Výročí listopadové revoluce je černým dnem českého premiéra Andreje Babiše. Lidé po celé zemi hlasitě protestují proti jeho praktikám, s nimiž se snaží mařit vyšetřování svého dotačního podvodu.
Mohutné demonstrace zažívá hlavní město Praha. Jeden průvod vyšel od sochy prezidenta T.G. Masaryka na Hradčanském náměstí a postupně narostl v ohromný proud lidí, který zaplnil Karlův most a staroměstské nábřeží. Byl nazván „Pochod za slušné Česko“. Došel pak na Staroměstské náměstí, kam zároveň začali proudit lidé, kteří si před tím připomínali události před 29 lety na Národní třídě.
Lidé v průvodech nejčastěji volali „demisi“, „Babiše do koše“, „Česko není Rusko“ a „chceme slušnou vládu. Na transparentech bývá vyjádřeno spojení prezidenta Zemana s premiérem Babišem proti české demokracii.
[ctete postid=“222004″ title=“ŽIVĚ: Estébáky nechceme! Na Staroměstském náměstí se demonstruje proti Babišovi“ image=“false“ excerpt=“Z pražského Hradčanského náměstí vyrazily před 15:00 odhadem tisíce lidí, kteří “ permalink=“http://forum24.cz/zive-z-hradu-na-staromestske-namesti-vyrazi-pochod-lidi-kteri-chteji-babisovu-demisi/“]222004[/ctete]
Počet lidí lze těžko určit vzhledem k tomu, že se akce konají na více místech. Staroměstské náměstí je ale zcela plné, což může představovat i 40 tisíc lidí.
Na Staroměstském náměstí vystoupila řada známých osobností s projevy na podporu udržení demokratických poměrů v České republice.
Fotografie Staroměstského náměstí Michala Majznera
Na Václavském náměstí v Praze začal Koncert pro budoucnost vystoupením Pražského výběru Koncert pro budoucnost. Až do večerních hodin se na pódiu budou střídat hudebníci a řečníci. Akci, která je součástí Festivalu svobody, sledují v horní části náměstí tisíce lidí, další ještě přicházejí. Moderátory Koncertu pro budoucnost 2018 byl politický komentátor Jindřich Šídlo a herečka Iva Pazderková.
Až do 21:30 se na pódiu podle pořadatelů vystřídalo 17 hudebních formací a dvě desítky řečníků. Vedle Pražského výběru zahrají například Prago Union, zazpívají Barbora Poláková a Ondřej Ruml a mezi řečníky se objeví Juraj Šeliga, který stojí za kampaní Za slušné Slovensko.
Součástí programu Koncertu pro budoucnost byl telemost a videopozdravy, které představily akce pořádané v regionech pod hlavičkou Festivalu svobody a akce spřízněných iniciativ.
Průvod na Malostranském náměstí
Shromáždění a různé připomínky 17. listopadu se konaly i jinde v republice, byly ale menšího rozsahu než v hlavním městě. Oslav v Česku a protestů proti premiérovi si všimla i zahraniční média.
Sám premiér položil kytici k památníku na pražské Národní třídě už těsně po půlnoci, hned ráno odletěl za svým synem do Švýcarska. Oba jsou kvůli Čapímu hnízdu mezi obviněnými a výroky jeho syna o údajném únosu na Krym v posledních dnech vyostřily politickou situaci. Už dříve premiér prohlásil, že nikdy sám neodstoupí.
Vzpomínkové akce u památníku 17. listopadu na Národní třídě provázely zprvu konflikty a několik incidentů. Policie se zabývá případy, kdy lidé vyhodili do odpadkového koše kytici premiéra, šéfa SPD Tomia Okamury i květiny zaslané prezidentem Milošem Zemanem. Nyní zjišťuje, zda majitelé květin chtějí nahradit škodu. Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček označil demonstranty, kteří vyhazovali kytice do koše, za fašistickou lůzu podporovanou TOP 09.
Během dne se na Národní třídě vystřídali zástupci nekomunistických parlamentních stran, ty vládní přítomní většinou provázeli pískotem. Poté se situace uklidnila, množství lidí včetně rodin s dětmi přicházelo na místo brutálního potlačení studentského shromáždění v listopadu 1989 zapálit svíčky, položit květiny, setkat se s přáteli.
Studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku listopadových událostí z let 1939 a 1989 na pražském Albertově. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima vyjádřil přesvědčení, že dokud budou Češi jednotní, svobodu a demokracii uhájí. Lidé si dnes také připomněli události roku 1939 spojené s uzavřením českých vysokých škol a smrtí studenta Jana Opletala na každoročním pietním aktu u Hlávkovy koleje.
Pietní akce připomínající události let 1939 a 1989 i protestní shromáždění se konaly také v dalších velkých městech. Několik stovek lidí přišlo odpoledne na demonstraci proti premiérovi Babišovi v Brně. Mnozí z nich drželi v rukou transparenty, které označovaly Babiše za podvodníka, lháře nebo agenta StB. Přibližně 200 lidí prošlo odpoledne centrem Ostravy. Průvod k výročí 17. listopadu uspořádaly ostravské kulturní a vzdělávací instituce. Studenty a další oběti boje za svobodu a demokracii si připomněli i obyvatelé Liberce, Českých Budějovic či Plzně.
