Spolek Milion chvilek pro demokracii uspořádal v Praze další demonstraci proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Součástí je i pochod za spravedlivou vládu, který vede z Albertova přes sídlo ministerstva spravedlnosti až na demonstraci na Václavském náměstí od 19:00.
„Náš hlasitý protest proti rozkladu demokracie musí být slyšet až do nejvyšších pater české politiky. Dejme politikům jasný signál, že bedlivě sledujeme jejich počínání. Protože další možností je už jenom rezignace na to, co se tu děje. A rezignace ničemu nepomůže, právě naopak,“ uvedl předseda Milionu chvilek Benjamin Roll.
Kromě něj a dalších mluvčích Milionu chvilek na demonstraci vystoupí také herec a moderátor Tomáš Měcháček. Ve svém projevu promluví o stále se stupňujících útocích na veřejnoprávní média.
Společně s nespokojenými občany a s „postavou Spravedlnosti“ proto vyrazili k ministerstvu spravedlnosti, kde pod okny Marie Benešové zazní projevy. Organizátoři zde ministryni nechají i rezignační dopis, který stačí jenom podepsat. Dopis má toto znění:
Vážený pane premiére, vážený Andreji,
události posledních dní jasně ukázaly, že já, Marie Benešová, jsem zcela nezpůsobilá vést ministerstvo spravedlnosti. Uvědomila jsem si po 50 letech strávených ve světě práva, že jsem byla přímo účastna tolika kauz, že moje setrvání ve funkci je neslučitelné s myšlenkou nestrannosti a nezávislosti justice. Jako vedoucí advokát své advokátní kanceláře Benešová, Beránek, Bláha (ve které jsem mimochodem stále společnicí s podílem na zisku, a tak mám jako ministryně spravedlnosti střet zájmů, který jsem však doposud nepřiznala a neohlásila) jsem poskytovala právní služby Ústeckému kraji během aféry rozkrádání evropských dotací ROP Severozápad. Vyhrát výběrové řízení pro mě nebyl žádný problém, tehdejší hejtmanka kraje Jana Vaňhová (která je jednou z obviněných v kauze ROP Severozápad) je ostatně moje velká kamarádka. To jsem potvrdila i tehdy, když jsem skrze svoji advokátní kancelář zastrašovala lidi, kteří na rozkrádání v ROP Severozápad upozorňovali.
Nijak se netajím skvělým vztahem s Milošem Zemanem a lidmi okolo něj. V roce 2013 jsem ho jako členka ČSSD podporovala na prezidenta, přitom ČSSD měla jiného, vlastního kandidáta. Vždy jsem mu byla ráda k ruce, a i proto jsem členkou jeho poradního sboru. Stejně jako páni Nejedlý s Mynářem. S nimi se znám také dobře, a vzhledem k tomu, že poslední roky plnit přání prezidenta je totožné s plněním přání Nejedlého s Mynářem, je toto v současnosti ten největší problém mého setrvání ve funkci. Na Pavla Zemana jsem vyvíjela tlak hlavně proto, že si to přál vzhledem ke kauze Vrbětice a kauze Osvětimany Nejedlý s Mynářem. Musím se přiznat, že k jeho rezignaci jsem ho donutila soustavným a velmi intenzivním tlakem já osobně, což ostatně sám Pavel Zeman poté potvrdil.
Vím, že psát Vám, milý pane premiére, o tom, že justice má být nezávislá a nestranná, že je špatné být ve střetu zájmů a že je špatné vytvářet tlak na nezávislé státní zástupce, je nejspíš zcela nadbytečné. Ve svých 73 letech jsem však poprvé za svoji kariéru cítila povinnost dbát na funkčnost demokracie a potřebu dělby moci ve státě. Vím, že tlakem na nejvyššího státního zástupce jsem se dopustila hrozné věci, a to právě úspěšné snahy o narušení dělby moci. Uvědomila jsem si, jak nebezpečné takové jednání je, uvědomila jsem si, že mé vazby na prezidenta a jeho okolí, že má minulost boje proti whistleblowerům a můj střet zájmů jsou ohrožením pro chod této země.
A proto, pane premiére, podávám do Vašich rukou svoji demisi. Marie Benešová