Současný ruský režim je velmi citlivý na to, když se někomu v zahraničí nelíbí pomníky jeho někdejších maršálů. V Rusku to ale došlo tak daleko, že už se tam odstraňují připomínky obětí řádění sovětské moci.
Historická budova na Sovětské ulici v městě Tver byla kdysi regionálním ředitelstvím NKVD a to od roku 1938 do 1954. V suterénu bylo umístěno vězení pro nepřátele sovětského režimu. Podle dokumentů objevených historiky a podle očitých svědků zde bylo v roce 1940 zabito několik tisíc polských důstojníků. Šlo o součást toho, co je dnes známo jako Katyňský masakr, tedy zavraždění asi 22 000 Poláků po okupaci země nacistickým Německem z jedné strany a komunistickým Sovětským svazem z té druhé.
Každý rok 30. října přijížděla polská delegace, aby na budovu umístila květiny. Jejich místo bylo pod dvěma plaketami, které byly na fasádu umístěny v roce 1991. Nápisy na nich připomínaly, jaká zločinná instituce tam sídlila a také ty, kteří zemřeli v suterénu. Odhaduje se, že šlo o 6000 zastřelených Poláků a také o příslušníky dalších národností. Byli oběťmi řádění, které se stalo známým jako Stalinův velký teror.
Dva dny před letošním ceremoniálem však úřady v Tveru nařídily sundání plaket. Rektorka univerzity Lesja Čičanovskaja dostala dopis od státního zastupitelství, které uvedlo, že v archivech chybějí klíčové dokumenty týkající se původu plaket. Nápisy na nich prý nejsou „založeny na zdokumentovaných faktech“.
Problém bude ovšem spíše v tom, že na faktech naopak založeny jsou, což se putinovské mocenské klice nehodí při jejím falšování historie.
Kreml teď přešel do ideologického protiútoku. Zatímco dříve o paktu Molotov-Ribbentrop raději mlčel, dnes tuto dohodu o neútočení a dokonce spolupráci na rozdělení vlivu mezi SSSR a nacistickým Německem vydává za pozitivní čin. Mluví se o zločinech kde koho, jenom ne o těch Stalinových. Jenže když někdo lže o své minulosti, jak bychom mu mohli něco věřit v přítomnosti?
(Zdroj: rferl.org)