arabské emiráty, Singapur a Švýcarsko. Některé osobnosti čelí obvinění z korupce, praní špinavých peněz a globálního vyhýbání se placení daní.“
BBC se pochopitelně zaměřuje na „britskou“ stránku věci. „Jedním z největších odhalení je však to, jak prominentní a bohatí lidé legálně zakládali společnosti, aby mohli tajně nakupovat nemovitosti ve Velké Británii. Dokumenty odhalují vlastníky některých z 95 000 offshorových firem, které za nákupy stojí… Zdůrazňují, že britská vláda navzdory opakovaným slibům nezavedla registr vlastníků offshore nemovitostí, a to kvůli obavám, že někteří kupci nemovitostí mohou skrývat aktivity spojené s praním špinavých peněz. Příkladem je ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev a jeho rodina, kteří byli obviněni z drancování vlastní země. Vyšetřování zjistilo, že Alijevovi a jejich blízcí spolupracovníci se tajně podíleli na obchodech s nemovitostmi ve Velké Británii v hodnotě více než 400 milionů liber.“
Tato odhalení by se mohla ukázat jako nepříjemná pro britskou vládu, protože Alijevovi zřejmě dosáhli zisku 31 milionů liber poté, co prodali jednu ze svých londýnských nemovitostí společnosti Crown Estate, královnině majetkovému impériu, které spravuje ministerstvo financí a které získává peníze pro stát.
Mnoho transakcí v dokumentech nezahrnuje žádné právní pochybení. Fergus Shiel z ICIJ ale říká: „V tomto měřítku se nikdy nic takového nestalo a ukazuje to, co mohou offshore společnosti nabídnout, aby pomohly lidem skrýt riskantní hotovost nebo se vyhnout dani.“ A dodal: „Využívají tyto offshorové účty, tyto offshorové trusty k nákupu majetku v hodnotě stovek milionů dolarů v jiných zemích a k obohacování vlastních rodin na úkor občanů.“
K dalším osobám, které se v Pandora Papers objevují, patří:
Keňský prezident Uhuru Kenyatta a šest členů jeho rodiny, kteří tajně vlastnili síť offshorových společností. Byli spojeni s 11 firmami – jedna z nich byla oceněna na majetek ve výši 30 milionů dolarů.
Členové nejbližšího okolí pákistánského premiéra Imrana Chána včetně ministrů vlády a jejich rodin tajně vlastní společnosti a trusty s miliony dolarů.
Právnická firma založená kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem, která zřejmě nastrčila falešné vlastníky, aby zamaskovala skutečného majitele řady offshorových společností: bývalého ruského politika, který byl obviněn ze zpronevěry.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj převedl svůj podíl v tajné offshorové společnosti těsně předtím, než vyhrál volby v roce 2019.
Ekvádorský prezident Guillermo Lasso, bývalý bankéř, nahradil panamskou nadaci, která měsíčně vyplácela peníze jeho blízkým rodinným příslušníkům, trustem se sídlem v Jižní Dakotě v USA.
Pokud jde o bývalého premiéra Blaira, nedopustil se ničeho nezákonného, jen se ukazuje, že kázal vodu a pil víno. V dokumentech Pandora Papers není žádný náznak, že by Tony a Cherie Blairovi skrývali své bohatství. Dokumenty však ukazují, proč se při koupi nemovitosti v hodnotě 6,45 milionu liber neplatilo kolkovné. Bývalý labouristický premiér a jeho manželka, advokátka Cherie, získali budovu v Marylebone v centru Londýna v červenci 2017 koupí offshorové společnosti, která ji vlastnila. Takto nabývat nemovitosti ve Spojeném království je legální a nemusí se platit kolkovné, Blair však dříve takové daňové mezery kritizoval.
V odhalených dokumentech jsou různí lidé a jejich motivy skrývat své transakce mohou být také různé. Všechno nemusí být nelegální. Zrovna případ Andreje Babiše ale vzbuzuje otázky, na které by bylo dobré znát odpověď.
Web Investigace.cz píše: „V červenci roku 2009 požádala francouzská právní kancelář DB Artwell Avocats své kolegy z Panamy (právní kancelář Alcogal) o speciální službu pro svého českého klienta: zákazník chtěl anonymně založit firmy v diskrétních daňových rájích. Tím klientem byl Andrej Babiš, dnešní český premiér. O čtyři měsíce později Babiš tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun) – svým způsobem neudělal nic jiného, než že poskytl sám sobě půjčku. A to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zmíněného zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží. Odborníci se shodují, že transakce nese znaky praní peněz. ‚Žádná normální obchodní transakce by takhle nikdy nevypadala,‘ říká bývalý vyšetřovatel finanční kriminality, dnes konzultant pro boj proti praní špinavých peněz Kamil Kouba…
Více než 381 milionů korun není částka, kterou by mívali lidé běžně k dispozici, a to ani velcí podnikatelé. Co bylo zdrojem tohoto bohatství ovšem z dokumentů, které jsme analyzovali v rámci projektu Pandora Papers, nijak nevyplývá. V každém případě však Andrej Babiš vynaložil značné úsilí, aby skryl, že majitelem oněch 15 milionů eur (381 milionů korun) je právě on. Kromě toho, že si k založení firmy vybral Britské Panenské ostrovy, tedy destinaci, kde jsou jména skutečných vlastníků firem nedohledatelná, se ke svým firmám nepřiznal ani v Česku. Svou karibskou firmu Blakey Finance, která existovala až do roku 2015, ani washingtonskou Boyne Holding, zrušenou až v roce 2018, ale ani 0,1 procenta monacké SCP Bigaud, která je majitelem realit ve Francii, Babiš neuvedl v žádném majetkovém přiznání, jež byl povinen každoročně vyplňovat po vstupu do politiky a v nichž jinak vyjmenovává detailní pohled do svých majetkových poměrů od luxusních hodinek po životní pojištění nebo plat z Agrofertu.“