Valerij Fadějev, šéf Rady pro lidská práva prezidenta Ruské federace, veřejně prohlásil, že v současném Rusku nedochází k žádným represím kvůli politickému přesvědčení či názorům. Všechny případy zatčení či odsouzení za režimu nepohodlný názor jsou pouhými minimálními hygienickými opatřeními.
„Jsme v obtížné, těžké situaci, vedeme válku se Západem. Nějaká minimální omezení pro ty, kteří skutečně podporují nepřítele, nejsou represe, jsou to minimální hygienická opatření,“ řekl pro agenturu Interfax Valerij Fadějev, šéf ruské Rady pro lidská práva.
Podle něj jediné represe, které v Rusku kdy byly, se odehrávaly v letech těsně před druhou světovou válkou. „Nedej bože, abychom si všichni na vlastní kůži vyzkoušeli, co to je politická represe. V letech 1937–1938 došlo k represím, kdy bylo zastřeleno 740 000 lidí, z nichž většina byla nevinná,“ řekl dále Fadějev a zdůraznil, že například stále nevíme, kolik bylo ve dvacátých a třicátých letech zastřeleno kněží.
V zemi, kde je agresivní válka nazývána speciální vojenskou operací, už nikoho nepřekvapí, že represe je pojmenována hygienickým opatřením. Přitom podle databáze politicky motivovaných trestních stíhání bylo v Putinově Rusku od roku 2012 politicky motivovanému trestnímu stíhání či šikanování vystaveno minimálně 4550 osob.
Fadějev zdůraznil, že před 25 lety bylo v Rusku přes milion vězňů a nyní jich je jen 300 000, a Vladimir Putin například uděluje milosti lidem, kteří souhlasí s tím, že podepíšou kontrakt s armádou a půjdou bojovat na Ukrajinu.
Podle střediska pro lidská práva Memorial bylo ke konci října 2024 v Rusku aktuálně pronásledováno z politických důvodů 776 lidí a 179 z nich bylo ve vězení. V souvislosti s Fadějevem zmiňovanými represemi ze 30. let se v Rusku od roku 2007 konala akce Návrat jmen, při níž byly v bydlišti stalinským režimem perzekvovaných a často zavražděných lidí umisťovány pamětní desky s jejich jmény. V roce 2024 však byla akce ve většině ruských regionů zakázána či alespoň omezena, cenzurní úřad Roskomnadzor dokonce 16. října zablokoval i webovou stránku této akce.
Fadějev se svým názorem vystoupil den před Dnem památky obětí politických represí. Právě 30. října 1974 totiž zahájili vězni z mordovských a permských táborů hladovku na protest proti politickým represím v Sovětském svazu. Hladovky politických vězňů se následně každoročně opakovaly. V roce 1991 vyhlásila Nejvyšší rada Ruské federace 30. říjen oficiálně uznaným Dnem památky.