Desítky plakátů kritizujících papeže Františka se objevily v sobotu ráno v ulicích Říma. Na plakátech se pod fotkou papeže se zachmuřenou tváří objevuje několik kritických poznámek odkazujících na způsob, jakým řídí katolickou církev. Podle italských médií byl papež o celé aféře už informován.
„Ach, Francku, uvaluješ nucenou správu na kongregace, odvoláváš kněze, hlavy padají u Maltézských rytířů i františkánů Neposkvrněné, ignoruješ kardinály. Kde je tvoje milosrdenství?“ stojí na plakátech. Text se věnuje několika vnitrocírkevním událostem z poslední doby, které pobouřily konzervativnější část kléru i věřících.
Kritici tvrdí, že papež provádí čistky a zbavuje se konzervativních duchovních. Jeho poslední zásah k nelibosti prefekta Gerharda Ludwiga Müllera odnesli tři pracovníci Kongregace pro nauku víry. Tři kněží, Francouz, Mexičan a Američan slovenského původu, museli opustit kongregaci i Řím a vrátit se do svých domovských diecézí. Významně se změnilo také osazenstvo Kongregace pro bohoslužbu a disciplínu svátostí, kterou vede konzervativní Afričan Robert Sarah.
Dále text odkazuje na papežův spor s Řádem maltézských rytířů, jehož patronem je papežův kritik Raymond Leo Burke. Toho papež od svého zvolení systematicky odstraňoval z funkcí, do nichž jej jmenoval jeho předchůdce Benedikt XVI. Postupně Burkea sesadil z čela Nejvyššího tribunálu apoštolské signatury, tedy jakéhosi nejvyššího soudu římskokatolické církve, Burke také musel opustit takřka všechny kongregace.
Tradicionalistický řád františkánů Neposkvrněné se zase papež podle kritiků pokoušel zničit, když na něj uvalil jakousi nucenou správu. Poslední bod se týká tzv. dopisu čtyř kardinálů, kteří po papeži požadovali vysvětlení jeho přístupu k rozvedeným znovusezdaným. Když na svůj dopis nedostali měsíc odpověď, rozhodli se jej zveřejnit. Ani poté se však odpovědi nedočkali.
V dobách tzv. Papežského státu, který existoval ve střední části Apeninského poloostrova zhruba od 8. století až po rok 1870, se politická kritika papeže na městských zdech objevovala poměrně často. Nyní je však zřejmé, že kritika obsažená na plakátech vychází zevnitř církve, nikoliv z antiklerikálních kruhů. Konzervativci tvrdí, že papež proklamuje milosrdenství, ale sám vůči svým kritikům postupuje nelítostně.
Plakáty jsou o to tajemnější, že části textu jsou psány dialektem římské dělnické třídy Romanesco, který se používá jen v Římě a okolí. Městské úřady plakáty překryly bílým papírem jako nezákonné, protože si autoři reklamní plochu nezaplatili. Vatikán celou záležitost dosud nekomentoval.