NÁZOR / Sousoší lidických dětí, jež vytvořila Marie Uchytilová na památku 82 dětí z vyhlazené obce, které nacisté zavraždili v táboře v Chelmnu, potřebuje opravu. Čas se nemilosrdně vpisuje i do bronzu, v němž je podoba dětí zachycena. V posledních týdnech se však okolo něj rozjela kampaň, kterou odstartovalo vyhlášení sbírky na jeho opravu. A jak se dalo čekat, přední místo v ní zaujalo Babišovo ANO, konkrétně bývalá středočeská hejtmanka Pokorná Jermanová.
Památník dětských obětí války opravdu potřebuje restaurovat. Zub času a vlivy počasí se na něm podepisují a na některých sochách už je vidět, že nastal nejvyšší čas je na pár měsíců odvézt do dílny a odborně je uvést zpět do potřebné kondice. Nejprve bude nutné zpracovat odborný posudek, jak s celým sousoším naložit, poté bude odborně zrekonstruováno, patinováno, a nakonec i zakonzervováno, aby odolalo rozmarům počasí dalších mnoho let. Navíc by mělo zrestaurované sousoší ještě více respektovat původní záměr Marie Uchytilové. Mělo by tedy dojít ke snížení podstavce a měly by se mírně zvětšit rozestupy mezi jednotlivými sochami.
Památník Lidice na tuto opravu vypsal veřejnou sbírku na platformě Donio, neboť odhad na restaurování se pohybuje okolo 13 milionů korun, což je cílová částka, kterou chce Památník Lidice vybrat. Krátce po zahájení sbírky řekla zástupkyně ředitele památníku Jana Chourová Plachá, že s restaurováním se začne okamžitě, jakmile se podaří potřebnou částku vybrat. Na konci dubna se vybraná částka pohybovala okolo 1 200 000 korun.
„Je ostuda, že ministr Baxa nedokáže sehnat z rozpočtu ministerstva kultury peníze na památky takového významu, jako je lidická socha dětských obětí nacismu. Absolutní neúcta k historii! Na opravu se musí skládat veřejnost! Na co příště budeme pořádat sbírku? Já tipuju Novou scénu Národního divadla. Ta, pokud se velmi brzy neopraví, tak se bude muset zavřít,“ zaútočila krátce po vyhlášení sbírky bývalá středočeská hejtmanka a jedna z nejvýraznějších tváří (v negativním smyslu slova) Babišova ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. ANO si zkrátka neodpustí jakoukoliv příležitost kopnout si do vlády, i když k tomu není žádný důvod. Jenže to by se musela Pokorná Jermanová o věc zajímat.
Zástupkyně ředitele označila podobné spekulace, že ministerstvo kultury na pomník odmítlo přispět, za ničím nepodložené. „Památník Lidice má na svého zřizovatele – ministerstvo kultury – do budoucna velké finanční požadavky a má již přislíbenou podporu v jiných projektech, například při restaurování základů Horákova statku v Lidicích, rekonstrukci hráze rybníka Ležák či stavební rekonstrukci muzea Památníku Ležáky,“ napsal v reakci na Pokornou Jermanovou Památník Lidice. „Ministerstvo kultury podporuje aktivitu Památníku Lidice hledat možnost financování i z jiných zdrojů. Rozhodnutím uspořádat dobročinnou sbírku právě na tento projekt – restaurování Památníku dětských obětí války – navazujeme také na historickou zkušenost a oslovujeme pro záchranu uměleckého díla veřejnost, stejně jako tomu bylo v případě vzniku sousoší v sádře a jeho následného odlití do bronzu,“ připomněl Památník Lidice samotný vznik sousoší v letech 1969 až 1989.
Tehdy návštěvníci ateliéru Marie Uchytilové začali zcela spontánně sbírat finanční prostředky na realizaci sousoší. V sádrové podobě bylo dokončeno v březnu 1989, ale stát všechny vybrané příspěvky „zabavil“, autorka nedostala nic, takže první tři bronzové sochy odlila z vlastních finančních prostředků. Tehdy dokonce prohlásila, že „lidické děti jsou vražděny podruhé“. V té době však autorka nečekaně zemřela a instalace svého díla v Lidicích se nedožila. Po její smrti začali její blízcí usilovat o dokončení celého sousoší. K tomu nakonec díky finančním darům nejen z České republiky, ale i z Dánska, Velké Británie, Japonska, Německa či USA v roce 2000 došlo instalací posledních sedmi soch.
„Za vznikem celého uměleckého díla stojí veřejná sbírka a v současné době se opět obracíme na občany, aby nám pomohli s jeho restaurováním. Zároveň věříme, že se tímto krokem prohloubí jejich vazba s oběťmi lidické tragédie i s uměleckým dílem jakožto nositelem důležitého poselství,“ apeloval Památník Lidice na širokou veřejnost.
Celou kauzu shrnula Jana Chourová Plachá pro Seznam Zprávy. „Mě to nepřekvapuje, protože je před volbami. Striktně odmítám, že stát odmítl financovat. To my jsme se rozhodli jít touto cestou. Kdyby dal každý z této republiky jednu korunu, tak dokážeme památník zrestaurovat,“ vzkázala takto na dálku Pokorné Jermanové, že její kritika není ničím jiným nežli pouhým populismem, na který ANO pod taktovkou Andreje Babiše ve svém vystupování dlouhodobě sází.