Pokud by Rusko zaútočilo na Ukrajinu, britské sankce budou připravené, napsal v článku pro deník The Times britský premiér Boris Johnson. Velká Británie podle něj také zvažuje umístění dalších jednotek britského letectva a námořnictva do východní Evropy, aby ji případně mohly chránit. Rusko shromažďuje desetitisíce vojáků u ukrajinských hranic, Západ se obává možné invaze. Státníci po celém světě intenzivně jednají o mírovém řešení konfliktu.
„Britské sankce a další opatření budou připraveny na případný další ruský útok,“ napsal Johnson. „Vláda požádá parlament o nové pravomoci k uvalení sankcí na další osoby a subjekty, včetně jakýchkoliv společností napojených na ruský stát nebo působících v odvětví strategického významu pro Kreml,“ dodal.
Británie chce posílit jednotky NATO v Estonsku, kterým aktuálně velí. V pobaltské zemi je v tuto chvíli asi 1200 aliančních vojáků. Do Polska k ukrajinské hranici Británie na důkaz solidarity s Kyjevem pošle 350 vojáků. Do Polska se od soboty přesunuje také asi 1700 amerických vojáků.
Johnson také uvítal rozhodnutí Německa zahrnout mezi sankce pozastavení plynovodu Nord Stream 2. „Žádné odvětví není důležitější než energetika. Vítám prohlášení Německa, že projekt plynovodu Nord Stream 2 bude v případě ruské invaze přehodnocen,“ napsal premiér.
USA, Německo a další země NATO jsou připraveny společně reagovat na případnou ruskou agresi vůči Ukrajině, včetně ukončení projektu plynovodu Nord Stream 2, uvedl v pondělí večer americký prezident Joe Biden po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem. Ten společný postup potvrdil.
Britská ministryně zahraničí Liz Trussová se ve čtvrtek vypraví na jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. O den později do Moskvy pojede i britský ministr obrany Ben Wallace, oznámil Johnson. Do Kyjeva se již dnes chystá francouzský prezident Emmanuel Macron nebo český ministr zahraničí Jan Lipavský.