Líbivá zpráva státního statistického úřadu Rosstatu o zvýšené životní úrovni se v reálu nejspíš nijak nepromítne. Staví totiž na informaci o tom, že v prosinci 2019 vyskočil průměrný plat v zemi o 10,1 %, jenže už nedodává, že tento efekt je jen jednorázový a týká se jen a pouze státních zaměstnanců, kteří v prosinci berou výroční bonusy. Ve skutečnosti se tedy jedná jen o účetní a statistický přelud, který na život v Rusku v podstatě nemá vliv.
„Takový prudký skok lze spojit pouze s ročními bonusy, a to ještě jen u státních zaměstnanců,“ vysvětlil na dotaz serveru Finanz.ru Kirill Tremasov, ředitel analytického oddělení společnosti Loko-Invest, s tím, že soukromý sektor obvykle vyplácí bonusy na jaře po shrnutí ročních výsledků. Rosstat zaznamenal srovnatelný skok – o 11,6 % – na začátku roku 2018, ale i tehdy tomu tak bylo jen formálně a kvůli nárůstu minimální mzdy, připomněl Tremasov.
Se slovy citovaného analytika koresponduje výzkum, podle nějž jen 10 % Rusů zaznamenalo zlepšení finanční situace a naopak 28 % hovořilo o zhoršení. „Divit se magickým číslům Rosstatu nemá smysl, i když se v něčem opírají o realitu. Otázka zvyšování prosperity obyvatelstva v roce 2020 byla povýšena na úroveň prestiže současné vlády a existují velké pochybnosti o objektivitě těchto čísel,“ shrnula zvláštní jev analytička společnosti IAC A. Bodrovová. Citovaný server dodává, že ani další ruští ekonomové nepochybují o tom, že Rosstat údaji manipuluje.