Babišovo hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí) podepsaly v Praze koaliční smlouvu. Staronová koalice vznikla po půl roce vyjednávání. Smlouvu podepsalo 34 ze 65 zastupitelů. Oznámil to předseda zastupitelů ČSSD Karel Březina. Koalice se rozpadla loni v říjnu. Od té doby strany jednaly o její obnově.
Strany začaly dokument podepisovat už ve středu večer, zástupci stran si jej ale předali až dnes ráno. Pod koaliční smlouvou musí být podepsáni všichni zastupitelé koaličních stran či členové jejich klubů.
Koalice měla po volbách v roce 2014 většinu 33 hlasů, nyní má o jeden hlas více. Do zastupitelského klubu ČSSD vstoupila zastupitelka Monika Krobová Hášová, která původně kandidovala za TOP 09, ale po volbách ze strany vystoupila a donedávna byla nezávislou zastupitelkou.
Na obnově koalice se domluvily strany v uplynulém týdnu. Trojkoalice si stanovila pro setrvání v koalici pět podmínek, ostatní je akceptovali s výjimkou zvýšení daně z nemovitosti, které vadilo hnutí ANO. Fond sociálního bydlení, který byl jedním z těchto pěti požadavků, bude místo z tohoto navýšení financován z výnosů z městského majetku.
Dalšími požadavky byla budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu centra Klinika, vytvoření mapy městské infrastruktury nebo určení dvou procent prostředků z investic na instalaci umění ve veřejném prostoru.
Jste koalice trafik, říká opozice
Obnovení koalice v původním složení kritizovala na jednání zastupitelstva demokratická opozice. „Nevěřím tomu, že koalice bude funkčnější, akčnější a že bude spravovat město lépe. Nevěřím, že primátorka Adriana Krnáčová udělá větší počin, než že vykydala v zoo slonům hnůj. Přiznejte na rovinu, že jste koalice trafik. Dotáhli jste k dokonalosti to bolševické: každému podle jeho potřeb,“ řekl zastupitel a předseda pražské ODS Filip Humplík.
Opozice kritizuje rovněž to, že zastupitelé nedostali na stůl materiál, v němž nová koalice rozdělila místa v magistrátních výborech. Kritizovali to například Tomáš Jílek (TOP 09) nebo Alexandra Udženija (ODS). Podle materiálu přibudou ve výborech placená místa. Nově vznikne například výbor pro sociální politiku, Smart Cities a evropské fondy, který byl dosud spojen s výborem pro dopravu. Namísto 11 výborů jich tak má být 14. Babišisté z hnutí ANO mají mít namísto dvou čtyři placené předsedy výborů, nově budou placeni zastupitelé Jiří Haramul a Eliška Kaplicky Fuchsová. Předsedové mají plat zhruba 80.000 korun měsíčně.
Volba nových radních místo těch odvolaných
Volbu náměstka primátorky a radních zařadili pražští zastupitelé na program dnešního jednání. Čtyři radní byli odvoláni loni v říjnu, od té doby rada fungovala v sedmi členech.
Zastupitelé budou volit nového náměstka a tři radní hned po schválení programu. Za odvolaného náměstka Matěje Stropnického navrhují Zelení bývalou radní Prahy 6 Petru Kolínskou, za radního pro majetek Michala Haška nominovalo ANO svého krajského místopředsedu Karla Grabeina Procházku a místo radní Hany Novákové (ČSSD) by měl nastoupit místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek. Jako jediná z původně odvolaných radních by se měla vrátit Irena Ropková (ČSSD).
V dalším bodě by měli zastupitelé hlasovat o obsazení výborů a poté o nominacích zástupců města na valných hromadách městských společností. Zastupitel TOP 09 Tomáš Jílek navrhl za tyto body zařadit další, ve kterém žádá informaci o aktualizaci programového prohlášení. Jeho bod ale zastupitelé na program nezařadili.
Rozpad a obnovování pražské koalice v datech
■ 11. října 2014 – Komunální volby v Praze vyhrálo Babišovo hnutí ANO před TOP 09, Trojkoalicí, ODS, ČSSD, KSČM a Piráty. Vytvořená koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice obsadila v 65členném zastupitelstvu většinu 33 hlasů. Primátorkou byla zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO.
■ 23. října 2015 – Zastupitelé po řadě sporů odvolali z funkce čtyři z 11 radních, a to hlasy opozice i koalice. Odvoláni byli náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ), Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). V Praze od té doby vládla okleštěná sedmičlenná rada z členů bývalé koalice.