Prezident Zeman se dnes nezúčastnil žádné vzpomínkové akce. Slovenský prezident Andrej Kiska v dnešním prohlášení označil 17. listopad za nejdůležitější den moderních dějin Slovenska. V tento den země podle něj oslavuje mládí, odvahu a svobodu. Spolu s premiérem Peterem Pellegrinim se zúčastnil v Bratislavě kladení věnců k památníku. Památník připomíná čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střeženou hranici.
České připomínky 17. listopadu 1989 zaregistroval i německý, britský či ruský tisk. Zahraniční média zdůrazňují, že letošní oslavy se konají ve stínu skandálu kolem premiéra Babiše a jeho syna. Britská BBC nebo agentura AP zaznamenaly mnohatisícové demonstrace v Praze. „Český ministerský předseda tajně položil věnec,“ zní titulek dnešní zprávy k 17. listopadu serveru deníku Süddeutsche Zeitung. Podle deníku Babiš položil věnec u pietního místa uprostřed noci „zjevně ze strachu před protesty kvůli korupční aféře“. Agentura AP napsala, že výročí sametové revoluce využily tisícovky lidí k manifestacím proti Babišovi.
Demonstrace proti Babišovi probíhá i v Brně
Několik tisíc lidí přišlo dnes odpoledne v Brně na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Mnozí z nich drželi v rukou transparenty, které označovaly Babiše za podvodníka, lháře nebo agenta StB. Mluvčí policie Lenka Drahokoupilová ČTK řekla, že demonstrace byla klidná, bez konfliktů. Dav se zhruba po 40 minutách rozešel. Potom ale musela policie řešit konflikt mezi Babišovými příznivci a odpůrci na náměstí Svobody.
Lidé se nakonec sešli na Malinovského náměstí místo na náměstí Svobody, jak se původně čekalo. Na transparentech byly nápisy jako „Babiše do koše“, „Babiši, Zemane, stydím se za vás“, „Zadlužování republiky“, „Křivá přísaha na zdraví svých dětí“, „Ne lžím a podvodům“, „Táhni z Hradu, Babiš do vězení“ a další.
Mezi řečníky byli i komunální politici. Končící místostarostka městské části Brno-střed Jasna Flamiková (SZ) řekla, že celá situace už je za hranicí toho, co se dá snášet. „Chceme, aby se morálka, slušnost a spravedlnost staly pilíři naší společnosti. Nechceme, aby naše země patřila jednomu člověku, který si tu bude dělat, co ho napadne. Člověku, o jehož osobních a morálních kvalitách víme až moc na to, abychom si od něj nechali ukrást naši zemi,“ řekla Flamiková.
Vyzvala politiky z hnutí ANO k jednání. „Když nedonutíte Andreje Babiše k odchodu z vlády, odejděte vy a přestaňte legitimizovat jeho jednání,“ řekla Flamiková. Dodala, že lidé by měli vytrvat v protestech.
Vystoupil také politik z městské části Brno-Černovice Ladislav Kotík (TOP 09). Podle něj nemůže za všechno jen Babiš. „Že je Andrej Babiš na vrcholu, umožnila i neschopnost našich tradičních politických stran a řada korupčních kauz. Současný prezident a předseda vlády vyhráli v demokratických volbách a my je musíme porazit ve volbách,“ uvedl Kotík. Podle něj by se lidé měli angažovat v politice.
Přestože byla demonstrace poklidná, policie po jejím ukončení musela řešit spory na náměstí Svobody. Na něm měl stánek Babišův zastánce, který sbíral podpisy pro to, aby se vláda ANO a ČSSD udržela. U jeho petičního stánku s nápisem „Nepřipustíme demisi vlády pod taktovkou demobloku, demožumpy“ se zastavil hlouček lidí, kteří předtím odešli z Malinovského náměstí z protestu proti Babišovi. Podle svědků muže za stánkem provokovali, posmívali se mu a postrkovali ho. Vznikl z toho spor, který musela řešit policie. Muže se stánkem nakonec policisté vyzvali k tomu, aby je následoval na služebnu na podání vysvětlení, takže stánek už na náměstí nebyl. Mluvčí policie Drahokoupilová řekla, že policie konflikt na náměstí řešila. „Nedošlo ale k napadení. Nyní se věcí zabýváme,“ dodala.
Demonstranti vyšli do ulic kvůli situaci z posledních dní. Server Seznam Zprávy zveřejnil video se synem premiéra Andreje Babiše (ANO). V něm Andrej Babiš mladší tvrdí, že ho lidé z otcova okolí drželi na Krymu, protože si jeho otec přál, aby zmizel kvůli kauze Čapí hnízdo. Otec i syn v kauze čelí obvinění z dotačního podvodu. Premiér Babiš odmítá, že by byl jeho syn unesen, podle něj je psychicky nemocný. Předseda vlády současnou situaci opakovaně označil za připravenou kampaň, která ho má dostat z politiky.