V čele kandidátky koalice SPOLU a kandidátky Pirátů a hnutí STAN v Plzeňském kraji stojí opravdu významné postavy spojené s tímto krajem. O to zajímavější bude sledovat, jak zde obě koalice dopadnou ve srovnání s hnutím ANO, které sice na první příčce své kandidátky nemá tak výrazného zástupce, ale v tuhle chvíli je podle předvolebních průzkumů favoritem voleb.
Lídrem koalice SPOLU v Plzeňském kraji je poslanec a primátor města Plzně Martin Baxa a jedničkou koalice Pirátů a Starostů někdejší hejtman a dnes náměstek plzeňské hejtmanky (pro oblast bezpečnosti a krizového řízení, strategického rozvoje, vnějších vztahů, sportu, neziskových organizací a dozor nad činností Centrálního nákupu, příspěvkové organizace) Josef Bernard.
Když vynecháme obě zmíněné koalice, na předních místech ostatních kandidátek v tomto kraji zase tak pozoruhodné a zajímavé osoby nejsou. Hnutí ANO vede do voleb ředitelka zařízení Alzheimer Home Modřany Ivana Mádlová, sociální demokraty lékař Robin Šín, Okamurovu SPD krajská zastupitelka a finanční analytička Marie Pošarová a komunisty dosavadní poslanec Jiří Valenta.
Ze šestnáctého místa kandidátky sociální demokracie se o hlasy voličů uchází bývalý dlouholetý náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast regionálního rozvoje, fondů EU a informatiky Ivo Grüner. Na druhém místě kandidátní listiny koalice SPOLU se pak nachází Marek Ženíšek. Ten býval prvním i řadovým místopředsedou TOP 09, jedno volební období byl poslancem a aktuálně působí jako náměstek plzeňské hejtmanky pro oblast kultury a památkové péče. V minulosti byl rovněž náměstkem ministra spravedlnosti a 1. náměstkem na ministerstvu zdravotnictví.
Z kandidátky Pirátů a Starostů stojí za vyzdvižení poslanec, místopředseda školského výboru ve sněmovně a jeden z koaličních kandidátů na ministra školství Lukáš Bartoň. Dvojkou na kandidátce hnutí ANO je pak poslanec a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru a místopředseda poslaneckého klubu Babišova uskupení Jan Volný.
Odchod Chovance i Šlechtové
Zajímavé je podívat se na to, kdo všechno byl poslancem zvolen v minulých sněmovních volbách v roce 2017. Za ODS to byli současná hejtmanka Ilona Mauritzová a zmíněný Martin Baxa, za ČSSD někdejší ministr vnitra a svého času pověřený předseda sociální demokracie Milan Chovanec, za KSČM Jiří Valenta, za Piráty Lukáš Bartoň, za SPD Jana Levová a za hnutí ANO hned celá pětice poslanců: Karla Šlechtová, Jan Volný, Miloslava Rutová, Barbora Kořanová, Kamal Farhan.
Ilona Mauritzová se v mezičase stala hejtmankou a do sněmovny již nekandiduje. Milan Chovanec se zcela stáhl z politiky a už nestojí ani v čele krajské ČSSD. Také bývalá ministryně pro místní rozvoj a ministryně obrany Karla Šlechtová již v letošních volbách do dolní komory parlamentu nekandiduje a chce si od politického působení odpočinout. Barbora Kořanová do volebního klání sice nastupuje, ovšem ne v Plzeňském kraji, nýbrž ze šestého místa kandidátky Babišova hnutí v Praze, a to z toho důvodu, že krajský sněm hnutí ANO v Plzeňském kraji se ji rozhodl na kandidátní listinu neumístit.
