V Rusku by měl vzniknout Institut pro studium tradičních hodnot, který by prováděl výzkum duchovních a morálních konceptů a pomáhal zákonodárcům vypracovávat řešení. Prohlásila to pro list „Parlamentskaja gazeta“ Anna Kuzněcovová, místopředsedkyně Státní dumy ze strany Jednotné Rusko.
Podle Kuzněcovové se při přípravě návrhu zákona o zákazu destruktivního obsahu vyskytly potíže s nedostatkem formulací, které by takový obsah na legislativní úrovni popsaly. Vědci prý také soudí, že je nutné znění pojmů sjednotit.
Poslankyně se domnívá, že legislativa nemá dost pojmů, které by popisovaly pozitivní obsah a ruské tradiční hodnoty. Proto ministerstvo spravedlnosti spolu s kolegy z Petrohradu, kteří se podílejí na práci speciálního konsorcia univerzit, připravují slovník pojmů, které definují duchovní a morální hodnoty. To je ale podle poslankyně stále ještě nedostatečné.
„Je však třeba jít dál. Domníváme se, že je třeba vytvořit Institut pro studium tradičních hodnot, který by prováděl relevantní výzkum a pomáhal zákonodárcům vypracovat řešení. Protože o tradičních hodnotách můžete mluvit mnohokrát, ale nedočkáte se ničeho jiného než plácání. Proto potřebujeme jasná a přesná opatření, která nám umožní zachovat tento základ naší země,“ míní Kuzněcovová.
Neustálé zdůrazňování „tradičních hodnot“ v Rusku považují experti a komentátoři za příznačné pro společnost, kde vládnoucí elity již nenabízejí nic ohledně budoucnosti.
Americký historik Timothy Snyder to nazývá „politika věčnosti“. „V politice věčnosti nám svádění mýtizovanou minulostí brání přemýšlet o možných budoucnostech,“ píše Snyder v knize O tyranii. „Protože národ je definován spíše svou vrozenou ctností než svým budoucím potenciálem, stává se politika spíše diskusí o dobru a zlu než diskusí o možných řešeních skutečných problémů. Protože krize je permanentní, pocit nouze je stále přítomný; plánování budoucnosti se zdá být nemožné nebo dokonce neloajální. Jak můžeme vůbec přemýšlet o reformách, když je nepřítel stále před branami?“
Historie se považuje jen za jakousi studnici symbolů, které lze podle momentální potřeby libovolně vytahovat a používat.
Článek ve Foreign Policy z letošního září upozorňuje, že „tradiční hodnoty“ jsou pro Rusko také ideologií na export a příjemcem jsou krajně pravicové a „konzervativní“ síly na Západě.
„Tento obraz Ruska jako ráje tradicionalistů vedl bývalého komentátora Fox News Tuckera Carlsona k tomu, že nabídl příležitost vyložit jejich názory milionům Američanů v pohodlném a nekritickém prostředí Putinovi i ruskému krajně pravicovému filozofovi Alexandru Duginovi, jednomu z nejzarytějších Putinových roztleskávačů genocidy na Ukrajině. To je důvod, proč americká poslankyně Marjorie Taylor Greeneová, která se hlásí k MAGA, mluví o Rusku jako o silném ochránci křesťanství. „A je to důvod, proč bývalý poradce Trumpovy administrativy pro národní bezpečnost Michael Flynn vykreslil Putina jako ochránce ‚rodiny a Boha‘,“ uvádí se v článku.
Text dále tyto představy uvádí na pravou míru, protože „kontrast mezi mýtem a realitou nemůže být výraznější“. Rusko je jednou z nejméně nábožensky založených společností na světě. Podle průzkumu, který v roce 2022 provedlo moskevské Levada Center, navštěvuje náboženské obřady alespoň trochu pravidelně pouze devět procent Rusů, zatíco téměř třetina Američanů chodí do kostela často. Posledních vánočních bohoslužeb se zúčastnilo 1,4 milionu Rusů, což je pouhé jedno populace.
„Na základě údajů vypočítaných Guttmacherovým institutem byla v letech 2015 až 2019 ruská potratovost téměř čtyřikrát vyšší než ve Spojených státech a více než dvakrát vyšší než na Ukrajině. Rusko má také čtvrtou nejvyšší míru rozvodovosti na světě, je o 60 procent vyšší než ve Spojených státech a o více než 50 procent vyšší než na Ukrajině. Ti z řad americké a evropské krajní pravice, kteří do ruské společnosti promítají své vlastní ideály, ignorují zjevné a četné důkazy,“ konstatuje Foreign Policy.