Zákony o držení zbraní v Německu, které je jednou z evropských zemí, kde zbraň vlastní nejvíc lidí, by se zřejmě mohly zpřísnit po masovém útoku v Hamburku, při kterém minulý týden zemřelo sedm lidí. Píše o tom britský deník The Guardian.
Útok z minulého týdne, kdy pětatřicetiletý Philipp Fusz střílel v modlitebně Svědků Jehovových, vyvolává věčnou otázku, zda spolu jednotlivé části federálního systému dostatečně spolupracují, a posiluje argumenty hlasů ve vládnoucí koalici, které chtějí zpřísňovat pravidla držení zbraní. Fusz, obchodní konzultant na volné noze, který sám církev Svědků Jehovových před osmnácti měsíci opustil, měl v plánu zastřelit šestatřicet lidí uvnitř. Policie dorazila čtyři minuty po zavolání, zemřeli čtyři lidé.
V zemi, kde je fragmentace politického systému často terčem stížností, se v případě Fusze nyní množí také pochybnosti o práci úřadů, které mají na starost dohled nad tím, kdo drží zbraně, a kterým před dvěma měsíci přišel varovný dopis zpochybňující Fuszovo psychické zdraví.
Ministryně vnitra Nancy Faeserová (SPD) říká, že se bude chtít zabývat novelou zákona o přístupu ke zbraním. O novele se mluví od prosince, kdy bylo zadrženo 25 lidí podezřelých z plánování útoku na parlament. „Musíme se znovu podívat na ten zákon, jestli tam není něco, co by šlo udělat lépe,“ řekla ministryně v lednu.
Přestože Německo má jedny z nejpřísnějších zákonů o držení zbraní v Evropě, je tam vysoký podíl lidí držících zbraň. Asi milion lidí legálně vlastní více než pět milionů zbraní. Většina z nich jsou sportovní střelci, lovci nebo myslivci. Přestože je násilí se zbraní spíše vzácné, každoročně tam zemře zastřelením kolem 155 lidí.
I přesto, že poslední dvě desetiletí se pravidla zpřísňovala. Poté, co v roce 2002 zemřelo šestnáct lidí po střelbě ve škole v Erfurtu, zvýšil se například věkový limit pro držení zbraně z osmnácti na jednadvacet let. Po útoku ve škole ve Winnendenu v jižním Německu byly zase zavedeny náhodné kontroly toho, jak mají lidé doma zbraně zabezpečeny a uloženy. Poté, co Tobias Rathjen, který byl diagnostikovaný jako trpící paranoidními přeludy, a přesto si mohl legálně pořídit zbraň, před třemi lety zabil devět lidí, byly zavedeny i psychologické kontroly.