Rakousko jako první země Evropské unie otevřelo už před týdnem tisíce obchodů. První uvolnění omezení proti šíření koronaviru ohlásil krátce předtím kancléř Sebastian Kurz. Byznys se ale vzpamatovává zatím pomalu a podle obchodníků jsou počty zákazníků stejně jako obrat poloviční, než bývaly před pandemií.
Návrat k normálu provázejí pravidla. Jak v prostředcích hromadné dopravy, tak i v obchodech je povinné nošení roušek a je nutné udržovat alespoň metrový odstup. Obchodníci pak musejí zajistit plochu alespoň 20 metrů čtverečních na každého zákazníka. Otevřít také směly jen obchody s prodejní plochou nejvýše do 400 metrů čtverečních. Nákupní centra, velké supermarkety i kadeřnictví mají otevřít 1. května, restaurace, kavárny a hotely pak nejdříve v půlce května. Velké kulturní akce se ovšem budou konat nejdříve v létě, pokud vůbec.
S otevřením obchodů ožily ulice. Rakouský korespondent švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung (NZZ) v té souvislosti připomíná, že před uvolněním omezení byly i druhdy přeplněné hlavní nákupní tahy v rakouské metropoli jako Kärntner Strasse nebo pěší zóna na vídeňském Grabenu úplně vymetené. To se nyní ale mění jen velmi pozvolna, centrum Vídně působí stále ještě osiřelým dojmem a reportéři přinášejí zprávy o zklamaných obchodnících, jimž obchody příliš nejdou, a nezřídka proto omezují prodejní dobu nebo zatím ani neotevírají. Šéf Rakouského sdružení maloobchodních prodejců Rainer Will deníku NZZ potvrdil, že obraty v maloobchodu jsou nyní na 50 procentech stavu před krizí způsobenou koronavirem.
To ale neplatí plošně. Na nezájem si nemohou stěžovat obchody se stavebninami ani zahradnictví, před nimiž se po Velikonocích tvořily dlouhé fronty. Podle Willa je to dáno tím, že si lidé v čase karantény chtějí zvelebovat své příbytky. O tom, že lidé mají víc volného času než obvykle, svědčí i velký zájem o knihy, hračky, nebo třeba i látky. I před malými obchody stojí lidé fronty, protože dovnitř smí v jeden okamžik často jen dva zákazníci.
Spíše jen váhavý návrat poptávky analytici připisují i nadále prázdným kancelářím, absenci turistů, ale i obavám spotřebitelů daným informacemi o milionu lidí, kteří jsou v Rakousku buď bez práce, anebo pracují na tzv. kurzarbeit, a mají tudíž hluboko do kapsy. Analytici proto – navzdory poměrně velkorysé nabídce státem garantovaných půjček pro podnikatele – očekávají vlnu konkursů. Nejistota, jak dlouho ještě krize potrvá, se nyní na útlumu poptávky podepisuje víc než výpadky příjmů.