Jeden z nejzajímavějších volebních zápasů se uskuteční v Praze. Stačí se podívat na to, kdo se vyskytuje na prvních příčkách kandidátek jednotlivých stran, hnutí a koalic. A nejde jenom o lídry a lídryně kandidátních listin, i na dalších místech najdeme pozoruhodné postavy. O co ale v říjnových volbách v hlavním městě půjde? Liší se zdejší situace od zbytku republiky a ožije zde konflikt levice a pravice, o což se vší silou snaží Česká strana sociálně demokratická?
Na kandidátkách v Praze se to jen hemží více či méně známými političkami a politiky, kteří by se rádi v dolní komoře parlamentu udrželi nebo do ní nově pronikli. Udělejme si malou rekapitulaci alespoň těch nejzajímavějších. Koalici SPOLU v metropoli vede do voleb předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, koalici Pirátské strany a hnutí STAN pro změnu 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová a hnutí ANO Patrik Nacher. Stojí za zmínku, že v roce 2013 byl lídrem kandidátky ANO v hlavním městě sám Andrej Babiš a v roce 2017 dnešní velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. Nyní se dostal na řadu Nacher.
Dále nesmíme zapomenout na místopředsedkyni ČSSD a ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, která je jedničkou na kandidátní listině sociální demokracie, neblaze proslulou členku konzervativního křídla KSČM Martu Semelovou v čele komunistické kandidátky a lídra SPD Josefa Nerušila, který působil na pražském arcibiskupství a byl rovněž členem Rady Českého rozhlasu (na své členství před několika dny rezignoval).
Nelze si nevšimnout, že letos je na prvních příčkách kandidátních listin v Praze nebývalé množství výrazných žen. Je to třeba i Jana Bobošíková coby lídryně uskupení Volný blok a poslankyně svého času zvolená za ODS a nyní předsedkyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková.
Pak by byla škoda vynechat někdejšího prezidentského kandidáta, výkonného ředitele a prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR a někdejšího zakládajícího člena a tajemníka politické strany Realisté Jiřího Hynka, který je lídrem kandidátky hnutí Přísaha Roberta Šlachty, a miliardáře Pavla Sehnala v čele uskupení Aliance pro budoucnost. Ten na sebe před časem upozornil pronájmem prostorů pro polní nemocnici v Letňanech, který stát vyšel na 26 milionů korun, a také tím, že se nechal přednostně očkovat.
Špidla, miliardář i kyvadlo
Neméně zajímavé jsou ale některé další osoby na spodnějších příčkách kandidátek. Nejvíce jich najdeme u České strany sociálně demokratické. Kromě bývalého předsedy Zelených Matěje Stropnického na druhé pozici se zde vyskytuje i ministr zdravotnictví v Sobotkově vládě Miloslav Ludvík a rovněž někdejší premiér, eurokomisař a předseda sociální demokracie Vladimír Špidla, který kandiduje z 25. místa.
Na kandidátce koalice SPOLU dále figuruje Jana Černochová, Marek Benda, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda nebo někdejší ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček či tlumočník Hayato Okamura. Z kandidátky Pirátské strany a hnutí STAN stojí zato vyzdvihnout Jakuba Michálka, který byl v roce 2017 pražským lídrem Pirátů a nyní kandiduje z druhého místa. U KSČM je pak dobré zmínit, že kromě Marty Semelové na předních místech kandidátní listiny najdeme další velmi vyhraněné a skalní komunisty, například stranického místopředsedu Milana Krajča, předsedkyni Komise mládeže ÚV KSČM Petru Prokšanovou či bývalého místopředsedu strany Josefa Skálu.
V Praze se o hlasy voličů rovněž uchází někdejší disident známý svými „Cibulkovými seznamy“ a siderickým kyvadlem Petr Cibulka v čele subjektu Volte Pravý Blok www.cibulka.net. Na kandidátce levicového uskupení s názvem Levice se pro změnu nachází někdejší mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Májíček či Pavel Vondrouš, který se proslavil tím, že v Chrastavě spáchal „atentát“ kuličkovou pistolí na prezidenta Václava Klause. Jako jediný zástupce uskupení Nevolte Urza.cz pak v hlavním městě kandiduje také anarchokapitalista Martin Urza. Na čtvrté příčce subjektu Monarchiste.cz potom figuruje i bývalý poslanec za TOP 09 a předseda Stálé komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací Daniel Korte.
Konflikt mezi levicí a pravicí
Dá se říct, že to je místy až pitoreskní sestava. Otázka je, zda existuje téma, které je pro volební zápolení v hlavním městě určující a které by nakonec vnášelo i jistý řád a přehlednost do výše popsané změti různých postav. Zdá se, že v Praze se letos více než kde jinde vrací opět do popředí klasický konflikt mezi levicí a pravicí.
Matěj Stropnický minulý týden na svém facebookovém profilu napsal: „Po čase zas pořádná rozdávačka letáků a volebních novin – tentokrát u metra Budějovická, už mi to chybělo. Kdo si furt ještě myslí, že Praha jsou jenom bohatý, voliči pravice a odpůrci vlády, stoupněte si na tři hoďky někam na céčko. Lidi maj velký obavy ze zdražování, z návratu ODS a ze zadlužení čili z toho, kdo zaplatí tu sekeru za covid. Nechtěj to bejt zas oni a taky to tak nesmí dopadnout! Rozdali jsme všechno a bylo to moc milý, kupodivu zvlášť rozhovory s lidmi, kteří mě poznali. Energetická nabíječka, úplně jsem zapomněl, jak je to dobrý. Navíc s kampaňérem-veteránem Vladimírem Špidlou, čest.“
Stropnický není jediný, kdo pravolevý střet oprašuje. Lze si všimnout toho, že většina z výše zmíněných postav je v tomto ohledu relativně dost vyhraněná. Záleží samozřejmě na tom, co bude rezonovat u voličů. V minulých volbách zde vyhrálo hnutí ANO s 20,35 procenty, následovali Piráti (17,59 procenta), ODS (16,22 procenta) a TOP 09 (12,64 procenta). Sociální demokraté získali 5,57 procenta a komunisté dokonce jen 4,6 procenta. Lépe na tom byla i Okamurova SPD s 5,81 procenty.
Ne, že by tu potenciál pro levici nebyl vůbec, ale je znát, že Praha je opravdu spíše pravicová. Kromě toho je celkem zjevné, že hlavní konkurence, které by Maláčová se Stropnickým museli přebírat voliče, pokud by si chtěli polepšit, není nikdo jiný než jejich partner ve vládě, hnutí ANO. Jenže nezdá se, že by se ČSSD právě proti němu nějak zvlášť vymezovala, spíše naopak. V každém případě je dost pravděpodobné, že Babišovo uskupení si tentokrát už vítězství v Praze neudrží. Vzhledem ke zdejšímu rozložení voličů by nebylo překvapivé, kdyby v hlavním městě vyhrála koalice SPOLU, ale kdoví.