V úterý 2. února v dopoledních hodinách se na radnici městské části Praha 2 rozblikal alarm. Do babyboxu zde někdo umístil novorozeně. Zdravý chlapec je v pořadí již třetím „radničním“ dítětem. Velkou radost měla z nečekaného přírůstku i starostka Prahy 2 Jana Černochová.
„Máme na dvojce miminko! Dnes ráno, před desátou hodinou, se rozsvítil babybox v budově radnice na nám. Míru a v něm byl zdravý chlapeček. Už je v péči lékařů a po holčičce Janiččce, která byla odložena před více než čtyřmi lety, chlapečkovi Borisovi z loňska, je to třetí dvojkové miminko, které se díky vynálezu pana Ludvíka Hesse dostane k rodičům, kteří budou šťastní, že mají děťátko,“ napsala Černochová na svůj facebook a dodala, že nikoho nesoudí, jen jako žena přemýšlí, co vede matku k tomu, aby ráno mezi spěchajícími lidmi do práce přišla před radnici a vložila do schránky svoje dítě, které už nikdy neuvidí. „Ale zároveň si racionálně říkám, že je to pro dítě snad to nejlepší, co se mohlo stát a bude ho dál vychovávat někdo, kdo ho bude milovat,“ napsala.
Jak v tiskové zprávě uvedl zakladatel babyboxů, Ludvík Hess, chlapec, jenž nese pořadové číslo 133, byl vykoupaný, s laicky ošetřeným pupečníkem, zabalený do kusu bílého prostěradla. „Pojmenoval jsem jej Jan Černoch, podle starostky městské části Praha 2 Janičky Černochové, na jejíž přání jsme vůbec první babybox na radnici v roce 2010 zřídili,“ prohlásil Hess.
Jana Černochová nám k tomu řekla, že nápad instalovat baby box přímo na radnici se zrodil v její hlavě asi před šesti lety. „Tehdy našli na Karlově náměstí holčičku v igelitce. Zachránil ji policista, který dokázal odborně podvázat pupeční šňůru. Bylo mi to líto, a vzhledem k tomu, že nemocnice neměla o babybox zájem, navrhla jsem, aby byl u nás na radnici. Máme tady 24hodinovou recepční službu a lékaři jsou blízko,“ popsala Černochová pro Svobodné fórum, jak vznikl v republice první radniční baby box.
První novorozeně, které tam někdo odložil, pojmenovali Janička. „Koupila jsem tehdy hračky a napsala jsem té malé osobní dopis. Přes OSPOD ( Orgán sociálně-právní ochrany dětí) jsem obojí poslala budoucím adoptivním rodičům, aby dítěti třeba, až bude velké, můj dopis předali,“ říká Jana Černochová.
Babybox je označení pro místo, kam mohou matky anonymně odložit své zpravidla novorozené dítě. Jde o speciálně vybavenou schránku většinou v blízkosti zdravotnického zařízení, výjimkou jsou radnice Prahy 2 a Prahy 6. O dítě se bezprostředně po vložení do schránky postará zdravotnický personál, a pokud se o něj rodiče již nepřihlásí, bývá nabídnuto k adopci. Historicky první babyboxy nechal zřídit roku 1198 papež Inocenc III. u bran klášterů na území Papežského státu. Babyboxy zřizované v České republice jsou široké 100 cm, vysoké 60 cm a hluboké 50 cm. Váží 150 kilogramů, vnitřek je vytápěný asi na 30 stupňů Celsia a vybavený signalizací přivolávající lékaře. Zařízení je řízeno mikroprocesorem, ten řídí oběh vzduchu a kontroluje teplotu. V České republice zřizuje a zakládá Babyboxy Nadační fond pro odložené děti Statim a občanské sdružení Babybox pro odložené děti – Statim. S první iniciativou přišli Roman Hanus a Ludvík Hess.