Na první pohled ne příliš atraktivní finální televizní debata dvou kandidátů na post prezidenta republiky měla několik zajímavých momentů, které oba kandidáty dokreslily. Tak například hned v úvodu se ukázalo, že Babiš poslechl Petra Pavla, když ho v úvodním prohlášení generál požádal, aby konec kampaně proběhl v klidu a bez zbytečných útoků. Až na několik kopanců to Babiš takřka zvládl.
I když televize Nova dávala opět Babišovi více prostoru a Pavel na něj téměř neútočil, expremiér se znovu dokázal zdatně ztrapnit. „Nech Řehka nestresuje naše matky!“ vykřikoval v úvodní části. Řekl také, že pokud volby vyhraje, pozve si na Hrad ministryni obrany Janu Černochovou a bude po ní chtít, aby vyměnila náčelníka Generálního štábu Armády ČR. A opět zopakoval svou mantru o strašení maminek.
Babiš narážel na rozhovor, ve kterém generál Řehka řekl, že pokud by se Česká republika někdy dostala do války, pravděpodobně bude muset selektivně mobilizovat. Tedy nic, co by bylo děsivé nebo nepravdivé. Řehka řekl to, co by se dělo v České republice i ve všech okolních zemích. Prostě v každé zemi po jejím napadení. Jenže v kontextu s Babišovou demagogickou kampaní nabývá toto logické vyjádření armádního velitele nechtěný rozměr.
Zatímco Babiš vystoupil s touto hysterickou reakcí, Petr Pavel se Řehky zastal. Řekl, že náčelník Generálního štábu AČR je respektovaným odborníkem mezi vojáky i politiky a navíc jde o vojáka, který prošel bojem.
Další část se odehrávala v běžném módu. Babiš stále dokola pomlouval vládu prakticky za cokoliv, aby druhým dechem vychvaloval svoji vládu. Domnívá se, že už si nikdo v této zemi nepamatuje, jak „kvalitně“ naší zemi řídil a kolik tisíc mrtvých zbytečně zemřelo. Převážná část Babišova vystoupení působila jako předvolební agitace před volbami do poslanecké sněmovny.
Babiš opět dostal možnost vysvětlit svoji dětinskou představu o tom, jak by vyjednal mír bez Ruska. A opět ukázal, že si odpověď stále nesecvičil. Neví, jen střílí od boku. Opět vyjmenoval několik státníků, které zná a prý umí zařídit jejich vstřícnost. A to je všechno. S kým by případné jednání o míru chtěl řešit na straně Ruska, neřekl. Zato řekl, že v minulosti mluvil s Trumpem. Jakou to má souvislost, pravděpodobně neví ani on sám. V jeho jazyce jde o „souvis“.
Možná rozhodující moment celé debaty přišel ve chvíli, kdy měli oba kandidáti odpovědět na otázku, co by udělali, kdyby jejich syn musel jít bojovat do války. Babiš se začal rozčilovat, proč zase někdo mluví o válce. Řekl, že jeho syn studuje v zahraničí a že je to „hypotetiční“ situace a že by svému synovi rozmlouval, aby šel se zbraní v ruce bránit naše spojence. To je zajímavé sdělení od někoho, kdo chce být státníkem. Ať rovnou tedy řekne, že je jeho programem se nepříteli vzdát. V Kremlu mají taková vyjádření velmi rádi.
Naproti tomu Petr Pavel řekl, že by byl na svého syna hrdý. „Chlap má dělat to, co je správné,“ řekl stroze Petr Pavel.
A o tom to celé je.
Kdo neměl jasno, koho volit, patrně po zodpovězení této otázky už jasno má.
Překvapením debaty byla přítomnost manželek kandidátů v samém závěru a několik otázek, na které odpovídaly. Eva Pavlová byla přirozená a důstojná. Monika Babišová mluvila srozumitelněji než její manžel. Řekla mimo jiné, že ona bude v sobotu slavit, ať už volby dopadnou jakkoliv. Ve svém poselství řekla: „Když budete volit mýho manžela, postará se.“ Nadšený Babiš ji odměnil polibkem.
Poslední televizní debata nezpůsobí žádné mohutné přesuny voličů. Petr Pavel v debatě neměl slabé místo. Babiš byl ve srovnání s vystoupením na CNN Prima News o něco málo méně hysterický. Oba kandidáti v poslední debatě spíše upevnili své pozice u svých voličů. Babiš opět ukázal, že není žádným hrdinou a že mu spojenecké vazby nic neříkají. Pavel v klíčové otázce nezaváhal.