Přední české a slovenské kapely na pódiu, nevšední módní přehlídky, ukázky zaniklých řemesel, setkání s Antonínem Panenkou, Kateřinou Neumannovou, tatranskými šerpy, československými legionáři a dalšími osobnostmi. To vše a mnoho dalších zážitků čeká na návštěvníky Československého festivalu, který obsadí 8. a 9. září Staroměstské náměstí v Praze. V Betlémské kapli a Karolinu pak mohou lidé ochutnat národní speciality z obou zemí a podívat se na zajímavé výstavy k 100. výročí založení Československa.
„Na Staroměstském náměstí lidé uvidí při práci například kováře, tkalce, rytce, výrobce keramiky, panenek ze šustí, dřevěných nástrojů, plstěných klobouků, brašnáře či dráteníka. Čeká je procházka zajímavými místy Česka i Slovenska, které budou prezentovat kraje či centrály cestovního ruchu obou republik,“ říká ředitel festivalu Jiří Král. Děti i dospělí tak poznají, co vařili naši předci za II. světové války, vyzkoušejí si, jak pečetit dokumenty, pobaví se při chemických pokusech nebo si mohou zakoupit unikátní pohlednice vydané k letošnímu výročí. Výtěžek z prodeje pomůže Nadaci Krása pomoci Taťány Gregor Kuchařové, která pomáhá seniorům.
Na pódiu zahrají mimo jiné Unique Quartet, Kamil Střihavka a Leaders, Vladimír Mišík & Etc., Žlutý pes nebo slovenská Limbora, Fats Jazz Band a Družina. „Návštěvníky jistě potěší neobvyklá přehlídka módy z první republiky nebo ukázka šatů s motivy české a slovenské krajiny, památek a měst z dílny Marie Zelené,“ doplňuje Klára Badinková ze zahraničního zastoupení cestovního ruchu Slovenska. Slováci také přivezou krosny – speciální nosiče, které využívají poslední evropské šerpy, kteří dodnes nosí stokilové náklady na tatranské horské chaty. Lidé si budou moci vyzkoušet, zda s takovou zátěží ujdou alespoň pár metrů. Návštěvníci také uvidí výrobu pasteveckých bičů, lidových hudebních nástrojů – fujar a píšťalek či lidových krojů nebo tiskařské umění. Pro návštěvníky je připravena i soutěž o víc než deset hodnotných pobytů na Slovensku.
Své zdravice připojí i osobnosti jako Imrich Bugár, Kateřina Neumannová ,Oldřich Svojanovský, Antonín Panenka, Jiří Tichota, Prof. Václav Pačes, Prof. Tomáš Zima, Dagmar Pecková, Ján Zvara, nebo Prof. Pavel Pafko.
Kromě Staroměstského náměstí se bude Slovensko prezentovat také v Betlémské kapli – svými gastro specialitami, vínem a krásami své země. Součástí bude také pozvánka na světový šampionát v hokeji, který se koná příští rok v Bratislavě a Košicích. Atmosféru oslav bude tvořit i výstava fotografií Bratislavy 1918 – 100 – 2018. Česká strana představuje svoje regiony v nedalekém Karolinu, kde mohou lidé ochutnat pivní speciality, moravská vína i zajímavá jídla. Nebude chybět cimbálová muzika a unikátní výstava „Jak se žilo v Československu“.
Cílem festivalu je představit tradice, kulturu, řemesla, gastronomii a další oblasti života v České a Slovenské republice. „Program na pódiu a kolem něj připravujeme tak, aby se nenudili děti ani dospělí, Češi, Slováci či cizinci,“ podotýká Jiří Král. Stoleté výročí republiky a návštěvníky pozdraví osobnosti, které ztělesňují starší i nedávnou historii Československa – vojenští veteráni, členové Čsl. obce legionářské, Sokolové, vyznamenaní hrdinové, úspěšní, vědci, umělci nebo sportovci. Mezi sportovci budou legendární olympijští medailisté, mistři světa, mistři Evropy – např. Antonín Panenka, Kateřina Neumannová, Josef Golonka, Oldřich Svojanovský, Imrich Bugár a další.
Oslavy stoletého výročí založení republiky zaštítili mimo jiné předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, pražská primátorka Adriana Krnáčová, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, slovenský velvyslanec v Praze Peter Weiss, předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a další.