NÁZOR / Tomio Okamura opakuje jako kolovrátek, že jeho SPD není proruská. K tomu spolku ale tíhnou různé pozoruhodné postavičky. Tak třeba dvaadvacetiletý zastupitel prvního plzeňského obvodu Jakub Zieba, nestraník navržený SPD, který v Rusku studuje, Rusko vychvaluje a líbí se mu, co tamní režim provozuje.
Teď poskytl rozhovor ruskému webu dzen.ru. Když ho čteme, zjistíme, že mladý muž možná za své porouchané myšlení úplně nemůže. Mají to v rodině.
„Moje rodina se k SSSR, Rusku a ruským občanům vždy chovala s úctou, nikdy se nevyskytla žádná negativní reakce, takže mé rozhodnutí jen podpořili. Moji příbuzní například milují sovětské a ruské filmy. Naše rodina vždy podporovala přátelství mezi národy Ruska a České republiky,“ rozněžnil se student.
Kromě studia ještě stačí mít kulturní plány. Má projekt – muzejní galerii Josifa Stalina.
„Tento projekt zatím žije jen na síti, ale exponáty sbírám už od roku 2020. Mám originální a starožitné předměty ze SSSR, Československa, Číny atd. S několika dalšími mladými lidmi sbíráme exponáty a přemýšlíme o propagaci, výstavě a prostorách… Když jsem se začal zajímat o politiku, ponořil jsem se do historie různých zemí, zejména Sovětského svazu. Západní země často líčí Stalina jako krvavého tyrana a zapomínají na jeho zásluhy po celém světě. Domnívám se, že je třeba pochopit, jakou roli tento muž sehrál v dějinách vývoje společnosti a proč jednal tak a ne jinak,“ vysvětluje Zieba.
Na to vysvětlení jsme zvědaví. Stalin byl krvavý tyran, který má na svědomí smrt milionů občanů SSSR, paktoval se s Hitlerem, nechal povraždit celý ústřední výbor strany z Leninových dob, pronásledoval lidi i na základě zcela vymyšlených obvinění, masy lidí nechal nahnat do lágrů, aby získal zadarmo pracovní sílu. Zieba bude muset vytvořit nějaký oslí můstek velikosti mostu na Krym, aby nám tu kladnou Stalinovu roli objasnil.
Pomatenec s vymytým mozkem má ale dojem, že pod vlivem propagandy jsou ti druzí.
„České úřady se stejně jako ve většině Evropy okamžitě postavily na stranu Ukrajiny a protiruská propaganda zesílila. Političtí technologové se navíc zaměřují především na mladé lidi a snaží se ovlivnit jejich názor. Češi jsou bohužel rozděleni. Měl jsem v Česku přátele, kteří měli k Rusku kladný vztah. Ale pod vlivem propagandistické mašinérie svůj názor změnili,“ blouzní Zieba.
Pak vykládá, jak je to v Rusku skvělé. „Co se týče cen potravin v Rusku a v České republice, zdá se mi, že Čech i Rus si mohou koupit přibližně stejné množství potravin. Je tu jen jedno ‚ale‘: ruské výrobky jsou mnohem kvalitnější než české… Atmosféra je tu svobodnější, není tak přísná jako v Česku. Další příjemnou věcí je, že se v Rusku cítíte bezpečně… Vaši lidé jsou přátelští, milí, společenští – v Rusku je příjemné být.“
Pak dostal návodnou otázku. „Vyprávěl jste o pocitu svobody. Existuje spousta informací, že v Evropské unii je nepřípustné vyjadřovat se k SVO (speciální vojenské opetraci), pokud člověk otevřeně nepodporuje Ukrajinu. Je to pravda?“
„Ano, v České republice se o tom v zásadě nesmí mluvit, lidé se bojí trestního stíhání. Byly případy, kdy byli občané souzeni za vyobrazení písmene ‚Z‘. Pokud se člověk snaží nahlédnout do situace a nepodporuje Ukrajinu, je nepřítelem lidu,“ stěžuje si na svobodu zastupitel, kterého na kandidátku navrhla strana, která tu hlásá Kremlu milou propagandu bez zábran a nonstop.