Pod titulem Poznámky z kufru vyšla v Rusku kniha osobních deníků prvního šéfa sovětské tajné policie KGB Ivana Serova. Knihu dnes na prezentaci v Moskvě pokřtil ruský ministr kultury Vladimir Medinskij. Serov byl šéfem KGB v letech 1954-1958 a podle ruských historiků si psal deníky prakticky celý život. Našly se ale až nedávno, 25 let po jeho smrti.
„Prakticky je zazdil a našly se jen díky jeho vnučce Veře Serovové. Světlo světa spatřily i díky novináři a poslanci Státní dumy Alexandru Chinštejnovi, který je připravil k vydání,“ řekl ministr Medinskij agentuře TASS.
Serov (1905-1990) patřil ke klíčovým osobnostem sovětských tajných služeb po druhé světové válce. Do služeb NKVD, předchůdkyně sovětského Výboru státní bezpečnosti (KGB), vstoupil už v roce 1939, kdy si začal deníky psát. Jednu dobu působil i jako zástupce šéfa NKVD Lavrentije Beriji.
Zásluhy na tajných službách v zemích sovětských východoevropských satelitů
Sovětskou KGB vedl mezi březnem 1954 a prosincem 1958. V době studené války pomáhal budovat tajné služby v zemích sovětských východoevropských satelitů, významnou roli hrál v krvavém potlačení maďarského povstání v roce 1956.
V západních státech si vysloužil přezdívku „Ivan Hrozný“ nebo „řezník“. V roce 1958 přešel do funkce šéfa mocné armádní rozvědky GRU, z tajných služeb odešel v roce 1963.
Podle TASS kniha Serovových vzpomínek obsahuje informace o organizaci obrany Moskvy před útokem německého wehrmachtu na podzim 1941, o podpisu kapitulace nacistů nebo o testech sovětských atomových zbraní. Popsána je jediná cesta sovětského vůdce Josifa Stalina na frontu v roce 1943.
Kniha obsahuje zápisky o Norimberském procesu s nacistickými válečnými zločinci či o hledání pozůstatků pohlavárů nacistického Německa.