V armádě Ruské federace se stále častěji objevují případy neuposlechnutí rozkazů, sabotáží, nezákonných vztahů a dezerce mezi ruským mobilizovaným personálem. Uvádí to ve svém pravidelném přehledu generální štáb ukrajinských ozbrojených sil.
„Vzhledem k chybějící právní normě týkající se ukončení vojenské služby během mobilizace v ruské armádě, nedostatku výrazných úspěchů na bojišti a šíření panických nálad ohledně vyhlídek do budoucna se mezi ruskými mobilizovanými vojáky šíří stále častěji případy neuposlechnutí rozkazů, sabotáže, nestatutárních vztahů a dezerce,“ píše zpráva generálního štábu.
Podle ukrajinského vedení kvůli tomu přijal náčelník generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace rozhodnutí, podle kterého je velitelům formací a vojenských jednotek nařízeno identifikovat a vysílat takové osoby do útočných rot pro jejich další použití v masových útocích.
Zprávy o dezercích a dalších problémech ruské armády souvisejí podle Natalije Humenjukové, vedoucí společného tiskového střediska operačního velení Jih, s tím, že ruští okupanti jsou dlouhým čekáním na ukrajinskou protiofenzivu morálně vyčerpaní a propadají panice.
„Rusové nevědí, kterým směrem se naše protiofenzíva odehraje, a udržují tak 450 km fronty v neustálé pohotovosti. Navíc skutečnost, že naše akce zasahují do hlubokého týlu na Krymu, způsobuje mezi okupanty vážné obavy,“ prohlásila Humenjuková a dodala, že ukrajinské velení neustále sleduje manévry ruských jednotek. „Rusové znervózněli a nezůstávají stát na jednom konkrétním místě a také neustále posilují obranné struktury. Někde se objevují případy dezerce. To vše vypovídá o jejich morální a psychické nestabilitě,“ zdůraznila Natalija Humenjuková.
S obavami ruských vojáků souvisí podle ní i fakt, že se „drží se své taktiky a alespoň jednou denně ostřelují námořní cesty“, a také se uchylují k tomu, že své zbraně umisťují mezi civilisty, aby je zneužívali jako ochranný štít.