Největší pozornost si ale nakonec zaslouží to, jaké bude pořadí jednotlivých koalic a Babišova hnutí na stupních vítězů, a to zvlášť v kontextu toho, že hnutí ANO zde nemá za svého lídra, respektive lídryni někoho aspoň trochu viditelného a významného, což ovšem nebyl případ voleb před čtyřmi lety. Tehdejší ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která zde kandidovala z prvního místa kandidátky ANO, ať už byla jakákoli, rozhodně nebyla nevýrazná.
Odlišná situace v krajských volbách
Když se podíváme na výsledky sněmovních voleb v roce 2017, zaujme to, že v Plzeňském kraji jednotlivé strany a hnutí získaly velmi podobné preference jako na celostátní úrovni. ODS zde obdržela 12,09 procenta (celostátně 11,32 procenta), ČSSD 7,97 procenta (7,27 procenta), hnutí STAN 4,85 procenta (5,18 procenta), KSČM 8,65 procenta (7,76 procenta), Piráti 10,01 procenta (10,79 procenta), TOP 09 získala 4,82 procent (5,31 procenta) a hnutí ANO 30,98 procenta (29,64 procenta).
Snad nejhůře ve srovnání s celorepublikovou úrovní dopadli křesťanští demokraté, kteří v Plzeňském kraji dosáhli jen na 3,49 procenta (celorepublikově 5,8 procenta). SPD Tomia Okamury pak v Plzeňském kraji obdržela 10,56 procenta (10,64 procenta). Výsledky jednotlivých uskupení v jiných krajích se přeci jen od těch celostátních lišily výrazněji.
Úplně odlišná situace ovšem nastala v loňských krajských volbách, kde je očividné, že k volebním urnám chodí trochu jiný typ voličů. Hnutí ANO zde mělo 22,5 procenta, sociální demokraté 5,85 procenta, koalice KDU-ČSL, ADS a Nestraníci 4,36 procenta, komunisté 5,48 procenta. Koalice ODS a TOP 09 pak obdržela 21,23 procenta, Piráti 13,56 procenta, SPD 6,18 procenta a koalice STAN, Zelení a PRO PLZEŇ 14,9 procenta.
Zaměnitelná lídryně kandidátky
Na letošním volební klání v Plzeňském kraji se mimo jiné ukáže, nakolik stále funguje značka hnutí ANO a postava Andreje Babiše jako někoho, kdo se údajně o všechny postará, i v krajích, kde hnutí ANO nenabízí žádné výraznější kandidáty.
Přitom oba lídři koalic v Plzeňském kraji takovými postavami jsou. Martin Baxa kromě toho, že je poslancem a od ledna 2018 místopředsedou ODS, je především plzeňským primátorem, a to již podruhé, poprvé jím byl už v letech 2010-2014. A když jím od roku 2014 do roku 2018 zrovna nebyl, působil jako 1. náměstek primátora. V letech 2016-2018 byl rovněž náměstkem hejtmana Plzeňského kraje.
Příběh Josefa Bernarda, který býval hejtmanem za sociální demokracii a nyní je náměstkem hejtmanky zvoleným za koalici STAN, Zelení a PRO PLZEŇ, je ještě o něco zajímavější. Bernard, který působil jako generální ředitel společnosti Škoda Transportation, byl členem České strany sociálně demokratické od roku 2015 do roku 2020. Postupně se s ní ale rozešel. Jedním z hlavních důvodů bylo i angažmá ČSSD ve vládě Andreje Babiše, se kterým Bernard nesouhlasil.
Podaří se Ivaně Mádlové v čele kandidátky hnutí ANO nad Martinem Baxou a Josefem Bernardem zvítězit, a to jen proto, že voliči budou ve skutečnosti volit Andreje Babiše, jako kdyby zbytek jeho hnutí vůbec neexistoval? To už tam rovnou ANO mohlo postavit zmíněnou Barboru Kořanovou. Ostatně byl by v tom nějaký rozdíl, když stejně na tom, kdo kandidátku vede, nezáleží, protože jde pouze a jenom o Babiše?