Ruská média a politici ve čtvrtek poukazovali na obsazení budovy amerického Kapitolu demonstranty jako na důkaz úpadku Ameriky. Podle oficiálních činitelů mají USA zastaralý volební systém a hluboké rozpory zanechaly americkou demokracii „kulhající na obě nohy“.
Jaké jsou reakce ruských politiků, shrnuje článek na serveru The Moscow Times. Popisuje, jak pod nadpisy „Útok na Kapitol“ a „Chaos ve Washingtonu“ ruská státní televize ukazovala valící se davy stoupenců Donalda Trumpa, kteří ve středu bourali zátarasy a hemžili se budovou Kongresu, zatímco bezpečnostní složky použily slzný plyn a policie uvnitř tasila zbraně.
Mnozí činitelé v Kremlu uvedli, že tyto ohromující události odhalily selhání americké demokracie.
„Volební systém ve Spojených státech je zastaralý, neodpovídá moderním demokratickým standardům… a americká média se stala nástrojem politického boje,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová ruským tiskovým agenturám. „To je z velké části důvod rozštěpení společnosti, které nyní ve Spojených státech pozorujeme,“ dodala.
Moskva je už dlouho podrážděná americkou kritikou stavu ruské demokracie za vlády prezidenta Vladimira Putina a obviňuje Washington z pokrytectví a povýšenosti.
Oficiální činitelé, kteří teď často opakují slova používaná na adresu Ruska, ve čtvrtek prohlásili, že Spojené státy už nejsou v pozici, aby mohly poučovat jiné země o svobodě a demokracii.
„Poražená strana má víc než dost důvodů obvinit vítěze z falšování, je jasné, že americká demokracie kulhá na obě nohy,“ uvedl v příspěvku na facebooku Konstantin Kosačev, předseda zahraničního výboru Rady federace, horní komory ruského parlamentu.
„Oslava demokracie skončila. Bohužel se dostala až na dno a říkám to bez špetky škodolibosti. Amerika už kurz nerýsuje, a tak ztratila právo ho určovat. A co víc, vnucovat to ostatním,“ míní Kosačev.
Samotný Kreml byl ve Spojených státech obviňován z posilování rozporů v americké společnosti vedením dezinformační kampaně, a to včetně pokusů narušit volby v roce 2016 v Trumpův prospěch. To pak vedlo k vyšetřování FBI.
Vzhledem k tomu, že Rusové slavili pravoslavné Vánoce, Kreml na události ve Washingtonu oficiálně nijak nereagoval.
Prokremelští zákonodárci však nepokoje komentovali.
„Spojené státy rozhodně nemohou nyní vnucovat volební standardy jiným zemím a tvrdit, že jsou světovým »majákem demokracie«,“ řekl šéf zahraničního odboru dolní komory Leonid Sluckij ruským tiskovým agenturám.
Washington podle něj trpí poté, co po celém světě propagoval „barevné revoluce“, jako byla protimoskevská povstání na Ukrajině a v Gruzii a nedávné protesty v Bělorusku.
„Bumerang barevných revolucí se obrací proti Spojeným státům,“ prohlásil Sluckij. „Hrozí, že se to všechno změní v krizi amerického mocenského systému,“ prorokuje.
Zdá se, že i ostatní události se hodí k ospravedlnění domácí politiky Moskvy.
Anton Gorelkin, zákonodárce z telekomunikačního výboru Státní dumy, pochválil Twitter a Facebook za pozastavení Trumpových účtů a prohlásil, že to ukazuje na potřebu lépe kontrolovat sociální média.
„Sociální sítě musí fungovat podle přísných pravidel v právním rámci. Protože absolutní svoboda informací se stává zbraní v rukou extremistů,“ uvedl v příspěvku na svém kanálu Telegram.