Zástupci Ministerstva obrany ČR dnes podepsali s německými partnery sérii smluv, které se vztahují k dodávce tanků Leopard pro Armádu ČR. Předmětem je rovněž mj. dohoda o výcviku českých vojáků. Čtrnáct tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büchel získala ČR od Německa darem za vojenskou podporu Ukrajiny.
Celkem došlo k podpisu čtveřice dokumentů. Ministerstva obrany ČR a SRN podepsaly Memorandum o porozumění, Implementační dohodu k výcviku a Administrativní ujednání. Dohodu o dodávce tanků s českou stranou podepsala firma Rheinmetall. Za českou stranu velitel pozemních sil generálmajor Ladislav Jung, ředitel sekce logistiky ministerstva obrany plukovník Robert Bielený, na německé straně to byl národní ředitel pro vyzbrojování viceadmirál Carsten Stawitzki a za firmu Rheinmetall předseda představenstva divize taktických vozidel Björn Bernhard spolu s viceprezidentem divize prodeje Oliverem Mittelsdorfem.
Na daru 15 tanků Leopard se ministryně obrany Jana Černochová dohodla se svým německým protějškem Christine Lambrechtovou letos v květnu. Součástí dodávky je kromě tanků (14 bojových a jednoho vyprošťovacího) počáteční balík náhradních dílů, munice a tříletá servisní podpora ze strany dodavatele, jež zahrnuje i výcvik českých vojáků. Hodnota daru činí necelé čtyři miliardy Kč.
Starší tanky, jež jsou ale plně funkční, původně pocházejí z výzbroje ozbrojených sil Švýcarska a právě Německa. Po vyřazení je odkoupila společnost Rheinmetall. „Ta už nyní pracuje na jejich plném zprovoznění a úpravách, které budou vyhovovat specifikacím, které očekává Armáda ČR,“ upřesnil náměstek pro řízení sekce vyzbrojování Lubor Koudelka.
Úpravy jsou podle armády již součástí Dohody o dodávce tanků a společnost Rheinmetall je bude provádět v Německu. „Tanky byly vybírány ze zásob firmy tak, aby byly v co nejlepším technickém stavu. Následně všechny stroje projdou výrobním závodem a budou uvedeny do technického stavu tak, aby byly schopny operačního nasazení. Největší úpravy budou provedeny v oblasti spojovacích prostředků, kde komunikační systém bude upraven dle potřeb Armády ČR,“ řekl plukovník gšt. Petr Milčický, ředitel sekce rozvoje sil MO.
Podle harmonogramu by první stroj měl dorazit do konce letošního roku, poslední bojový tank pak do konce roku příštího. Nejmodernější obrněné vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel na vylepšeném podvozku Leopard 2 bude dodáno do poloviny roku 2024.
Již příští týden začíná první kurz řidičů ve výcvikovém středisku německé armády v Münsteru. Jde o jeden ze dvou kurzů pro osm příslušníků Armády ČR. Prioritně jsou do něj vybráni ti, kteří se podílejí na přípravě řidičů, a instruktoři z vyškovského Velitelství výcviku – Vojenské akademie. Druhý kurz řidičů pak proběhne v první polovině příštího roku. Výcvik absolvují rovněž osádky. Ty jej zahájí po dodání dostatečného počtu vozidel v přáslavické posádce pod vedením tzv. Mobilního výcvikového týmu (MTT) německé armády.
Souběžně bude probíhat také příprava instruktorů, kteří budou následně využíváni v dalším kurzu vedeném MTT. Po jeho absolvování budou moci vést poslední kurzy za podpory Mobilního výcvikového týmu.
Stávající české stroje T-72M4 CZ, které má ve výzbroji 73. tankový prapor Přáslavice, čeká plánované technické zhodnocení a ve výzbroji útvaru zůstanou do té doby, než budou nahrazeny novými hlavními bojovými tanky.