V Rusku, stejně jako všude na světě, se vědecké bádání dělí na seriózní a mezinárodně uznávané a vedle něj existuje řada pavědců, jejichž výzkumy by spíše zapadaly do období středověku a autoři do psychiatrické léčebny. Více veřejného prostoru či financí se leckdy bohužel dostane lživědci, který je loajální k současnému režimu či jehož bádání je možné politicky využít.
Ruská akademie pseudověd
Pseudovědci pak dělají naprostý opak významu slova vědy: místo toho, aby vědění posunovali dál a přinášeli lidstvu osvětu, šíří ve společnosti mýty a lži, kterých pak využívá propaganda. Seriózní ruští vědci se rozhodli nesedět s rukama v klíně a na problém poukázat. Před sedmi lety se spojili novinář Alexandr Sokolov a biolog Stanislav Drobyševskij a založili portál Antropogenez.ru, jehož cílem je pseudovědecké mýty vyvracet.
K iniciativě se brzy přidali další vědci a začali pořádat přednášky po celém Rusku s názvem „Vědci proti mýtům“, které byly populární, ale nestačily. V roce 2016 se proto rozhodli založit cenu za lživědu, která bude udílena konkrétním pseudovědcům. Ocenění se nazývá Čestný člen Lživé akademie pseudovědy (ruská zkratka Lžiakademie VRAL znamená lhát) a vyhlašuje se jednou ročně.
Laureáti anticeny
V minulém roce se historicky prvním čestným členem Lžiakademie stala bioložka Irina Jermakova, která se domnívá, že prvními obyvateli Země byly ženy a muži se vyvinuli z Amazonek – hermafroditů. Zároveň je nekompromisní bojovnicí proti geneticky upravovaným plodinám, jelikož je podle ní vytvořila mimozemská civilizace. Důstojným soupeřem jí byl pseudolingvista a etymolog Michail Zadornov, jenž vyzkoumal, že anglický jazyk se vyvinul z ruského.
Letos v říjnu proběhl druhý ročník. Více než 50 tisíc lidí vybíralo nominaci do hvězdné pěchoty, kde se umístili:
Olga Kovech, lékařka a lídr ruského hnutí popíračů infekce HIV a nemoci AIDS. V Rusku rok od roku narůstá počet nakažených virem HIV a vláda v dubnu schválila nový strategický plán boje se šířením nemoci, jelikož podle skutečných odborníků situace může vyústit až v epidemii. Hnutí popíračů v čele s Kovach jde přesně proti této snaze.
Televizní moderátor Igor Prokopenko, který dává ve svých pseudodokumentárních pořadech prostor konspiračním teoriím. Jedním z jeho majstrštyků je natočení filmu s názvem „Země je placatá.“
A výhercem se stává…
Cena Lžiakademie soška „Smutného reptiloida“ nakonec putovala k pravoslavnému církevnímu představiteli metropolitovi Ilarionovi (občanským jménem Grigorij Alfejev), který je hlavním zastáncem zavedení výuky teologie na ruských vysokých školách a povinných hodin náboženství po celou základní školu. Nahlédneme-li do Alfejevovy biografie, zjistíme, že studoval na Oxfordu a učil na Cambridge.
Petr Talantov, předseda fondu, která cenu zaštiťuje, o laureátovi podotýká: „Alfejev je symbol. Ztělesňuje proces, který probíhá již nějakou dobu, kdy církevní představitelé stále častěji pošlapávají vědu, vzdělání i zdravý rozum.“
Podle organizátorů obory vědy, odkud lze nominovat na anticenu, nehrají roli. Nejčastěji se ovšem vhodní kandidáti rekrutují z amatérské lingvistiky, parapsychologie, kreacionismu, ufologie nebo hnutí proti geneticky upravovaným plodinám. „My nediskriminujeme. V naší Lžiakademii přivítáme kohokoliv,“ uzavírají organizátoři.
Avšak nejen tam, ale i ve skutečné Ruské akademii věd bychom našli několik nominovaných. Již zmíněná Irina Jermakova byla až do roku 2010 členem Institutu pro výzkum vyšší nervové činnosti a neurofyziologie Ruské akademie věd. Poté, co ji propustili začala vystupovat jako odborník v pseudovědeckých pořadech v televizi. Tímto způsobem se podle zakladatelů anticeny mezi obyvatelstvem šíří mýty, které je potom těžké vyvracet. Cena Lžiakademie má být populární a srozumitelná metoda, jak proti nim bojovat.
V našich poměrech se podobné problematice věnuje Český klub skeptiků Sisyfos, který každoročně uděluje anticenu Bludný balvan „pro zvýraznění přínosu jednotlivců i různých spolků k matení české veřejnosti a rozvoji blátivého způsobu myšlení“.