Oficiální ruská státní agentura Rosstat i vláda manipulují se statistikami, aby výsledky vyhověly přání „klientů“, především Vladimira Putina a jeho takzvaných „květnových dekretů“ z roku 2012. Ty požadovaly zlepšení údajů z několika oblastí života společnosti. Protože ale cílů nebylo dosaženo, uchylují se různé instituce k úpravě skutečných čísel.
Tématem úpravy dat se zabýval web The Insider. Jak lze prokázat, manipulace s čísly umožňují vykazovat třeba snížení úrovně chudoby, ale ve skutečnosti dochází k falšování statistik i v dalších odvětvích vládní agendy. K těmto manipulacím se používá řada metod. Úředníci, lékaři a policisté v různých regionech jsou nuceni k zadávání zkreslených údajů, zatímco vyšší orgány mohou jednoduše pravidelně měnit výpočetní vzorce. Výsledkem je, že státní politika je pak založena na „potěmkinovských“ statistikách.
The Insider uvádí pět příkladů, jak Rosstat konkrétně získává požadované údaje. Můžeme se podívat aspoň na jeden z nich, totiž data o úmrtnosti.
Pečlivé zaznamenávání úmrtí běžných občanů v Rusku umožňuje poměrně přesné určení měsíčního počtu zemřelých (ale i narozených) ruských obyvatel. Rosstat, opírající se o dokumentaci poskytnutou matričními úřady, tyto údaje zveřejňuje, přičemž každý úmrtní list poskytuje komplexní popis příčiny smrti. Tyto záznamy slouží jako základ pro statistickou analýzu státu. S ohledem na tato data se provádí hodnocení programů zaměřených na konkrétní příčiny úmrtnosti (jako jsou nemoci, dopravní nehody, předávkování drogami a alkoholem a další).
Realita je ale upravena. Vznikl celý systém, kdy, pokud je to považováno za nutné, příčina smrti zdokumentovaná v úmrtním listu přesně nevystihuje skutečné onemocnění nebo základní příčinu, která vedla k úmrtí jednotlivce.
Důvodem jsou Putinovy „květnové dekrety“ z roku 2012. Jde o vyhlášky, které měly za cíl do roku 2018 snížit úmrtnosti související s tuberkulózou, kardiovaskulárními chorobami a rakovinou. Dále se dekrety snažily řešit problematiku smrtelných úrazů v důsledku dopravních nehod a kojenecké úmrtnosti. Podle čísel byly cíle úspěšně splněny. Je ale pozoruhodné, že úmrtnost na tuberkulózu zaznamenala rychlý pokles, ale narostla úmrtnost lidí postižených HIV.
„Květnové dekrety“ záležitost HIV nezmiňovaly, takže ministerstvo zdravotnictví předstíralo, že o existenci této epidemie v Rusku neví. Po roce 2012 zase zjistil průzkum RBC pozoruhodný posun v příčinách úmrtí u starších osob. Dříve jedinci v této věkové skupině podléhali nemocem, jako jsou infarkty, mrtvice a rakovina. Najednou tito lidé začali umírat kvůli „stáří“. Studie, kterou provedla Novaja Gazeta, navíc odhalila náhlý pokles sebevražd v Rusku. Místo toho jsou nyní úmrtí připisována vágním a blíže nespecifikovaným „vnějším příčinám“.
„Statistiky jsou zmanipulované, protože cílem není získat co nejúplnější obraz o tom, co se děje, ale posoudit, jak si vedou úředníci na místní úrovni. Například po prvních květnových dekretech, které si kladly za cíl snížit úmrtnost na kardiovaskulární choroby, naši respondenti často zmiňovali, že zaznamenaná příčina úmrtí byla nesprávná,“ říká Olga Moljarenko, docentka na Vysoké škole ekonomické a akademická ředitelka programu Veřejná správa. Ta mnoho let prováděla terénní výzkum práce obecních orgánů v Rusku a během svých výprav si vedla deníky.
„Podle lékařské statistiky jsou nejčastější příčinou úmrtí kardiovaskulární choroby (mrtvice) a rakovina. Mnoho mladých lidí umírá na cirhózu jater, hepatitidu a chudokrevnost. Na otázku o ‚nepřesných‘ údajích vysvětlila, že jejich sekce původně předkládala do Nižného Novgorodu reálné údaje (‚nechceme upravovat čísla‘), ale byly případy, kdy přišly příkazy, a oni museli údaje změnit… Například existuje plán na snížení úmrtnosti na kardiovaskulární choroby. Pokud člověk zemřel na mrtvici, ale měl zároveň cukrovku, jako příčina úmrtí se uvede cukrovka. Místo cukrovky by to mohlo být astma. … Sekce původně poskytovala přesné údaje, ale pak přišel příkaz (splnit normu). ‚Moskva požaduje čísla a my je předkládáme‘,“ píše The Insider.
Manipulovalo se i s čísly v době pandemie covidu. V roce 2020 čelilo Rusko bezprecedentní úmrtnosti na covid-19. Úřady nechtěly dlouho přiznat, že mnohá opatření byla neúčinná. Nadúmrtí v letech 2020-2022 podle výpočtů MediaZony činila k červnu 2022 v Rusku téměř 1,2 milionu osob.
„Manipulace se statistikami během pandemie úzce souvisí s falšováním příčin úmrtí v předchozích letech. Kdyby k takovému falšování nedocházelo před pandemií, nebyla by připravena půda pro tak snadné, nestydaté a neomalené lži během covidu-19,“ říká nezávislý demograf Alexej Rakša. Ten předtím pracoval v Rosstatu, ale uprostřed covidové vlny byl z agentury propuštěn, protože na facebooku psal, že vláda bagatelizuje počty případů covidu a úmrtí.
Známý je případ Moskvy v srpnu 2020. V té době Moskva oficiálně uváděla denní počet úmrtí na covid v rozmezí 650 až 700 nakažených osob a nikdy ne více. Čísla se pozoruhodně shodují s předpovědí moskevského starosty Sergeje Sobjanina. Odborníci znalí statistiky to považují za jasné známky manipulace s údaji.
„Takové vzorce jsou statisticky nemožné, epidemiologicky nevěrohodné a postrádají jakýkoli logický smysl,“ vysvětluje Alexej Rakša.
„Pokud takové falšování zůstane neodhaleno, vnímání situace se ještě více vzdaluje realitě. V důsledku toho jsou úřady klamány, že se situace zlepšuje a že mají všechny procesy plně pod kontrolou. Tuto iluzi posilují pozitivní statistické ohlasy připisované prováděným rozhodnutím,“ upozorňuje Olga Moljarenko.
Stejně jako data o úmrtnosti jsou upravována i čísla, která se týkají inflace, míry chudoby, mezd, nezaměstnanosti a zločinnosti.