Osoba ruského vůdce Vladimira Putina se těší podpoře domácí pravoslavné církve a loajální vůči současné kremelské politice jsou i další náboženské skupiny. Někdy se objevují i bizarní formy, kdy je Putin nejen podporován, ale sám je předmětem náboženského uctívání. Takto vznikl například sektářský ženský klášter, kde se hlásá kult Putina jako reinkarnovaného apoštola Pavla.
Komunity, od které se distancovala i oficiální církev, si v roce 2011 všimla i zahraniční média. Bylo to v době, kdy byl Putin na jedno prezidentské období vystřídán Dmitrijem Medveděvem a působil jako premiér.
„Vyčerpané ženy stoupají na kopec u Volhy a říkají, že se řídí ‚zákonem lásky‘. Zákon je přivádí k třípatrové budově z bílých cihel se zlatými věžičkami a otlučenou bránou. Říkají jí Kaple ruského Vzkříšení. U brány vymění zaprášené boty za zelené plastové sandály a pak si rozloží pěnové modlitební koberečky a modlí se ke svému patronovi: Vladimiru Putinovi, ruskému premiérovi a budoucímu prezidentovi (opět). Věří, že je reinkarnací svatého Pavla,“ popsal tehdy sektu web Spiegel.de.
Klášteřík byl zřízen ve vesnici Bolšaja Jelňa nedaleko Nižního Novgorodu, metropole vzdálené 400 km východně od Moskvy. Vůdkyně řeholnic se nazývá „Matka Fotinia“, 62letá žena, která se považuje za reinkarnaci Johanky z Arku. „Hlásám, co mi Bůh zjevil,“ říká. Stejně jako Saul pronásledoval křesťany před svým obrácením ke svatému Pavlovi, věří, že Putin kdysi jako důstojník sovětské KGB pronásledoval věřící.
Web Dzen.ru popisoval, jak ke vzniku kláštera došlo. Matka Fotinia se ve skutečnosti jmenuje Světlana Robertovna Frolová. Než se stala hlavou sekty, pracovala jako ředitelka obchodního a nákupního centra, ale v roce 1996 byla za podvod odsouzena k půldruhému roku vězení. Po propuštění se Frolová prohlásila za pravoslavnou léčitelku. V roce 2003 ženy napsaly dopis tehdejšímu moskevskému patriarchovi Alexijovi II., ve kterém ho „na kolenou“ žádají, aby „odvrhl dogmata“ a dovolil Fotinii přijmout kněžské svěcení, protože s takovou láskou k Bohu, čistotou a moudrostí se ještě nesetkaly. Nedostaly na to žádnou odpověď.
Neúspěch u patriarchy Světlanu Frolovou nezastavil a za peníze získané z léčitelské činnosti si postavila „chrám“ pojmenovaný po sobě a prohlásila se za kněžku Matičku Fotinii a reinkarnaci „Evy-Krista“.
„Matička“ dokázala spojit několik náboženství. Vnější formy jako oděv, kříže, ikony a mnohé modlitby jsou převzaty z pravoslaví, modlitební koberečky z islámu a učení o reinkarnaci z buddhismu. V klášteře mají také ikonu Putina, která je takzvaně „myrotočivá“, jak se v pravoslaví označují obrazy, ze kterých zázračně prýští olej.
„Než se stala Fotinií a Evou, byla Světlana Frolová královnou ze Sáby, císařovnou Helenou, která našla dřevo Svatého kříže, Johankou z Arku, indickou guru, která komunikovala s kupcem Atanasiem Nikitinem, abatyší Divějevského kláštera Marií na počátku dvacátého století a nakonec Zojou Kosmoděmjanskou,“ poznamenal religionista Roman Lunkin, který s Fotinií podrobně hovořil v roce 2005. (Kosmoděmjanská byla sovětská partyzánka, kterou popravili nacisté.)
Fotinia považuje Putina za svého karmického partnera a tvrdí, že v jedné ze svých předchozích inkarnací byla královnou ze Sáby a Putin byl králem Šalomounem. Kromě toho byl Putin dříve i apoštolem Pavlem.
„Je známo, že vytváření pseudonáboženského hnutí je velmi výnosný byznys, jen s o málo nižší výnosností než obchod s drogami a pornografií, organizování prostituce a podobné věci,“ komentoval činnost sekty duchovní Vsevolod Čaplin, v oněch letech mluvčí moskevského patriarchátu a zároveň podporovatel ruských válečných tažení.
Putinův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov se o sektě letmo zmínil, když řekl, že je „působivé“, že si „tak vysoce cení jeho (Putinovy) práce“, ale upozornil, že uctívání „falešných model“ je v rozporu s desaterem přikázání.
Jak se další osud kláštera vyvíjel, není známo. Putina ovšem už v minulosti podporovaly i jiné skupiny. Například několik desítek žen z okultní organizace „Říše nejsilnějších čarodějnic“ se 5. února 2019 sjelo metrem a taxíky do zámku v centru Moskvy, kde se konal čarodějnický obřad. Spočíval v pronášení zaklínadel. Třeba: „Ten, kdo slyší a neslyší, kdo vidí a nevidí, kdo byl, je a bude, nezapomene na mé slovo. Povstaň, moci Ruska, veď cestu Vladimira Putina věrně a spravedlivě, prostřednictvím mého slova.“
Tyto zvláštní kulty nejspíš vedení v Kremlu nevadí. Důležitá je ale podpora ze strany představitelů klasických náboženství a té se vedení Ruska dostává. Nejvyšší rabín v zemi Berel Lazar třeba prohlásil, že Rusové mají „všechny důvody prosit Boha, aby vám požehnal. Každý den a každou hodinu konáš dobro pro libovolný počet lidí, zachraňuješ stovky a tisíce světů“.
Vladislav Surkov, vlivný zástupce šéfa kremelské administrativy, zase vidí v Putinovi „člověka, kterého osud a Pán poslali do Ruska“. Především ale za Putinem stojí ruská pravoslavná církev, která schvaluje jeho válku proti Ukrajině a považuje ji za svatý boj proti hnutí LGBT a dekadentnímu Západu.