V Praze se v neděli otevřou pro veřejnost největší výstavní projekty připravené k letošnímu 700. výročí narození Karla IV. Na Pražském hradě začíná ve Vladislavském sále dvoutýdenní výstava českých korunovačních klenotů a série pěti výstav na různých místech Hradu, jenž sám o sobě je dokladem Karlova působení.
Ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně se otevírá velká česko-německá výstava, kterou o Karlovi IV. a jeho době připravila Národní galerie ve spolupráci se zahraničními partnery.
Výstava například zcela výjimečně a na pouhý týden ukáže Zlatou bulu císaře Karla IV. z roku 1356, hlavní zákoník platný až do konce říše v roce 1806. Návštěvníci budou mít možnost srovnat nejznámější Karlovo vyobrazení z Votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi s karlštejnskou nástěnnou malbou, sochou ze Staroměstské mostecké věže či vzácným Morganovým diptychem zapůjčeným z New Yorku. Autoři výstavy shromáždili na 250 exponátů z celého světa a chtějí jejich pomocí zkonstruovat příběh Karlova života a jeho doby a pokusit se podat jeho psychologický portrét.
Na Pražském hradě začíná několik výstav. Nejvýznamnější je pravděpodobně v Císařské konírně, jmenuje se Žezlo a koruna a ukáže tisíciletou historii korunovací českých králů. Výstava Koruna království v hradní Jízdárně nabízí model triforia z katedrály sv. Víta včetně kopií gotických bust. Ukazuje také katedrálu jako nejvýznamnější pohřebiště českých panovníků.
Další výstavy připravené na Pražském hradě se budou věnovat dostavbě katedrály z přelomu 19. a 20. století, vztahu českého státu ke korunovačním klenotům či středověkému dobývání vzácných kovů.