Rekordní nárůst závažné a zvlášť závažné trestné činnosti v Rusku v roce 2024 potvrzují i údaje ruského ministerstva vnitra. Zprávu přinesl ruský nezávislý web Vjorstka. Jedná se o rekord za posledních 14 let. Nárůst kriminality mohl být podle komentátorů a analytiků ovlivněn návratem bývalých trestanců naverbovaných za slib udělení milosti a za peníze do války na Ukrajině.
Vjorstka uvádí, že za celou historii pozorování v moderním Rusku byla tato hranice překročena pouze jednou – v roce 2010 (tehdy bylo zaznamenáno 684 347 těžkých a zvlášť těžkých zločinů). Poté až do roku 2017 počet trestných činů klesal, od roku 2018 začal mírně růst a v letech 2021 a 2022 opět vykazoval pokles.
Počet závažných a zvlášť závažných trestných činů se v mnoha regionech zvyšuje. Například v Moskvě je v roce 2024 evidováno rekordních 56 906 trestných činů. Rekordy jsou zaznamenávány také v regionech sousedících s Ukrajinou: v Brjanské oblasti byl překonán rekord za 11 let (4025), v Kurské oblasti za 15 let (3802), v Rostovské oblasti za 14 let (15 234).
Jedním z faktorů, které můžou stát za zvýšením kriminality, je návrat bývalých vězňů z ukrajinské fronty. Nejdříve se o trestné činnosti těchto lidí hovořilo v souvislosti s wagnerovci Jevgenije Prigožina. Právě Prigožin nabíral v táborech trestance, kteří po podepsání smlouvy šli bojovat na půl roku na Ukrajinu a jimž za to byl prominut trest a vymazán rejstřík trestů. Kromě toho dostali hodně peněz a ještě měli status válečných hrdinů. Řada z nich se ale vrátila k páchání násilností a loupežím.
Úřady nemohou takové pachatele trestat v plném rozsahu zákona, protože udělení milosti očistilo jejich životopis, a nové rozsudky tak nejsou zpřísněny s přihlédnutím k jejich minulým činům.
V červenci 2023 Vladimir Putin na setkání s vojenskými korespondenty prohlásil, že pouze 0,4 procenta propuštěných bojovníků recidivuje. Jevgenij Prigožin tehdy uvedl, že po uzavření smlouvy se Společností Wagner se domů vrátilo 32 tisíc bývalých vězňů a počet těch, kteří se vrátili k trestné činnosti, byl 0,25 procenta neboli 83 trestných činů.
Novináři píší, že neexistují přesné statistiky o tom, jak často se bývalí odsouzení znovu dopouštějí trestné činnosti, ale ze soudních údajů vyplývá, že takové případy jsou stále pravidelnější. Studie ukazují, že v roce 2022 došlo poprvé po 20 letech k čtyřprocentnímu nárůstu počtu vražd a pokusů o vraždu a v roce 2023 k třináctinásobnému nárůstu násilných trestných činů spáchaných účastníky války.
Mnozí z těchto bývalých vězňů, kteří prošli frontou a vrátili se do společnosti, mohou trpět posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD), která může přispívat k agresivnímu chování a kriminálním činům. Sociologické výzkumy naznačují, že válka může legitimizovat násilí ve společnosti, což následně vede ke zvýšení kriminality.