Vojenský neúspěch ve válce na Ukrajině chtějí Rusové zlomit za pomoci dalších států, které by se postavily po jejich boku. Jednou ze zemí, s níž se počítá téměř jistě, je Maďarsko. Jeho premiér Orbán je totiž v Kremlu vnímán jako spojenec, který se zachová „rozumně“.
Bývalý náčelník ruského generálního štábu Igor Korotčenko se podle zprávy serveru Portfolio domnívá, že Ukrajina, kterou označuje za protiruský evropský projekt, musí zmizet z geopolitické mapy. K jejímu odstranění mají Rusům pomoci právě Maďaři.
Vojenský expert v ruské státní televizi prohlásil, že se Orbánova vláda musí v blízké budoucnosti rozhodnout, na čí stranu se postaví.
„Předpokládám, že i pro mnoho dalších států sousedících s Ukrajinou, například pro Maďarsko, jsou nároky na jejich historická území a záchrana 150 tisíc zakarpatských Maďarů pravděpodobně také otázkou vojensko-politického rozhodnutí, které bude muset Orbánova vláda v příštích měsících učinit,“ řekl v Rossija 1 Korotčenko.
Zároveň vyjádřil očekávání, že se Budapešť rozhodne dobře. „Na rozdíl od Polska, které si chce prostě urvat celou část západní Ukrajiny, bych řekl, že Maďarsko se v této věci chová noblesně, precizně a zodpovědně,“ řekl.
Russian military pundit Igor Korotchenko says Hungary will "in the coming months" have to make a choice about "asserting control over its historical lands" in Ukraine and "rescuing the 150,000 Transcarpathian Hungarians"
He praises Viktor Orban for "acting nobly" on the issue pic.twitter.com/2QoHcpHLVK
— Francis Scarr (@francis_scarr) July 29, 2022
Jak připomíná maďarský zpravodajský server, Orbán je často kritizován za svůj přístup k válce na Ukrajině, konkrétně za příklon k Vladimiru Putinovi. Maďarsko také podle politologů svým přístupem rozbourává jednotu západních zemí při postupu vůči Moskvě. Za ruský plyn platí v rublech, jak přikázal Putin, některé sankční balíčky, schvalované Evropskou unií, bojkotuje. Orbán se navíc postavil do role nacionalisty a veřejnosti vnucuje myšlenku, že pomoc Ukrajincům není natolik důležitá.
Naposledy vyvolal velkou vlnu kritiky svými výroky o míšení ras, které Maďarsko nikdy nedopustí. Evropský parlament v sobotu označil Orbánova slova z rumunského Sedmihradska za rasistická. „Rasismus a diskriminaci v jakékoli podobě je nutné jednoznačně odsoudit a je také nutné s ní na všech frontách účinně bojovat,“ zdůraznila v sobotu konference předsedů, kterou tvoří předseda EP a šéfové jednotlivých parlamentních frakcí.
Je však zřejmé, že „spolupráce“ Maďarska je jenom ruským přáním. Jak totiž vysvětluje v rozhovoru pro deník FORUM 24 historik a hungarista Andrej Tóth, tato země neměla k Rusku nikdy blízko. „Maďarsko a maďarská společnost byly tradičně hodně protiruské, navíc je tam ta porážka Košutovců, tj. uherské revoluce v polovině 19. století. Nebýt tehdy zhruba dvousettisícové armády carského Ruska, tak se habsburská monarchie tehdy velmi destabilizuje,“ říká Tóth.
„Maďaři totiž tehdy Habsburky detronizovali a vyhlásili samostatný stát a nebýt tehdy pomoci Ruska, nevíme, co by se ve střední Evropě stalo. Potom tam samozřejmě bylo období po druhé světové válce, období vnucené sovětské kultury a ruského jazyka, Rusko a jeho předchůdce Sovětský svaz nebyl v Maďarsku nikdy oblíbený, protože byl brán za imperiální stát.“ dodává historik.
Podle jeho názoru není na pořadu dne ani vystoupení Maďarska z Evropské unie. „V předvolební kampani byl zveřejněn průzkum, vyjadřující postoj Maďarů k Evropské unii. Ukázalo se, že významná většina maďarské společnosti by si nepřála vystoupit z Evropské unie,“ sděli deníku FORUM 24 Tóth.
„Když se podíváte na různé předvolební projevy a prohlášení, tak se ze strany Orbána často opakovalo, že Maďarsko nikdy z Evropské unie nevystoupí, že to není v jeho zájmu. Když se podíváte na hustotu podobných prohlášení, tak to až trochu úsměvně bije do očí. Předvolební rétorika byla skutečně hodně proevropská. Nemyslím si, že by „Huxit“ hrozil,“ vysvětlil.