Alexandr Šipljuk, ředitel Ústavu teoretické a aplikované mechaniky sibiřské pobočky Ruské akademie věd, byl zatčen na základě obvinění z předávání tajných materiálů Číně. Vědec trvá na tom, že dotyčné informace jsou volně přístupné, zveřejněné na internetu.
Zároveň se Šipljuk, stejně jako dva jeho kolegové Valerij Zvegincev a Anatolij Maslov, rovněž zatčení na základě obvinění z vlastizrady, účastnili projektů Evropské unie TransHyBerian. Všichni tři zatčení se podíleli na vývoji hypersonických raket.
O případu ruských vědců píše web ruské sekce Hlasu Ameriky.
Federální bezpečnostní služba, která má tyto případy na starosti, se k nim jako obvykle nevyjadřuje s odkazem na stupeň utajení „tajné“. Mlčet musí i advokáti obviněných, kteří podepsali dohody o mlčenlivosti.
V otevřeném dopise zaměstnanci ústavu svým kolegům vyjádřili podporu a upozornili, že vyšetřování vedlo k uzavření klíčových výzkumných oblastí potřebných pro vytváření nových produktů, protože vědci se takového výzkumu obávají.
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov tvrdí, že Kreml nezaznamenal žádný trend, pokud jde ve zatýkání vědců. Od ledna tohoto roku bylo ovšem v Rusku zahájeno více než dvacet trestních řízení pro velezradu, což je přibližně pětkrát více než ve stejném období v roce 2022.
Podle blogera a právníka Marka Feigina je série špionážních případů v Rusku výsledkem různých problémů. Jedním z nich je snaha zastavit masový odchod vědců ze země.
„Proces emigrace ale nechtějí zastavit vytvořením příznivých podmínek pro práci, slušným platem a tak dále, ale tupým administrativním zákazem a šikanou,“ říká v komentáři pro Hlas Ameriky. Cílem této politiky je vytvořit pro akademiky „šarašky“, jak o nich píše Alexandr Solženicyn. To byly tajné výzkumné a vývojové laboratoře fungující od 30. do 50. let v rámci sovětského systému pracovních táborů gulag. „Pokud publikujete články v zahraničních publikacích nebo se podíváte na Západ, obviníme vás ze špionáže a zavřeme vás – to je celá konstrukce Putinova režimu.“
Je to určitě trend, ať už kremelští mluvčí říkají cokoli, tvrdí Feigin: „Stačí se podívat na dynamiku takových případů. Jejich počet neustále roste. Je to důkaz, že Rusko bojuje proti jakýmkoli vnějším kontaktům vědců. Nezáleží na tom, zda jde o Západ, nebo Čínu. Ale hlavní je potlačit potenciální možnost, že nositelé vědeckých tajemství mohou opustit zemi… Logika Kremlu je jednoduchá: jednoho zavřete a ostatní se budou bát.“
Co se týče toho, že jsou vyšetřováni tři vědci zabývající se vývojem nadzvukových raket, případ může souviset s posledními neúspěchy „kinžalů“, ruských střel. Putin je označil za nezničitelné, a teď byly tyto střely sestřeleny u Kyjeva. Proto je třeba někoho obvinit a je jedno, zda s tím má, nebo nemá něco společného.
Gennadij Gudkov, opoziční politik a bývalý důstojník sovětských a ruských zvláštních služeb, souhlasí, že jde o trend. Podle něj je jedním z hlavních důvodů nové vlny špionománie v Rusku špatný stav Putinových vojsk na ukrajinské frontě.
„Vychvalovaná zázračná zbraň, která měla zajistit snadné vítězství, nefunguje, takže na vině musí být i nepřátelé,“ upřesnil v rozhovoru pro Hlas Ameriky. „V Rusku je starou tradicí hledat nepřátele tam, kde je lze nejsnáze najít. Proto do řad špionů zařazují vědce a zároveň jasně naznačují, že právě oni přivedli vlast do slepé technologické uličky… Putin přece nemůže přiznat, že je sám původcem degradace a destrukce země a její ekonomiky. Proto musí vše svádět na intriky Západu. A jeho okolí, FSB, vyšetřovací výbor a prokuratura mu ochotně nahrávají,“ říká Gennadij Gudkov.