Obyvatelé v celém Rusku trpí v posledních dnech následky nebývalých výpadků vytápění. Občané dávají najevo frustraci a dožadují se od úřadů nápravy. Poslanci ve Státní dumě tvrdí, že za problémy může nová bytová výstavba, a proto se dostatečně neudržuje již existující infrastruktura.
Ve městě Podolsk, které leží asi 30 km jižně od Moskvy, zůstalo nejméně 149 tisíc obyvatel, tedy téměř polovina, bez vytápění. V nedalekém soukromém muničním závodě prasklo topné potrubí.
„Je to naprostá ostuda. Není tu žádné topení ani teplá voda. Musíme spát ve spacácích,“ řekl deníku The Moscow Times místní obyvatel Jurij.
Moskevská oblast, kde teploty v uplynulém týdnu klesly až na minus 20 stupňů Celsia, stejně jako dálněvýchodní Primorský kraj, města Moskva a Petrohrad, Penza, jižní Voroněžská a Volgogradská oblast a další oblasti byly tuto zimu postiženy výpadky vytápění. V Tverské oblasti natočila skupina obyvatel výzvu Vladimiru Putinovi. „Zima nás doslova zabíjí,“ říká na videu jedna žena. Dodala, že žádosti místním úřadům posílají už od září, kdy byly jejich domy napojeny na kotelnu, jejíž výkon nestačí.
„Je to nějaký druh mučení a vyhlazování obyvatelstva sto kilometrů od Moskvy,“ dodala.
V Klimovsku prasklo hlavní topné potrubí a obyvatelé více než 170 domů zůstali bez topení a teplé vody. Po havárii zahájil Vyšetřovací výbor dvě trestní řízení a byl zadržen zástupce vedoucího správy Podolska. Obytné domy, škola a školka ve čtvrti Kosmonavtov v Dmitrově u Moskvy zůstaly také nějakou dobu bez topení a teplé vody. Stejně tak několik ulic ve městě Ljuberta.
Světlana Razvorotněvová, místopředsedkyně výboru Státní dumy pro výstavbu a bydlení a komunální služby, tvrdí, že rostoucí počet nehod v ruském bytovém sektoru souvisí s nárůstem výstavby. „Intenzifikace bytové výstavby vedla k výraznému zaostávání (sektoru bydlení a komunálních služeb – pozn. red.) za ostatní infrastrukturou. Toto zaostávání je třeba urychleně odstranit,“ vysvětlila novinářům. Konstantin Krochin, člen Výboru pro podnikání v sektoru bydlení a inženýrských sítí Obchodní a průmyslové komory, se rovněž domnívá, že v sektoru inženýrských sítí dochází k častějším haváriím kvůli rostoucímu objemu výstavby, který zvyšuje zatížení stávající inženýrské infrastruktury.
Podle poslance mají negativní dopad na standardy v oboru velcí developeři, kteří se podílejí na tvorbě norem a hledí spíše na své vlastní zájmy než na potřeby obyvatel.
Kreml prohlásil, že navzdory snahám o modernizaci bytových a inženýrských sítí „určitá část z nich zůstává ve značně zchátralém stavu“. Modernizace bytových a inženýrských sítí prý bude pokračovat, ale „není možné obnovit všechny trubky v krátkém časovém období“.
Předseda dozorčí rady Fondu pro podporu reformy bydlení a komunálních služeb Sergej Stěpašin v roce 2021 řekl, že komunální infrastruktura v Rusku je opotřebovaná z 60 až 70 procent. Podle ministerstva výstavby a bytového a komunálního hospodářství by se mělo každoročně vyměnit nejméně pět procent potrubí s vysokým opotřebením (především tepelná a vodovodní zařízení), ale vyměňují se pouze dvě procenta.
Stěžovat si na konkrétní problémy je v Rusku stále možné, pokud se vina nepřičítá nejvyššímu vedení země. Podle některých komentátorů může být otázkou času, kdy bude takový hněv občanů nepohodlný.
„Rusko nadále mrzne. Stěžovat si na úředníky a žádat Putina o pomoc zatím není zakázáno a občané toho využívají. V těchto apelech lidé svobodně a bezděčně hovoří o svém bídném životě. Zatím není známo, v jakém okamžiku budou tyto stížnosti uznány za projevy ‚extremismu‘,“ píše exilový novinář Alexandr Něvzorov.