Při procházení oficiálním twitterovým účtem Roskosmosu bylo ještě 3. června možné objevit některé pozoruhodné příspěvky staršího data. Na stránkách respektované ruské státní kosmické agentury její šéf třeba psal, jak by všechny své funkce vyměnil za to, kdyby mohl být v zákopech se separatisty na východní Ukrajině. Teď už byly tyto příspěvky smazány. Jak se tam ale vůbec ocitly?
Roskosmos, nástupce sovětského ministerstva, které vypustilo do vesmíru prvního muže a ženu, se stal globální značkou a lídrem v oblasti vypouštění družic pro státy a společnosti z celého světa. Přesto některé příspěvky na jeho novém twitteru provozovaném pod starým jménem @rogozin tento obraz poněkud narušily.
Tak například tam šéf ruské kosmonautiky s dojetím píše o separatistech na Ukrajině: „Vyměnil bych teď, aniž bych na vteřinu přemýšlel, všechny své pozice za radost z toho, že bych mohl být ve stejném zákopu s obránci Slavjanska!“ napsal v květnu 2014.
Jak došlo k tomuto zvláštnímu prolnutí kosmických a pozemských sfér? Rusko tento týden změnilo osobní twitterový účet Dmitrije Rogozina @rogozin v nový oficiální účet agentury. Důvodem je zřejmě sledovanost. Účet @rogozin má téměř 770 tisíc sledujících ve srovnání se 155 tisíci starého účtu Roskosmosu @roscosmos. Společnost uvedla, že ten starý byl zrušen z důvodu „nadbytečnosti“.
„Již koordinujeme nejdůležitější publikace tiskové služby s generálním ředitelem, takže nemá smysl provozovat dva paralelní účty,“ řekl státní agentuře RIA Novosti Vladimir Ustimenko, vedoucí tiskové služby Roskosmosu.
Jenže ke změně došlo před tím, než byl Rogozinův účet patřičně vyčištěn, a zůstaly tam příspěvky z doby, kdy ještě nebyl jmenován do čela státní kosmické agentury.
Jakmile zpravodajské agentury začaly poukazovat na podivnost některých šéfových výroků, mediální tým Roskosmosu účet vyčistil přímo kosmickou rychlostí. Do 5. června byla odstraněna většina pozornost budících tweetů včetně těch, které se týkaly zákopů ve Slavjansku.
Náhlá výměna účtů ale vyvolala otázky, jak je to tedy ve vedení agentury s otevřenými nacionalisty.
Tohle všechno se dělo dva týdny poté, co byl Ivan Safronov, bývalý novinář dvou nejuznávanějších ruských ekonomických listů, jmenován Rogozinovým poradcem pro mediální politiku. Děje se to také několik dní po světové události, která je pro Rogozina poněkud zahanbující. Dne 30. května společnost Space X amerického podnikatele Elona Muska vypustila do vesmíru dva astronauty na palubě první soukromé kosmické lodi. Bylo to první vypuštění rakety s posádkou z americké půdy od roku 2011, kdy Spojené státy ukončily lety raketoplánů Space Shuttle. Tím skončil desetiletý monopol Roskosmosu na vypouštění lidí do vesmíru. (Dovedou to ještě Číňané, ti ale mají svůj vlastní program, na činnosti Mezinárodní kosmické stanice se nepodílejí a místa ve svých kosmických lodích nepronajímají. Stejně nelétají moc často.)
Poté, co Rusko v březnu 2014 anektovalo ukrajinský Krym a podporuje separatisty na východní Ukrajině, Spojené státy uvalily řadu sankcí proti ruským činitelům a státním společnostem a sankce dolehly i na Rogozina.
Ten tehdy na Twitteru (v dubnu 2014) reagoval výrokem, že si američtí astronauté (kteří byli v té době závislí na ruských raketách) „mohou zkoušet trampolínu“. Musk mu to teď vrátil lakonickým konstatováním, že „trampolína funguje“. Nejde jen o prestiž. Peníze za křesla v lodích Sojuz pomáhaly jako finanční injekce ruské kosmické lety financovat. Tento zdroj teď Roskosmosu vyschne.
Když byl Vladimir Putin v roce 2012 opět zvolen prezidentem, jmenoval Rogozina místopředsedou vlády a pověřil ho dohledem nad obranným a kosmickým průmyslem. Pak byl v roce 2018 jmenován šéfem Roskosmosu. Velkými úspěchy se zatím pochlubit nemůže. Stavba nového kosmodromu Vostočnyj v Rusku se protahuje a je provázena velkou korupcí. Lidé jsou špatně placeni a kvalita práce upadá. V roce 2018 byla objevena malá díra v kosmické lodi Sojuz připojené u ISS a jeden start Sojuzu s rusko-americkou posádkou se nepovedl a musel být přerušen kvůli selhání nosné rakety. Rusko tvrdí, že chce své kosmonauty dostat na Měsíc, ale není moc jasné, z čeho by takový program v době ekonomického poklesu platilo.
Nová mediální práce tak bude nutná. Jejím hlavním úkolem ale zřejmě bude vysvětlovat, proč některé věci nefungují.
(Zdroj: RFERL.org)