Potíže různých náboženských skupin v Rusku nabývají někdy dost bizarní podoby. Zatím pozornost vzbudilo hlavně pronásledování Svědků Jehovových, ale nakonec může dojít na kohokoli. Pokud tedy není pravoslavný křesťan pod jurisdikcí moskevského patriarchy.
Podle zprávy MBCH media soud v Iževsku uložil instruktorce jógy Jekatěrině Kalinkinové pokutu pět tisíc rublů podle článku o nezákonné misionářské činnosti (5.26 správního řádu) za pořádání indického svátku Mahášívarátri. Kalinkinová o tom řekla „MBH media“. (Pokuta pět tisíc rublů znamená asi našich 1450 českých korun.)
„Uložili mi pokutu pět tisíc rublů, odvolám se. Soudní jednání trvalo asi půl hodiny. Obhajoba měla vyslechnout svědka obžaloby, kterého jsme obvinili z křivé výpovědi, ale ten se nedostavil,“ uvedla.
V usnesení o zahájení řízení se uvádí, že Kalinkina zveřejnila na síti Vkontakte informace o „náboženských aktivitách souvisejících s náboženskými svátky hinduistického božstva Šivy a jeho manželky bohyně Durgy“ s uvedením místa a času konání.
V dokumentu se uvádí, že na území Udmurtska nejsou registrovány žádné spolky vyznavačů Šivy a Durgy, a proto se prokuratura domnívala, že Kalinkina nezákonně vykonává misionářskou činnost „za účelem šíření víry v hinduistické božstvo Šivu“.
V Rusku byla zaznamenána činnost řady náboženských skupin spojených s hinduismem, jako je třeba Mezinárodní společnost pro vědomí Kršny, Hnutí za obrodu ISKCON, Nadace Věda o identitě, Mezinárodní společnost čisté bhakti jógy a podobně.
Existují také různé místní „klony“ hinduismu. Slovanský, ruský nebo petěrburský védismus, neovédismus nebo prostě védismus jsou termíny, které se používají k označení současného původního vývoje védských forem náboženství v Rusku, na Sibiři, v dalších slovanských zemích, v členských zemích Společenství nezávislých států a obecně ve všech postsovětských státech. Slovanský védismus zahrnuje používání védských rituálů a uctívání starověkých védských božstev, čímž se odlišuje od jiných skupin, které si zachovaly silnější vazbu na moderní indický hinduismus, ačkoli krišnaitské skupiny se také často označují za „védské“. Také některé synkretické skupiny v rámci slovanské nativní víry („rodnověří“), jako je petrohradský védismus, používají termín „védismus“ a uctívají védské bohy, ale hlavní proud rodnověří se vyznačuje používáním původních slovanských rituálů a slovanských jmen pro bohy.