Na konci dubna ruské ministerstvo obrany potvrdilo nahrazení generálplukovníka Michaila Mizinceva, náměstka ministra obrany Ruské federace pro logistiku, generálplukovníkem Oleksijem Kuzmenkovem. Ovšem důvody, proč ke změně došlo, nebyly oficiálně sděleny. Podle Institutu pro studium války ISW za tím mohou stát spory mezi jednotlivými frakcemi, které ve velení ministerstva i armády vznikají.
„Pravidelné změny ve složení ruského vojenského velení vedou k vytváření mnoha frakcí, což má za následek dezorganizaci velitelských struktur v armádě a následně to zhoršuje vojenský potenciál Ruska,“ píše se ve zprávě ISW.
Analytici institutu upozorňují, že na ministerstvu obrany v Moskvě vznikla jakási „opoziční frakce“, která se pravděpodobně snaží odstranit některé představitele ministerstva z funkcí. Činí tak veřejnou kritikou jejich vojenského úsilí. A tak se veřejnost mohla například dozvědět, že náměstek ministra obrany generálplukovník Junus-bek Jevkurov před několika měsíci sice navštívil Chersonskou oblast, ale slib vyčlenit 140–150 člunů ruským silám na obranu ostrovů v deltě Dněpru nesplnil.
A nedávno byl podobným způsobem kritizován právě Michail Mizincev. ISW se domnívá, že skutečným důvodem jeho odvolání byly značné problémy se zásobováním a podporou jednotek, které inspekcí Severní flotily odhalil velitel ruského letectva generálplukovník Michail Teplinskij.
Teplinskij se na inspekci vydal poté, co v polovině dubna převzal velení ruských sil na jihu Ukrajiny, a podle expertů může využít svého jmenování k odvolání některých úředníků ruského ministerstva obrany proto, že „dostatečně nezajišťují vojáky“.
Institut pro studium války situaci hodnotí jednoznačně. Teplinskij si podle ISW koncem března získal přízeň ruského prezidenta Vladimira Putina a Jevkurovova kritika byla pravděpodobně pokusem oslabit, nebo dokonce zcela odstranit skupinu ruských vojenských velitelů a úředníků loajálních Valeriji Gerasimovovi, jenž je náčelníkem generálního štábu a zároveň i velitelem okupačních sil na Ukrajině.
Kromě výše zmíněných změn poukazuje ISW i na „rehabilitovanou autoritu“ šéfa soukromé žoldácké armády Jevgenije Prigožina. Ten se podle analytiků pokouší zvýšit vlastní sebepropagaci a k tomu využívá dlouhodobé konflikty s vedením ministerstva obrany. ISW zvláště upozorňuje na další diskusi mezi Prigožinem a ministerstvem, kde se jednalo o nedostatku munice pro jeho žoldáky. ISW uvádí, že „v reakci na tento rozhovor začaly ruské zdroje šířit údajný dopis Ministerstva obrany Ruské federace s kompletním seznamem dělostřelecké munice a dalšího vybavení poskytnutého wagnerovcům“.
Experti se domnívají, že dopis byl zřejmě zveřejněn proto, aby Prigožinovi zabránil využít nedostatek munice ke kritice ministerstva obrany, jak to dělal v minulosti.