Ropná velmoc Rusko čelí problému s nedostatkem paliv na vlastním trhu. Benzin zdražil už o 70 procent a v mnohých regionech je kritický nedostatek nafty. Někde se už dokonce vydávají přídělové lístky. A krize se blíží k Moskvě.
Rusko je sice třetím největším producentem ropy na světě, ropných produktů na svých vlastních čerpacích stanicích má ovšem nedostatek. V některých regionech je už nafta na příděl a ceny benzinu se od začátku roku zvýšily o 70 procent. Krize se navíc začíná projevovat v dalších a dalších oblastech a pomalu, ale jistě se blíží k Moskvě, píše deník Moscow Times.
Nedostatek nafty zasáhl Rostovskou a Astrachaňskou oblast, Stavropol i Krasnodar, posléze začala chybět v Lipecku v Lipecké oblasti, není jí dost v Čuvašsku, ba ani v Tatarstánu. Chybí i v Tule a v dalších městech a oblastech.
Úřady to zejména s ohledem na potřeby zemědělců a dalších podniků řeší tak, že někde se již palivo prodává jen právnickým osobám, jinde se zase vydávají přídělové lístky. Současně letí ceny paliv nahoru. Cena nafty jen za období od července poskočila o 40 procent, místy na 80 rublů. Čechům by se tam ovšem tankovat vyplatilo, v přepočtu se jedná o 19 korun.
Nejde ale jen o cenu, ale především o to, že paliv je nedostatek. Vláda viní exportéry. Jak uvádějí oficiální ruské zdroje, tedy ministr energetiky Nikolaj Šulginov, od začátku roku vzrostl pololegální export paliv na několik milionů tun. Právě proto připravuje udělování licencí, které by možnosti exportérů omezily pouze na vybrané firmy.
Nedostatek paliv v Rusku je ovšem podle agentury Reuters ve skutečnosti vytvořený uměle. Ruské firmy mají v zásobnících miliony tun nafty i benzinu. Nemíní se jich však vzdát lehce. Namísto toho snížily nebo zcela zastavily dodávky, aby dosáhly zvýšení ceny obou komodit, a nyní je na trh uvolňují jen pomalu a neochotně, aby se nesnížily jejich zisky.
Zdražování na benzinkách a nedostatek paliv je velmi citlivé téma, obzvláště před nadcházejícími ruskými prezidentskými volbami. Mohlo by totiž popudit veřejnost. Ruská nomenklatura se k nim postavila kategoricky. Tamní vicepremiér Alexandr Novak se již na sklonku srpna nechal slyšet, že žádný nedostatek paliva neexistuje.