■ 10. listopadu 2015 – Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice definitivně skončila. Zástupci ČSSD po jednání s koaličními partnery uvedli, že ztratili důvěru k Trojkoalici. Zástupci Trojkoalice už dříve uvedli, že svazek není funkční.
■ 12. listopadu 2015 – Opoziční TOP 09 a ODS oznámily, že budou při jednávání o nové koalici postupovat společně.
– Předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný řekl, že hnutí ANO propáslo šanci na koaliční spolupráci s TOP 09. Primátorka Adriana Krnáčová v reakci uvedla, že jednání o možné koalici v Praze jsou na začátku a budou pokračovat.
■ 26. listopadu 2015 – ČSSD odmítla nabídku TOP 09, ODS a Trojkoalice na sestavení nové koalice.
■ 1. prosince 2015 – Předseda klubu TOP 09 Novotný oznámil, že strana nevyužije nabídku ANO a ČSSD na vytvoření koalice. TOP 09 má podle něj vlastní koaliční projekt s ODS,Trojkoalicí a nezávislými a jedná také s Piráty.
■ 7. prosince 2015 – Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek řekl, že chtějí menšinovou koalici s TOP 09, Trojkoalicí a nezávislými s tím, že pro získání většiny v zastupitelstvu by jim mohla dodat hlasy ODS nebo případní odpadlíci z hnutí ANO.
■ 9. prosince 2015 – TOP 09, ODS a Trojkoalice se shodly, že budou na magistrátu usilovat o vznik široké koalice. S Piráty, kteří se přiklání k menšinové vládě bez ODS, o tom budou jednat.
■ 10. prosince 2015 – Piráti oznámili, že trvají na menšinové koalici bez ODS, s podporou ODS nebo jiných zastupitelů.
■ 15. prosince 2015 – Zástupci stran vznikající koalice (TOP 09, Trojkoalice, Pirátů a nezávislých) řekli, že by od ledna mohla vládnout menšinová koalice v čele s TOP 09 s podporou ODS. V 65členném zastupitelstvu by měla 35 hlasů.
– Zástupci ANO a ČSSD navrhli TOP 09, ODS a Trojkoalici vznik široké koalice.
■ 16. prosince 2015 – Zástupci TOP 09 a ODS odmítli vytvoření široké koalice. O den později návrh odmítla i Trojkoalice.
■ 11. ledna 2016 – Vyjednávači TOP 09, ODS a Trojkoalice oznámili, že jednání směřují ke vzniku menšinové koalice TOP 09, Trojkoalice a Pirátů s podporou ODS a nezávislých. Primátorem by se měl stát buď předseda klubu TOP 09 Novotný, nebo jeho stranický kolega Jiří Nouza.
■ 13. ledna 2016 – Tři nezávislí zastupitelé okolo bývalého primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) ukončili vyjednávání o možné nové pražské koalici v čele s TOP 09.
■ 15. března 2016 – Pražská ODS odstoupila od vyjednávání o pražské koalice s ANO, ČSSD a Trojkoalicí. Lídři těchto tří stran poté oznámili, že budou usilovat o obnovu spolupráce.
■ 22. března 2016 – Koaliční jednání ANO, ČSSD a Trojkoalice se zadrhlo na osobě předsedy Strany zelených Matěje Stropnického. Jeho působení v městské radě ANO a ČSSD odmítly.
■ 29. března 2016 – ANO, ČSSD a Trojkoalice se domluvily na programu nové rady. ANO a ČSSD opět odmítly Stropnického. Strany projednaly způsob fungování obnovené koalice.
– Pražská zastupitelka Krobová Hášová zvolená jako nestraník za TOP 09 vstoupila do zastupitelského klubu ČSSD.
■ 19. dubna 2016 – Hnutí ANO souhlasilo s pěti požadavky Trojkoalice jako nutnými podmínkami obnovy koalice s ČSSD. Odmítlo navrhované zvýšení daně z nemovitosti, Trojkoalice posléze tento svůj požadavek stáhla.
■ 26. dubna 2016 – ANO, ČSSD a Trojkoalice se domluvily, že radu doplnění Karel Grabein Procházka (ANO), Petra Kolínská (SZ), Irena Ropková a Daniel Hodek (oba ČSSD).
■ 28. dubna 2016 – ANO, ČSSD a Trojkoalice podepsaly koaliční smlouvu. Smlouvu podepsalo 34 z 65 zastupitelů. Zastupitelé by ještě dnes měli volit čtyři nové radní.