
Ilustrační foto. FOTO: Pixabay/Maria_Domnina
FOTO: Pixabay/Maria_Domnina

Zatímco Vladimir Putin vyhlašuje, že je na tom Rusko dobře, ale už není možné utrácet žádné peníze zbytečně, veřejné prostředky mizejí dál beze stopy. Nedokončené nebo dokonce neexistující stavby, mizerně odvedená práce a peníze pryč, píše ruský web Argumenti.ru. To všechno se dá vyčíst z ruských otevřených zdrojů a z projevů a zpráv poslanců Státní dumy.
Závěry parlamentní kontrolní komise vedené poslankyní Žannou Rjabcevovou ohledně finančních prostředků určených na národní projekt na zlepšení stavu řeky Volhy byly zdrcující. „Způsob, jakým byla realizace národního projektu provedena, je nezákonnost, diverze a sabotáž,“ prohlásila poslankyně na zasedání výboru Státní dumy pro ekologii.
Na projekt považovaný za významný se vynaložily obrovské peníze, ale v regionech se zjevně nikomu nechtělo nic dělat.
„Ze 145 objektů projektu obnovy Volhy je 142, které ještě nebyly dokončeny,“ prohlásila poslankyně Rjabcevová.
Zlepšení městské rekreační oblasti v Astrachani pod slibným názvem „Kaspické Benátky“ se ukazuje jako velký skandál. Nový park o rozloze sedm tisíc metrů čtverečních a s celkovými náklady přes 300 milionů rublů ještě nebyl otevřen, ale už chátrá. Nádoba na pití se už rozpadá, po celé trase cyklostezky je barva pryč, houpačky už jsou rezavé. „Není jasné, z jakého materiálu jsou vyrobeny a jak dlouho vydrží. A tento můstek se už rozpadá,“ ukazuje na videu zástupce Všeruské lidové fronty. To je sdružení organizací, které chce kontrolovat plnění vládních pokynů a „společným úsilím posunout Rusko vpřed“.
Nejde ale jen o jeden národní projekt, takových je celá řada, například plán na „vytvoření komfortního městského prostředí“. Na zlepšení městských oblastí v celé zemi bylo během šesti let vyčleněno více než 600 miliard rublů (asi 150 miliard českých korun). To je obrovská částka, ale způsob, jakým byly využity, prý „vyvolává přinejmenším rozpaky“.
„Projela jsem 63 subjektů… A samozřejmě se slzami v očích jsem rok co rok informovala jak Ministerstvo bydlení a výstavby Ruské federace, tak vládu. Posílali jsme všechna možná hlášení a v každém regionu jsme hlásili, opravovali chyby. Ale když přišly obrovské peníze v zemi, kde by bylo nutné vydat je na sociální péči, školy a školky, tak se dávaly na tyto programy. A na tom úředníci prostě začali vydělávat. Obrovské množství trestních kauz, které byly nyní zahájeny, jen jasně ukazují, že jde jen o praní peněz,“ říká hlavní expertka Všeruské lidové fronty Světlana Kalinina.
Expertka uvádí také praktické příklady. V Ivanovské oblasti se pozornost členů lidové fronty upřela na patníky a lavičky. Obojí bylo „pohádkově drahé“ a výsledek zjevně nestojí za utracené peníze.
„V Ivanovské oblasti stojí každý obyčejný patník 11 tisíc rublů, v jiné 19 tisíc. Ve skutečnosti je však jeho cena 800 rublů. A tyto patníky byly součástí projektu. Někde za pět milionů rublů, a jinde za sedm milionů rublů! Za sedm milionů rublů můžete položit jednoduchou silnici do jakékoliv osady!“ stěžuje si Světlana Kalinina.
Lavičky ve městě Kinešma, což jsou takové velké futuristicky vyhlížející objekty z mnoha segmentů, se stavěly za milion dvě stě až milion tři sta tisíc rublů, tedy jedna za zhruba 300 tisíc korun. Nejdřív byly tři a nakonec sedm. Skutečná hodnota jedné se pohybuje kolem 300 až 350 tisíc rublů. Kromě toho tam postavili i jakýsi plot jakoby z nerezové oceli. Stál kolem 60 milionů rublů a už začal rezavět. V té době stál obyčejný byt v Kinešmě milion a půl.
To znamená, že místo laviček za zjevně nadsazené ceny bylo možné koupit byty pro 60 sirotků nebo postižených lidí v bytové nouzi.
„A není to jediný problematický objekt v regionu. Další park, loděnice, na jejíž rekonstrukci bylo z federálního rozpočtu vynaloženo 190 milionů rublů, tři měsíce po otevření inspekce lidové fronty vůbec nenašla. Podobně je to s venkovskými oblastmi,“ stěžuje si Nailja Nikitina, členka štábu Všeruské lidové fronty v Astrachaňské oblasti.
Tohle všechno přimělo v dumě poslance Jaroslava Nilova k ostrým výrokům.
„Celkově je v tom nepořádek! Každá neefektivně využitá kopějka, ukradená kopějka nebo rubl je ekonomická diverze. To je dvojnásob nepřijatelné, nepřijatelné je porušování zákona vůbec. Ale když jsou zapotřebí další prostředky, protože existují zájmy národní bezpečnosti, je to dvojnásob nepřijatelné!“ burcoval poslanec.
Nejhorší podle Nilova je, že „nahoře“ se o skutečném stavu věcí prý nic neví, protože místní činovníci ve svých zprávách všechno malují na růžovo. Teď už se ale zjedná pořádek.