Situace při protestech proti rasismu ve Spojených státech se relativně stabilizovala. K demonstracím sice dochází i nadále, ale v poslední době bylo násilí spíš ojedinělé. V minulém týdnu se ale situace v Portlandu začala znovu zhoršovat. Problematická je sice jen menšina, i ta však dokáže způsobit značné škody. Prezident do města vyslal federální agenty s cílem chránit federální budovy. Potíž je v tom, že podle záběrů tento mandát často překračují, nemají povinné identifikační znaky a zatčené demonstranty odvážejí neoznačenými vozidly bez uvedení důvodu zatčení.
Demonstranti nejsou jednolitá masa
Prezident a zastupující ministr národní bezpečnosti Chad Wolf tvrdí, že federální síly zasahují proti nebezpečným a násilným anarchistům. Což o to, i takoví mezi demonstranty bezesporu jsou. Na fotkách se dokonce sem tam objeví i rudá vlajka se srpem a kladivem užívaná Sovětským svazem. Valná část shromáždění nicméně probíhá v relativním klidu.
O motivech a cílech protestujících si můžeme myslet, co chceme, ale ve Spojených státech je právo pokojně vyjádřit svůj názor jedním ze základů tamní svobody. Beztrestně lze dokonce i pálit státní vlajku, pokud při tom člověk neničí cizí majetek a nikoho neohrožuje. Byť v praxi samozřejmě k porušování tohoto práva docházelo a občas stále dochází, policie si musí dávat pozor, jak postupuje.
Bez označení a bez regulace
Dalším problémem pak je skutečnost, že federální policejní síly nejsou řádně označeny a jednotliví policisté nemohou být identifikováni pro případ stížností na nezákonný postup. Podle demonstrantů, médií, ale i místních úřadů navíc došlo v několika případech k zatčení bez sdělení obvinění a zadržení byli odváženi neoznačenými auty neznámo kam.
Poměrně široce definovaný mandát ministerstva národní bezpečnosti (Department of Homeland Security) je dědictvím doby, kdy vzniklo, a účelu, jakému mělo sloužit. Po 11. září bylo založeno jako úřad zodpovědný především za obranu před terorismem a v atmosféře války proti terorismu dostalo do vínku značné pravomoci.
Přes odpor místních úřadů
Agenti tak mohou zatýkat lidi podezřelé ze spáchání trestného činu bez příkazu soudu a provádět vlastní vyšetřování. V momentě zásahu tak v podstatě nejsou nikomu odpovědní. To ale neznamená, že by mohli dělat, co chtějí. V případě žaloby musí o jejich postupu rozhodnout soud. Vzhledem k tomu, že žalobu k soudu už podal stát Oregon, tak k tomuto přezkumu jistě dojde.
Komplikací pro federální úřady je skutečnost, že ve městě operovaly bez svolení a kooperace s místními úřady. Technicky vzato tak mohou zatýkat jen ty, kteří jsou podezřelí ze spáchání federálního zločinu nebo přímo ohrožují federální majetek. Zdali tomu tak bylo, budou muset nyní dokázat před soudem.
Bezprecedentní krok
Právě skutečnost, že se federální vláda rozhodla síly nasadit v rozporu s přáním místních úřadů, je předmětem silné kritiky. K té se přidal i první ministr národní bezpečnosti jmenovaný prezidentem Bushem mladším a bývalý republikánský guvernér státu Pennsylvánie Tom Ridge. Doslova prohlásil, že úřad nebyl zřízen jako prezidentova osobní milice.
Právě podle prezidentova exekutivního nařízení chránit federální majetek totiž DHS postupuje. Za veškeré případné excesy tak prezident přebírá politickou zodpovědnost. Jenže právě to nejspíš Trumpovi nevadí. Možná i proto se federální síly jako první vydaly do Portlandu, který je jedním z nejlevicověji orientovaných měst v USA.
Součást kampaně
Už od začátku protestů se prezident snažil postavit do role toho, kdo vymáhá právo a pořádek. Jenže situace se postupně uklidňovala a přes trvající demonstrace už k násilí docházelo jen výjimečně. Takzvaná autonomní zóna Capitol Hill v Seattlu se postupně scvrkávala, až zanikla úplně. Utopie zase jednou nepřežila střet s realitou.
Portland tak byl ideálním cílem, kde by bylo možné ukázat tvrdý postup. Jenže postup federálních agentů byl podle některých záznamů nepřiměřený. Jejich působení nejenže nebylo koordinováno s místními úřady, ale bylo dokonce v přímém rozporu s jejich přáním. Bez ohledu na to, zda to voliči ocení, jsou škody napáchané na rozložení moci mezi federální a státní vlády nedozírné.