Od 15. června do 15. července probíhaly v Rusku testy, jejichž cílem bylo „zajistit udržitelné bezpečné a komplexní fungování internetu“. Informovala o tom agentura RBC s odvoláním na materiály pracovní skupiny pro informační bezpečnost při autonomní neziskové organizaci Digitální ekonomika.
Server ZNAK.com píše, jak celé cvičení proběhlo:
„Testů se zúčastnily společnosti MTS, Beeline, Megafon, Tele2, jakož i Rostelekom, Transtelekom a ER-Telecom Holding. Během akcí byla testována možnost ‚fyzického odpojení ruské části internetu‘. Podle jednoho z partnerů RBC budou konečné výsledky testů hotové do 31. srpna. Předběžně byly považovány za úspěšné.
Testy se měly konat nejméně jednou ročně, ale v loňském roce byly zrušeny kvůli epidemii koronaviru.
Připomeňme, že na podzim 2019 byl přijat zákon o ‚suverénním Runetu‘, který ukládá telekomunikačním operátorům povinnost instalovat zařízení, aby Roskomnadzor mohl řídit směrování provozu, blokovat zakázaný obsah a zpomalovat rychlost webových stránek.
Co v onom zákoně, co byl přijat před necelými dvěma lety, je, popisovala tehdy ruská redakce BBC: ‚Podle zákona musí být směrování provozu přepracováno tak, aby se snížil objem dat přenášených do zahraničí. V tomto případě úřady doufají, že kritické služby, jako jsou vládní webové stránky, budou fungovat i po hypotetickém odpojení Ruska od internetu.‘
Zákon ukládá telekomunikačním operátorům povinnost instalovat ve svých sítích technická protiopatření, která filtrují provoz a omezují přístup k zakázaným webovým stránkám. V současné době operátoři omezují přístup k IP adresám na žádost Roskomnadzoru, ale jak ukázal příběh zablokování messengeru Telegram, není to nejúčinnější způsob.
Zařízení DPI (Deep Packet Inspection), které musí být instalováno poskytovateli internetových služeb, jim umožňuje analyzovat veškerý přenášený provoz a rozlišit v něm konkrétní pakety, které jsou vlastní konkrétním webovým stránkám nebo aplikacím. Instalace zařízení bude provedena na náklady státu. To musí být provedeno do roku 2021.
Veškerý provoz v Rusku bude probíhat pouze prostřednictvím speciálních míst. Úřady budou moci odepřít operátorům, stejně jako sociálním sítím a messengerům, připojení k místům výměny dat, pokud nebudou splňovat požadavky Roskomnadzoru nebo orgánů činných v trestním řízení.
Hlavní poskytovatelé vlastnící přeshraniční komunikační kanály se musí každoročně účastnit cvičení, jehož cílem je odpojit Rusko od globální sítě…
Senátor Andrej Klišas, jeden z autorů zákona, řekl BBC, že podobná cvičení již proběhla v ruských regionech. ‚Ve vládě panovaly obavy, že by mohlo dojít ke zpomalení provozu. Testy ale ukázaly, že to nikdo ani nepocítil,‘ dodal Klišas, aniž by upřesnil, o které regiony se jedná… První verze dokumentu se objevila v prosinci 2018 a v únoru 2019 prošla prvním čtením ve Státní dumě.
Autory dokumentu jsou senátoři Andrej Klišas a Ljudmila Boková a poslanec Státní dumy Andrej Lugovoj…
Ruský prezident Vladimir Putin také souhlasil s tím, že země potřebuje ‚suverénní internet‘. ‚Oni (západní zpravodajské služby) tam sedí, je to (internet) jejich vynález. A každý poslouchá, vidí a čte, co říkáte, a shromažďuje informace o obraně. A takhle to neudělají,‘ řekl.
Zákon byl kritizován za to, že by mohl vést ke snížení rychlosti internetu, zvýšení cen zboží a služeb a omezením pro uživatele internetu. Přesto byl zákon v dubnu 2019 nakonec schválen Dumou a Radou federace a 1. května podepsán Putinem.“
Rusko by se tak mohlo, kdyby bylo z hlediska jeho vedení třeba, připojit k zemím, kde už cenzura internetu tohoto druhu funguje. Zvláště proslulá a důkladná jsou tato opatření v komunistické Číně.